Hükümete göre Âkil İnsan, savcıya göre terörist

Hükümete göre Âkil İnsan, savcıya göre terörist
Hükümete göre Âkil İnsan, savcıya göre terörist

Lami Özgen Dolmabahçe de Erdoğan la kil İnsanlar buluşmasında bir araya geldi. Özgen, heyete girmesi için teklif gelince şaşırdığını söylüyor.

Âkil İnsanlar Heyetindeki KESK Başkanı Lami Özgen, 10 Nisan'da hâkim karşısına çıkarak 'terör örgütü üyesi olmadığını' ispatlamaya çalışacak.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Hükümetin hazırladığı Âkil İnsanlar Heyetin’de yer alan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın davetlisi olarak Dolmabahçe’deki toplantıya katılan KESK Başkanı Lami Özgen, 10 Nisan’da hâkim karşısına çıkarak terör örgütü üyesi olmadığını ispatlamaya çalışacak. Özgen hakkında hazırlanan iddianamede akla ziyan değerlendirme iddiaları yer alıyor. Radikal’e konuşan Özgen, durumunu trajik olarak nitelendiriyor.
Başbakan Erdoğan, perşembe akşamı Kürt sorununun çözümünde görev alacak Âkil İnsanlar ile bir araya geldi. Âkil İnsanlar listesinde KESK Başkanı Lami Özgen de yer alıyor. ‘Terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla hakkında dava açılan Özgen ve 71 KESK üyesi 10 Nisan’da hâkim karşısına çıkacak. TMK 10. Madde ile görevli Ankara Başsavcıvekilliği’nce hazırlanan iddianamede KESK Başkanı Özgen hakkında şoke edici suçlamalar var.

Siyasi suçlu gibi

Savcı, Özgen’e tutuklama istemiş ancak mahkeme reddetmişti. Savcı, tutuklama talebini, “Ülkemizde binlerce kez gerçekleşen terör eylemlerinin, kendilerini siyasi düşünce suçlusu gibi göstermeye çalışan kişilerin yardımıyla veya bizzat bu kişilerce işlenmiş olması (Gaziantep’te 8 sivilin şehit edildiği bombalı saldırıda KCK üyesi bir devlet memuru), diğer yandan şüphelilerin tutuksuz yargılanmaları halinde, aynı suçtan mahkûm olan şüpheli Lami Özgen’de olduğu gibi, örgütsel faaliyetlerinin aynen devam ediyor olması gerekçesiyle yargılama tutuklu yapılmalı.”

‘KCK’da ders veriyor’

İddianamede KESK Başkanı Lami Özgen’in KCK/DEMEP’in başındaki sorumlu kişi olduğu iddia edilerek şöyle deniliyor: “KCK/DEMEP’in başındaki sorumlu kişi olan şüpheli Lami Özgen, daha önce aynı suçtan yargılanmış, mahkûm olmuş, temyiz yargılaması devam eden ve terör örgütünün siyaset akademisinde terör örgütü üyelerinin eğitiminde görev almış bir kişidir.”

‘Kesin üyeler, çünkü...’

Savcı, Özgen’in de şüpheliler arasında yer aldığı iddianamede KESK üyelerinin örgüt üyesi olduğuna ilişkin olarak ilginç deliller ortaya koymaya çalıştı. Bunlardan en dikkat çekeni, “KESK üyelilerin toplantılarında cep telefonlarını salon dışına çıkarmaları” oldu. Savcı bu davranışı örgütsel bir tavır olarak değerlendirdi.

Özgen: Bu bir trajedi

Radikal’e konuşan KESK Başkanı Lami Özgen, “Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay beni aradığında kendisine çok şaşırdığımı söyledim. Kendisi de ‘Niye şaşırdınız’ diye sordu. Ben de ‘Yargılandığımı biliyorsunuz, beni aramanız ilginç’ dedim. Bunun üzerine Atalay, ‘Durumunuzu bilerek aradık’ yanıtını verdi. Şimdi hem örgüt üyesi suçlamasıyla bölücü olduğum söyleniyor hem de Âkil İnsan olarak Türkiye ’nin birlik ve bütünlüğü için katkı vermem isteniyor. Bu bir trajedidir. Benim şahsımda Türkiye’nin trajedisidir.”


  http://www.radikal.com.tr/112831811283188

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hükümete göre akil insan hk. - fgemak

  akan kanın durmasını terörün bitmesini bütün toplum istiyor burada amaç doğru ancak bu amaca ulaşmak için izlenen yol akil insan v.s. senaryoları tam bir tiyatro netice alınacağını sanmıyoruz,burada bir zamanla meselesi olduğunu toplumu neticesiz bu işlerle belirli bir takvime kadar oyalama amaçlandığını düşünüyoruz,AKP nin BDP nin hazırladıkları anayasa taslak metinlerinde toplumdan gizlenen amaçları daha iyi okunmaktadır.

