Hükümetin gözü TRT'de

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in direnişi nedeniyle atama süreci çok tartışılan TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, son olarak da onaylanmayan bütçesinin yanı sıra harcama ve atamalarına istediği teftiş dolayısıyla tartışılıyor.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in direnişi nedeniyle atama süreci çok tartışılan TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, son olarak da onaylanmayan bütçesinin yanı sıra harcama ve atamalarına istediği teftiş dolayısıyla tartışılıyor.
Getirdikleri de kızakta
12 Ocak 2004'te göreve başlayan Demiröz, genel müdür yardımcılarını, haber dairesi kadrosunu, yayın ve mali işler yönetimlerini değiştirdi. Ancak, göreve getirdiği isimlerle bir yıl geçmeden yollarını ayırdı. Yayından sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı'na getirdiği Serpil Akıllıoğlu'nu görevden alarak müşavir yaptı.
'Süper müşavir' diye anılan ve 'her şeyden sorumlu' olan Cevdet Tellioğlu'nun yetkilerini aldı. TV Daire Başkanlığı'na getirdiği Sağlan Dolu, Başkan Yardımcısı Beyhan Karadağ ve Haber Dairesi Başkan Yardımcısı Utku Şensoy'u APK uzmanı yaparak kızağa çekti. Ankara TV Müdürü Süleyman Saylan'ı İzmir'e gönderdi.
Dini yayınlar arttı
Mali işleri Ümit Hatipoğlu'na, idari işleri de Ali Günay'a emanet ederek iki ismi genel müdür yardımcısı yapan Demiröz, kaldırılan programlar ve artan dini yayınlarla dikkat çekti. Şair-yazar Attilâ İlhan'ın 'Zaman İçinde Yolculuk', Seynan Levent'in 'Akşama Doğru', Baki Özilhan'ın 'TV Gazetesi' ve Nurzen Amuran'ın 'Dosya' adlı programları yayından kaldırıldı.
Aziz Nesin'in öykülerinden 50 bölüm olarak planlanan ve sekiz bölümü çekilen dizi, yayın programına alınmadı, çekimler durduruldu. 'İnanç Dünyası' ve 'Diyanet Saati' adlı programlara ek olarak cuma günlerine 'Ali Bardakoğlu ile Başbaşa' adlı bir program konuldu. Konuları dini referanslarla ele alıp açıklayan, İslami araştırmalar yapan kişilerin tanıtıldığı yeni programlar başlatıldı.
Arkadaşlara 4.5 trilyon
Demiröz, ilk günler, yapımcı Ünal Küpeli ve Hüseyin Karakaş'la birlikte TRT birimlerinden brifing aldı. Resmi unvanları bulunmayan bu iki yapımcı Demiröz'e yayın planlaması ve izleyici profili konusunda değerlendirmeler yaptı. Daha sonra da TRT'ye film ve dizi yapmaya başladılar. Anlaşmaya varılan dizilerin toplam maliyeti 4.5 trilyon lirayı buluyor.
Küpeli'nin, 'Aşk Mahkûmu' adlı filmine 191 bin YTL ödendi. Filmin sekiz bölümlük dizisi için 821 bin 997 YTL'lik, 'Ayva Sarı Nar Kırmızı' adlı dizisi için de 1 milyon 360 bin YTL'lik anlaşma yapıldı. Hüseyin Karakaş da, 'Sular Durulmuyor' adlı 13 bölümlük dizi için 1 milyon 205 bin YTL aldı.
Kurum dışı yapımlar
Bir spor muhabirine 'yeniden yapılanma' adı altında 2 bin 400 ve sunuculuk için program başına 600 YTL ödenmesine onay veren Demiröz, dijital yayıncılık danışmanlığı aldığı bir kişiye 1750 YTL ödedi. TRT, Faik Çetiner'e 'Stadyum' programı için program başına 17 bin 850 YTL, 'Tele Lig' için 6 bin 750 YTL, bu programlara katılan Bülent Yavuz ve Yılmaz Vural'a 1840'ar YTL veriyor. Ayrıca, 'Futbolvizyon', 'Kırılma Noktası', 'Gazeteci' ve 'Sınırlar Arasında' adlı programlar için 30 bin YTL' ye ulaşan ödemeler yapılıyor.
Uygulamalarının kamuoyuna yansıması üzerine CHP'lilerin denetime aldığı Demiröz, yayından kaldırılan bazı programlar ve yüksek maliyetli diziler dolayısıyla AKP'nin de hedefi haline geldi. Ancak Demiröz, vekillere aynı konularda çelişkili bilgiler verdi.
Demiröz, CHP'li Emin Koç'un iki soru önergesine, farklı yanıtlar verdi. 6 Ağustos 2004 tarihini taşıyan yanıtlardan birinde, 'Logolar ve kanal kimliklerinin değiştirilmesi yönünde çalışma olmadığı' belirtilirken, diğer yanıtta böyle bir çalışmanın başlatıldığı yer alıyordu. Ardından da TRT'nin logolarında değişikliğe gidildi.
Bilgiler gizlendi
Demiröz, 'süper müşavir' Cevdet Tellioğlu'nun yakınları olduğu iddia edilen Asım Tellioğlu ile Yusuf Öztel'e ödenen paralarla ilgili de Meclis'e farklı bilgiler verdi ve kimi bilgileri gizledi. Demiröz, 15 Temmuz 2004'te CHP'nin soru önergesini yanıtlarken, Asım Tellioğlu ve Yusuf Öztel'e, danışman sıfatıyla program başına 1000-1750 YTL arasında ödeme yapıldığını açıkladı. Demiröz, 13 Ocak 2005'te bir soru önergesine yanıtında ise, Tellioğlu'na herhangi bir ücret ödenmediğini belirtti.
Başbakanlık'tan uzman
TRT'nin çok eleştirilmesi üzerine Erdoğan'ın onayıyla Başbakanlık uzmanı Ali Gemuhluoğlu, Genel Sekreter olarak kuruma gönderildi. İzleyen günlerde Başbakanlık'la ilişkileri gerilen Demiröz, aralık ayında da basından sorumlu Devlet Bakanı Beşir Atalay'a başvurarak Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun denetimini istedi. Başvuru henüz karara bağlanmadı. Onayı Erdoğan verecek.
Demiröz, gerekçesini TRT adına sahibi olduğu 'RTV' dergisinde şöyle açıkladı: "Denetlenmemiz için talepte bulundum. Çünkü bu spekülasyonların önüne geçmenin başka yolu yok. Biz yaptığımız işten eminiz. Bilgimiz dışında, alt-ta yapılan bir yanlış varsa onun da ortaya çıkmasını istiyoruz."
Bütçeye onay yok
Demiröz'ün teftiş istemesi meydan okuma olarak değerlendirildi ve Başbakanlığın tercihiyle belirlenen yeni yönetim kurulu, 2005 bütçesine onay vermeyerek tavrını gösterdi. Bütçenin onaylanmamasında, yüksek harcama kalemlerinin bulunması ve genel bütçe paylarının bu harcamaları karşılamasının mümkün olmaması saptamasının etkili olduğu belirtildi. Bu kararın Demiröz'ü istifaya zorlama amacı taşıdığı savunuluyor.


    http://www.radikal.com.tr/7380837380830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.