Hükümete YÖK çalımı

Gölgede kalmış karar
Hükümet, ÖSS'de meslek lisesi öğrencilerine uygulanan katsayıları düşürmek için YÖK'le yürüttüğü tartışmada sürprizle karşılaştı. YÖK'ün 22 Haziran'daki toplantısında, meslek liselilerin kendi alanlarındaki fakültelere devamları zorlaştırıldı.
Teziç talep etti
Meslek liseliler, kendi alanlarında üniversite okuyabilmek için artık 0.24 değil, 0.08'lik ek katsayıya tabi olacak. YÖK Başkanı Teziç'in önerisiyle kabul edilen düzenlemeyi kimi üyeler, "Hükümet-YÖK kavgasının bedeli öğrenciye ödetiliyor" diye eleştirdi.
Karar oyçokluğuyla
Teziç'in tepkilere karşı, "Halihazırdaki katsayı zaten fazlaydı. Biz öğrencileri, lisede aldıkları eğitime uygun mesleklere yönlendirmeye çalışıyoruz" yanıtını verdiği belirtildi. Söz konusu kararın YÖK'te oybirliğiyle değil oyçokluğuyla alındığı öğrenildi.
İtirazlar var
Kimi YÖK yetkilileri şöyle diyor: "Yeni katsayı 10 puanlık düşüş demek. Bundan en çok eğitim fakültelerini seçenler etkilenecek." ODTÜ Rektörü Akbulut: Öğrencinin kendi alanında yükselmesinin engellenmesi yanlış.Tartışmadan karar alınıyor.

