'Hükümete 'katil' denmez'

Başbakan Tayip Erdoğan, önceki gün Ankara, Manisa ve İstanbul'daki şehit cenazelerinde hükümet karşıtı slogan atanlarla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

ANKARA - Başbakan Tayip Erdoğan, önceki gün Ankara, Manisa ve İstanbul'daki şehit cenazelerinde hükümet karşıtı slogan atanlarla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Erdoğan konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
"Bu terbiyesizliği yapmış olanları ne İslami görevi ne insani görevi yapmak için geliyor. Tamamen bunların dışında bir görevlendirmeyle oraya geliyorlar. Bu tabii cenaze adabına ters, şehide de saygısızca bir hareket. İmam konuşurken yuhalanıyor. Hrant Dink'in cenazesine; Mutafyan'ın konuşması sırasındaki adaba bakın. Bizdeki törene bakın. Herhalde işaretlerinden ne olduğu anlaşılıyor. Belli bir parti değil, belli partiler var. İçişleri Bakanlığı kamera görüntülerinin takibini yapıyor. Bunların içinde herhalde 'katil iktidar' diye bağıranların bir faturası olacak. Bu ülkeyi tüm fedakarlığıyla gece gündüz demeden yönetmeye çalışan bir iktidara, kimsenin kalkıp da 'katil' deme hakkı olamaz. Ve bu basite de indirgenemez. Bunların içinde çok farklı siyasi partilerin mensupları çıkabileceği gibi çok farklı örgütlerin mensupları da şu anda bize gelen bilgiler arasında."
Ankara'da sekiz 'zanlı'
Ankara Emniyeti cenazede hükümete hakaret eden sekiz kişinin kimliğini belirleyerek savcılığa bildirdi. Manisa Emniyet'i ise incelemeyi sürdürüyor. Siirt'te şehit olan Kadir Yalçın için düzenlenen cenaze töreninde de hükümete hakaret eden bir kişi, savcılıkça ifadesine başvurulduktan sonra serbest bırakıldı.