'Hükümetin ilk gündemi terör'

Abdullah Gül başkanlığında toplanan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, strateji belirledi: Hükümetin en öncelikli gündemi terörle mücadeledir.

ANKARA - Son dönemde artan terör olaylarıyla daha etkin mücadele için alınacak önlemleri görüşen Terörle Mücadele Yüksek Kurulu (TMYK), hükümetin öncelikli gündemi olan terörle mücadelede, bütün imkân ve kabiliyetlerin seferber edilmesini kararlaştırdı.
Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında dün Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan, yaklaşık 4.5 saat süren toplantıya, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, MİT Müsteşarı Emre Taner, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Atilla Işık, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan ve Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer katıldı.
Güvenlik birimlerinin PKK başta olmak üzere terör örgütlerinin mevcut durumunu ve potansiyellerini içeren raporlarının ele alındığı toplantıda, Maliye Bakanı Unakıtan'ın, terörün mali kaynaklarının kesilmesiyle ilgili gelişmeleri aktardığı öğrenildi. Toplantıda, terör olaylarının 3 Ekim öncesinde tırmandırılmak istenmesine de dikkat çekildi. Toplantının ardından yapılan açıklamada, terörün hükümetin öncelikli sorunu olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:
'Strateji gözden geçirildi'
"Toplantıda, son zamanlarda meydana gelen terör olayları bütün boyutları ile değerlendirilerek, terörle mücadele için yürürlükte bulunan yasal ve idari tedbirler ile bunların etkin bir biçimde uygulanıp uygulanmadığı ve teröre karşı önümüzdeki dönemde izlenmesi gereken strateji ve hareket tarzları gözden geçirilmiştir. Terörle mücadele, hükümet gündeminin en öncelikli maddesini oluşturmakta ve bu tespit doğrultusunda çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir. Ülkemizin genel güvenliği, bölünmez bütünlüğü, devletin demokratik ve laik yapısı, toplumsal huzur ve halkımızın can ve mal emniyetinin korunması için mevcut bütün imkânlar ve kabiliyetler seferber edilmiş bulunmaktadır.
'Tam işbirliği'ne vurgu
Terörün iç ve dış güvenliğimiz için oluşturduğu tehditler göz önünde bulundurularak nereden gelirse gelsin her türlü terörle mücadele bundan sonra da görevli tüm kurum ve kuruluşlar arasında tam bir işbirliği ve koordinasyon içinde ve kararlılıkla sürdürülecektir.
Kurulun toplantısında gerek tespit, gerekse öneri olarak gündeme getirilen bütün konular titizlikle ve ayrıntılı olarak değerlendirilerek gerekli kararlar alınmıştır. Kurul toplantılarına bundan sonra da devam edecektir."
'PKK Irak'tan 1200 kg patlayıcı getirdi'
Emniyet Genel Müdürlüğü'nce hazırlanarak, dünkü TMYK toplantısına sunulan raporda, PKK'nın savaş sırasında Kuzey Irak'tan Türkiye'ye 1200 kilogram plastik patlayıcı soktuğu belirtildi. PKK'nın son durumu, Kuzey Irak'taki faaliyetleri ve eylem yöntemlerinin ayrıntılı olarak anlatıldığı raporda, örgütün son dönemde 'sivil itaatsizlik' adıyla yeni bir eylem tarzı geliştirdiği vurgulandı. Raporda, Kuzey Irak'ta bu amaçla özel bir kamp kuran PKK'nın, 'siyasal başkaldırı' gerçekleştirebilmek için Filistin tipi sokak eylemleri planladığı, örgütün iki yeni halk inisiyatifi oluşturmaya çalıştığı, bunlardan birinin legal, diğerinin ise illegal faaliyetleri yürüteceği kaydedildi.
Kırsal alana sıkışan ve bu nedenle riski daha az eylemlere yönelen örgütün, önümüzdeki dönemde valilik işgalleri planladığı belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7585637585630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.