ANKARA - Hükümet, imam - hatipler başta olmak üzere meslek liselerinin üniversiteye girişte yaşadığı 'katsayı sorununu' aşmak için YÖK'e karşı verdiği savaşta kan kaybetmeyi sürdürüyor.
Meslek liselilerin kendi alanları dışında seçim yaparken katsayı barajına takılmalarını önlemek için herhangi bir adım atmayan YÖK'ün, bu okullardan mezun olanların kendi alanlarıyla ilgili bölümlere girişindeki katsayıyı 0.24'ten, 0.08'e düşürdüğü ortaya çıktı. Böylelikle, meslek liselilerin üniversiteye girişileri daha da zor hale geldi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, kararın Kurul'un 22 Haziran'daki toplantısında oy çokluğuyla alındığını söyledi. Karar YÖK içinde tartışmaya yol açarken, Teziç, ek 0.24 katsayısının hem imam - hatipler hem de diğer meslek liseleri için yüksek olduğunu savundu.
Hükümet ile YÖK arasındaki çatışmanın doruk noktasına ulaştığı bir dönemde yapılan 22 Haziran'daki genel kurulda, tüm gözler YÖK'ün tüm liselilere eşit katsayı uygulamasına geçip geçmeyeceğine çevrilmişti. Genel kurulda, tüm liseler için eşit katsayı uygulamasını reddeden Teziç, meslek liselilere kendi alanlarında üniversiteye girişte uygulanan ek 0.24'lük katsayının daha da düşürülmesini önerdi. Teziç'in bu önerisine bazı YÖK üyelerinin, "Hükümet -YÖK kavgasının bedeli öğrencilere ödetiliyor" diyerek tepki gösterdiği, ancak Teziç'in "Katsayı zaten fazlaydı. Biz öğrencileri mesleklerine yönlendirmeye çalışıyoruz" karşılığını verdiği belirtildi.
10 puanlık düşüş
YÖK yetkilileri, meslek liseliler için üniversiteye girişte 0.24'lük değil de 0.08'lik katsayının uygulanmasını en çok eğitim fakültelerini seçecekleri etkileyeceğini belirtiyor. Ortaöğretim başarı puanı 60 olan öğrenci, kendi alanıyla ilgili bir bölüm seçtiğinde, örneğin öğretmen lisesini bitirip eğitim fakültesini tercih ettiğinde 60*0.24=14.40 puan kazanıyordu. Yeni uygulamaya göre ise bu kazanç 60*0.8=4.8 olarak hesaplanacak. Böylelikle katsayı kazancı, 14.40-4.8=9.6 puan azalacak.
Eğitim fakültelerine girişte, özellikle İngilizce öğretmenliğini tercih ettiklerinde düz liselerden mezun olanlara göre kazanma şansı daha yüksek olan meslek liseleri, düşük katsayı uygulamasıyla bu şanslarını yitirmiş olacak. Meslek liselilere düşük katsayı uygulamasına karşı çıkan YÖK üyeleri, "Meslek liselerinin eskisinden daha fazla çalışması gerekiyor" değerlendirmesi yapıyor.
YÖK'ün kendi içinde bile 'hazmedemediği' bir sistemi öğrencilere 'dayattığına' dikkati çeken ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, YÖK'e, "Tartışmadan karar alıyorsunuz. Bu çocuklara yazık. Kimse elektronik mühendisi olmak için elektrik - elektronik meslek lisesinde okumak istemeyecek. Herkes düz liseye geçecek" diye tepki gösterdi. YÖK Başkanı Teziç ise konuyla ilgili Radikal'e şunları söyledi:
Dokuza karşı yedi oyla
"Karar, 22 Haziran'daki toplantımızda alındı. Toplantı altı saat sürdü. 22 Haziran'daki YÖK toplantısında her olasılık görüşüldüğü gibi bu konu da görüşüldü. 0.24 katsayısının hem imam - hatipler hem de diğer meslek liseleri için yüksek olduğu, adil olmadığı yönünde görüş belirtildi. ÖSYM Başkanı Şükrü Küçükyavuz tarafından açıklama yapıldı, tartışıldı. Oylandı ve dokuza yedi kabul edildi."
Karşı atak hazırlığı
Sözkonusu karar üzerine YÖK'le 'polemiğe' girmeyen hükümet, sistemi 'topyekün' tartışmaya açmaya hazırlanıyor. Hükümete yakın kaynaklar, YÖK Yasası'da değişiklik öngören teklifin Meclis açılır açılmaz gündeme gelebileceğine dikkati çekti.
Katsayı nasıl uygulanıyor?
Meslek liseleri ve genel liselerde öğrenci okuduğu alan dışındaki bir alandan tercih yaptığı zaman Ağırlı Ortaöğretim Başarı Puanı 0.3 ile çarpılıyor. Örneğin lisede Türkçe-matematik okuyan bir öğrenci, fen-matematik alanına giren mühendislik bölümlerini tercih etmek isterse, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı 0.3 ile çarpılıyor. Bu öğrenci eğer kendi alanı olan Türkçe-Matematik'ten işletme, iktisat gibi bölümler yazarsa puanı 0.8 ile çarpılıyor. Meslek liseleri iki yıllık meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş hakkına sahipken, alanları dışındaki dört yıllık bölümleri yazdıklarında Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları 0.3 ile çarpılıyor. Örneğin meslek lisesinde elektrik elektronik bölümünde okuyan bir öğrenci bu alana çok yakın elektronik mühendisliği yazsa bile puanı 0.3 ile çarpılıyor.
Öte yandan meslek liselerinin alanlarıyla ilgili dört yıllık bölüm tercih etme şansları da var. Öğrencinin puanı 0.8 çarpılırken, alanı içindeki dört yıllık bölümlerde 0.24 puan da ek olarak veriliyor. Yani öğrencinin puanı 0.8+0.24= 1.04 ile çarpılıyor. Örneğin:

  • Meslek lisesi elektrik bölümünden mezun biri dört yıllık şu bölümleri tercih ettiğinde puanı 1.04 ile çarpılıyor: Elektrik öğretmenliği, Havacılık elektrik ve elektroniği, uçak elektrikelektronik.
  • Öğretmen lisesinden mezun olanlar öğretmenlik tercihlerinde, imamhatip lisesi mezunları ise ilahiyat fakültesi tercihlerinde bu ek puanı alabiliyor.


    • http://www.radikal.com.tr/7520767520760

      YORUMLAR

      Bu habere henüz yorum yazılmamış.