Hükümetin güvenmediği 'yüksek' yargıçlar AKP döneminde atanmış

Hükümetin güvenmediği 'yüksek' yargıçlar AKP döneminde atanmış
Hükümetin güvenmediği 'yüksek' yargıçlar AKP döneminde atanmış
TBMM Soruşturma Komisyonu'nun onay vermesi halinde 4 eski bakanı Yüce Divan sıfatıyla yargılayacak Anayasa Mahkemesi üyelerinin çoğu AKP döneminde atanmış. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Anayasa Mahkemesi'ne güvenmediğini açıklamış, AKP'ye yakın çevreler de Yüce Divan'ı 'darbe'nin son halkası olarak tanımlamıştı.

RADİKAL- Türkiye , dört eski bakan hakkında TBMM'de kurulan Soruşturma Komisyonu'na kilitlendi. Komisyon, bugün saat 14.00'de eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Zafer Çağlayan'ın, "rüşvet, irtikap ve görevi kötüye kullanma" suçlamalarına ilişkin son kararını verecek. Komisyondan evet kararı çıkarsa eski bakanları Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi tarafından yargılanacak.

HÜKÜMET ÇEVRELERİ GÜVENMİYORUZ DİYOR AMA..

Son dönemde aldığı kritik kararlarla hükümet çevrelerinin tepkisini çeken önce Twitter yasağını ortadan kaldıran sonra Adalet Bakanına süper yetkiler veren HSYK düzenlemesini kısmi olarak iptal eden ve eğer komisyondan evet kararı çıkarsa Yüce Divan sıfatıyla eski bakanları yargılayacak Anayasa Mahkemesi'nin üye yapısı oldukça dikkat çekici. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun "Güvenmiyoruz" dediği Anayasa Mahkemesi üyelerinin çoğunluğunu 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül atamış.

17 ÜYENİN 10'UNU GÜL ATADI
Gül'ün atadığı 10 üye şu anda AYM'de görev yapıyor. Yüksek mahkemede görev yapan 4 üye ise bir önceki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından seçilmişti. 2 üye TBMM tarafından atanırken Başkan Haşim Kılıç, Turgut Özal tarafından yüksek mahkemeye atanmıştı.

HANGİ ÜYEYİ KİM ATADI
TBMM'nin atadığı üyeler: Hicabi Dursun, Celal Mümtaz Akıncı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün atadığı üyeler: Hasan Tahsin Gökcan, Muhammed Emin Kuz, Zühtü Arslan, Muammer Topal, Erdal Tercan, Burhan Üstün, Alparslan Altan, Nuri Necipoğlu, Engin Yıldırım, Recep Kömürcü..

Ahmet Necdet Sezer'in atadığı üyeler: Zehra Ayla Perktaş, Osman Alifeyyaz Paksüt, Serruh Kaleli, Serdar Özgüldür.BAKANLAR KURULU KAHVALTIDA

TBMM Komisyonu'ndaki oylamaya sadece saatler kala, Başbakan Ahmet Davutoğlu da Bakanlar Kurulu üyeleri ve eşleri ile biraraya geldi. Bakanlar Kurulu üyeleri ve eşleri, Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde eskiden şarap fabrikası olarak kullanılan ve 2010'dan bu yana da Sergi ve Müze Salonu haline getirilen mekanda kahvaltıda bir araya geldi.

 

YÜCE DİVAN KARARI ÇIKACAK MI?

TBMM Soruşturma Komisyonu'nda bugün yapılacak oylamada, eski bakanlar hakkında Yüce Divan'a sevk kararı çıkması halinde 4 eski bakan "Yüce Divan" haline dönüşecek Anayasa Mahkemesi'nde yargılanacaklar.

HAYIR ÇIKARSA BİR İHTİMAL DAHA VAR!


Ancak Komisyon'da Yüce Divan'a sevk kararı çıkmaması halinde muhalefetin vereceği bir önerge ile TBMM Genel Kurulu'nda ikinci bir oylama yaptırma şansı bulunuyor.
TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa'ya göre gizli yapılan oylama, dört eski bakanın Yüce Divan'a gidip gitmeyeceği konusunda belirleyici olacak.