  Bir çelişki yok mu? - nitemtran

  KESK başkanını hapse atıp sonra da akil adamlar grubuna alır mı insan? Yapılan her gözaltında, her tutuklamada sanki hükümet yapıyormuş gibi eleştirenler ortada bir çelişki yok mu?Yorumcu sıradaninsan "Dogrusu su olmali; Hukumetten (AKP) yana olursaniz akil adam, karsisindaysaniz terorist olacaginiz kesindir." derken ne kadar önyargılı ve okuduğunu anlamaz bir tavır sergilemiş.

  Ya ak yada kara, baskada yok... - siradanbirinsan

  Dogrusu su olmali; Hukumetten (AKP) yana olursaniz akil adam, karsisindaysaniz terorist olacaginiz kesindir.

  şehit yakınları bile barış derken - thegitarist

  şehitlikle yakından uzaktan alakası olmayan bu insanlara ne oluyor,şehit cenazelerine katılıp vatan bölünmez diye sloganlar attıktan sonra aynı coşkuyla kahvelere maç izlemeye dalan adamlar bakıyosunuz şehitlerimiz var deyip hassalaşıyor.sen o annenin yüreğine düşen ateşin zerresini teninde hissetsen insan içine çıkacak gün kalmaz

  ÖRGÜTLÜ TOPLUM - HARAYDIN

  Örgütlü olmayan demokrasi olmaz.Dolayısıyla örgüt üyesi oldukları kesin.Sorun örgüt suç mu , demokratik zorunluluk mu? Ayracı nedir? Örgüt suç işlemeyi organize ediyorsa suç örgütüdür. Belediye ihaleleri kime verilecek, ne komisyon alınacak, kimden haraç alınacak, uyuşturucu nasıl taşınacak, saklanacak, nereye bomba, mayın, molotof atılacak, kim atacak diye plan yapılırsa yapacak olanlar eğitilirse bu demokratik örgütün arkasına kendini gizleyerek suç örgütü üyesi olarak çalışmak demektir. Kimsenin cunta ve terör ve uyuşturucu ile ucundan kıyısından bağlantısı olarak normal insan sayılmasını beklemeye hakkı yoktur. Elbette bunlarla bağlantısı ispat edildikten sonra kim olursa olsun suçludur, bağlantı kuruluncaya kadar suçsuz ve soruşturuluyorsa sanıktır.

  Traji komik - surrealist_tr

  Kürt muhalefetini susturmak için bütün kirli yöntemlere başvurmuş olan devlet,şimdi barış için ezmeye çalıştığı insanlara sarılıyor.Umarım onurlu bir barış yakında gelecek.Kürtlerin insan haklarından kaynaklı haklarını vermeyerek onları isyana sürükleyen ve iki halkın çocuklarını birbirine öldürten devlettir,gaziler ve şehit yakınları artık sorgulamalı,neden Kürtlerin haklarını vermeyip bizi birbirimize kırdırdın diye.

  savcilar - Secret Garden

  bu savcilara gore zaten.kürdüm diyen esitlik isteyen baris kardeslik diyen yuruyen terleyen obezler zayiflar sapkali sapkasiz sakalli sakalsiz cocuk kadin yasli okumus okumamis ogrenci yada cirak her kim olursan ol.onlar icin sadece tek bir seysin.TERORIST.dunyada terorist yaratmakda ustlerine yok bizim savcilarin.koymuslar onlerine bir ton kanun iclerinden geldigi gibi uyguluyorlar.batida baska doguda baska bu kanunlari,batida olunca 5 ogrenciyi iple bogan canilere ceza vermemek icin bin dereden su getirirler,doguda panzere tas atmis (roket islemez) cocuga 13 yil.birde adalet var derler.bu ulkede ileri! demokrasiden soz edeler.yesinler ileri demokrasinizi sizin.