Hükümetle görüşen dershaneciler umutlu: Diyolagla sorunu çözeriz

Hükümetle görüşen dershaneciler umutlu: Diyolagla sorunu çözeriz
Hükümetle görüşen dershaneciler umutlu: Diyolagla sorunu çözeriz
Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle görüşen dershane temsilcileri bir diyalog sürecinin başladığını ve sorunların çözülmesi için bu sürecin umut yarattığını söyledi.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi


ANKARA -  Görüşmelere katılan Özel Öğretim Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Akça konunun politik bir zemine çekilmeden eğitim bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini ilettiklerini ifade etti. Akça, “Basında söz edildiği gibi 2014’ten itibaren öğrenci kaydı almanın yasaklanacağı yolunda herhangi bir şey söylenmedi” dedi. Güvender Başkan Yardımcısı Eyüp Kılcı ise levhaları indirmekle problemin çözülemeyeceğini, önümüzdeki yıl dershanelerin kapatılmayacağına ilişkin ümitlerini koruduklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdemle görüşen Özel Öğretim Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Akça görüşme taleplerine istinaden davet edildiklerini ve görüşmede konunun eğitim bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini, politik bir zemine çekilmemesini istediklerini söyledi. “Dönüşümden kaygılarımız var” diyen Akça, ellerine ulaşan taslağın tamamen kapatmaya odaklı olduğunu, sorunu çözmediğini, hem öğrenciler hem de dershane çalışanları açısında sıkıntılar doğuracağını aktardıklarını belirtti. Akça, “Dershaneciliğin uzun yıllara dayanan geçmişiyle sermaye, tecrübe ve eğitimci birikimi var. Dönüşümü milli eğitime entegre ederek yapalım. Açık lise olabiliriz. 3 yıl açık lise, sonra kapanma gibi bir sınırlamadan söz ediliyordu, bu sınırlamayı koymayalım dedik. Yönerge de buna göre hazırlansın istedik. Böylelikle milli eğitimin de kapasitesi genişletilmiş olur, dershane ihtiyacı da ortadan kalkar” dedi.

YENİ BİR SÜREÇ BAŞLADI

Bunların dışında özel okul, veya açık lise olamayacak için de engellemenin doğru olmadığını kaydeden Akça, “Milli eğitimin dışına çıkarılabilir. Ticaret hukukuna tabi olarak, özel büro olarak mali denetimde sürdürülebilir. Sivilleşmeyi, özgürleşmeyi konuştuğumuz ortamda bu uygulamayı savunmanın gerçekçiliği yok” diye konuştu.  Akça sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bakanlıktan hüsnü kabul gördük, çok iyi bir görüşmeydi. Bizi dinlediler, uzun uzun not aldılar. Bu görüşlerimizi yazılı olarak da sunmamızı istediler. Biz de detaylandırılmış bir şekilde hazırlıyoruz. Konunun sektörün temsilcileriyle yüz yüze konuşulmaya başlanmış olması yeni bir süreç başlattı. Memnunuz bu sürecin başlamasından. Her iki tarafın da iyi niyetli olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonraki süreçte sektör temsilcileriyle görüşmeler yaparak sağlıklı kararlar alınabilir. Karşılıklı olarak görüşmelerin devam etmesi konusunda anlaştık. Sürecin işlediği söylendi ama herhangi bir takvim verilmedi. Basında söz edildiği gibi 2014’ten itibaren öğrenci kaydı almanın yasaklanacağı yolunda herhangi bir şey söylenmedi. Haftaya kadar ilettiğimiz konularda bize bir cevap verilmesini bekleyeceğiz. Herhangi bir geri dönüş olmazsa randevu talep etmek için bakanlığın yeniden kapısını çalacağız.”

TASLAK METNİ GÖRÜP GİTTİK


MEB Müsteşarı Yusuf Tekinle görüşen Güvender Başkan Yardımcısı Eyüp Kılcı ise Cumartesi günü Bakanlık’tan Müsteşar’ın görüşme talebinin kendilerine iletildiğini belirterek, “Biz de yalnızca basında konuşulan bir taslak metni gördüğümüzü, bize bir metin gönderirlerse ve inceleyebilirsek bunun üzerine daha rahat konuşabileceğimizi söyledik. Pazar günü taslak metni gönderdiler ve biz bunu inceleyerek pazartesi günü görüşmeye gittik” dedi. Konunun basın nezdinde tartışılmasının şık olmadığını söyleyen Kılcı şunları kaydetti:

BASINDAKİYLE AYNIYDI

“Bize gönderilen metin aşağı yukarı basına yansıyan metinle aynıydı. Sadece para cezalarıyla ilgili bölümler yoktu. Bir de teşvik konusu derlenmişti. Bakanlar Kurulu’na yetki verilen bir teşvik uygulaması vardı. 2014 yılı itibariyle dershanelerin kapatılacağı metinde yer alıyor. Okul dışında hiç eğitim yapılmasın şeklinde sadece dershaneleri değil tüm kurs faaliyetlerini yasaklayan bir metin. Görüşlerimizi dinleyip not aldılar. İlettiğimiz temel talepler, birincisi, öğrenciler takviye amaçlı genel ve akademik kurs alabilsin, ikincisi, Bakan bey dile getirmişti, bu faaliyetlerin bakanlık kontrolünden çıkarılarak serbestçe yapılması. Madem size de uygun, sınava hazırlık ve takviye amaçlı program için bakanlıktan izin alma zorunluluğu kaldırılsın. Kimse niye eğitim veriyorsun diye rahatsız edilmesin. Üçüncü olarak da dönüşemeyenlerin alternatif dönüşümleri için süre tanıyın. Bunları Sayın Başbakan’a ileteceklerini söylediler.

LEVHALARI İNDİRMEKLE BİTMEZ

Olaya dershaneleri isteyenler ve istemeyenler diye bakılması doğru değil. Rasyonel olmayan sorunlar var. Dershaneleri şu tarihte kapatıyoruz diyorsunuz ama gerçekleşme şansı yok. Merdiven altına iner, eğitim talebiyle geliyor insanlar. Levhaları indirmekle problem bitmez. 2014’te kayıt alınıp alınmayacağına ilişkin olarak, ümidimizi korumak istiyoruz. Umarız gerçekleşmesi mümkün olmayan bir şey karşımıza çıkmaz.”