AK PARTİ NE YAPACAK?

Ankara kulislerinde gözler, TBMM Soruşturma Komisyonu'nda yer alan, muhalefet vekillerinden çok AK Partili vekillere dönmüş durumda. Komisyon'un son toplantısı öncesinde, AK Partili Komisyon Başkanı Hakkı Köylü'nün yaptığı her görüşme, hatta telefon konuşmaları bile çeşitli söylentilere yol açmıştı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: KOLUMUZU KESERİZ...


Ankara'da Yüce Divan ile ilgili tartışmalarda en çok öne çıkan açıklamalardan biri de Başbakan Davutoğlu'nda gelmişti. Davutoğlu, birkaç kez "Yolsuzluk yapan kardeşimiz olsa kolunu keseriz" açıklaması yapmıştı. Başbakan'ın, komisyonda yargılanan dört eski bakanla da görüşerek, "Yüce Divan'a kendiniz gidin" çağrısı yaptığı kulislere yayılmıştı.

SAĞLIK BAKANI: YÜCE DİVAN'A GÜVENMİYORUZ ...
Ancak Soruşturma Komisyonu'nun bugün yapacağı oylama öncesinde en kritik açıklamalardan biri, dün Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan geldi.
"Yüce Divan'a güvenmiyoruz" diyen Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "AK Parti kendi değerleriyle çürüğünü yine kendisi temizleyecektir” ifadesini kullandı.

BAKAN CANİKLİ: KOMİSYON KARARINA UYACAĞIM...


TBMM Soruşturma Komisyonu'ndaki kritik oylamadan hemen önce, bir başka Bakanlar Kurulu üyesi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'den de açıklama geldi.
Canikli, Trabzon'da dün yaptığı konuşmada, dört eski bakan hakkında Genel Kurul'da yapılacak oylamada, "Komisyon kararına uyacağını" söyledi.
Canikli, şöyle konuştu:"Genel Kurul’da bir oylama olursa, ki olacak, yani Yüce Divan’a gidip gitmeme meselesinde komisyonun vereceği karar ne olursa olsun. Ben komisyonun kararına uyacağım. Ben komisyondaki arkadaşlarımın yetkinliğine, samimiyetine yüzde yüz inanıyorum. İşin uzmanı ve bütün belge ve bilgilere de sahipler. Komisyon olarak arkadaşlarımız onların değerlendirmesini yapacak. O bilgilerin hiç biri bizde yok, hiçbir milletvekili arkadaşımızda yok belki. Ama bu bilgilerin, belgelerin tamamı İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’ndan gelen belgelerin tamama komisyon üyesi arkadaşlarımız tarafından görüldü, incelendi. Samimiyetleri ve hassasiyetleri açısından da bir endişemiz yok. Dolayısıyla komisyon ne karar verirse o karar bizim açımızdan geçerlidir, o karar bizim açımızdan doğrudur."

KRİTİK İLAN: ANAYASA MAHKEMESİ AKLANMA YERİ DEĞİLDİR

TBMM'deki soruşturma komisyonunun kritik oylamasını yapacağı gün de gazetelerde çok dikkat çekici bir ilan yayınlandı. Aralarında TÜRGEV, KADEM, Hak-İş, Memur-sen, İnsani Yardım Vakfı, gibi çok sayıda sivil toplum örgütünün yer aldığı Sivil Dayanışma Platformu tarafından yayınlanan tam sayfa gazete ilanında, "Anayasa Mahkemesi aklanma yeri değildir" denildi.
İlanda, "17-25 Aralık darbe girişimlerinin adli yargıda takipsizlikle sunulanmasına rağmen, dosyada suçlanan bakanların Yüce Divan'a gönderilme çabası, adli yargıda başarısız olan darbe girişimini Anayasa Mahkemesi'nde sonuçlandırma çabasıdır." denildi. Aynı platform, 25 Aralık'ta da "milli irade" vurgusuyla yine gazetelere tam sayfa ilan vermişlerdi.