Hükümetten çekilme sürecinde komisyon sürprizi

Hükümetten çekilme sürecinde komisyon sürprizi
Hükümetten çekilme sürecinde komisyon sürprizi
Adalet Bakanı Ergin: "PKK'nın çekilme süreci ile ilgili Meclis'te ayrı bir araştırma komisyonu olabilir mi? Bu değerlendirilebilir." dedi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, silahlı güçlerin Türkiye dışına çıkmasının ‘Meclis kararıyla’ olması gerektiğini dile getirmesinin ardından hükümet sürpriz bir adım attı. PKK’lıların yurtdışına çıkışları ile ilgili yasal düzenleme söz konusu olmadığını ifade eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Buna ilişkin ‘âkil adamlar ya da âkil insanlar, ekip olarak bir çalışma yapması süreci kolaylaştırır’ kanaati vardır. Bu konuşulmuştur, onun ötesinde Meclis’te ayrı bir araştırma komisyonu, çalışma komisyonu olabilir mi? Bu değerlendirilebilir, buna ilişkin tespit yapılabilir” dedi.
Meclis Adalet Komisyonu’nda 4. Yargı Paketi’nin görüşmeleri sırasında konuşan Ergin, çözüm süreci ile ilgili bilgi verdi. 88 yıldır soruna ilişkin teşhisler yapıldığını ve tedaviler önerildiğini ancak teşhis ve tedavi uygulandığında hastalığın daha müzmin hale geldiğinin altını çizen Ergin, “Ya teşhiste yanlışlık var ya da uyguladığınız tedavide yanlışlık var” diye konuştu.
Görüşmelerle ilgili kamuoyundan bir şey gizlenmediğini, PKK’nın eylemlerini sonlandırması ve Türkiye dışına çıkmasının konuşulduğunun altını çizen Ergin, ikinci aşamada Türkiye’nin AİHM kararları doğrultusunda atması gereken adımlar olduğunu, üçüncü aşamanın ise silahların bırakılması, normalleşme ve ebediyen silahların gün yüzüne çıkmaması aşaması olduğunu belirtti. CHP ’nin bu konuyla ilgili çok sayıda raporu olduğunu hatırlatan Ergin, “AK Parti bu büyük milleti kandırmaya çalışmıyor, buna gücü de yetmez. Milletimiz kandırılması mümkün bir çocuk falan değil ” dedi.

‘Yasal düzenleme yok’

Eleştirilere yanıt veren Ergin, 4. Yargı Paketi’nin çözüm sürecinin gereği olarak getirildiği düşüncesinin yanlış olduğunu vurguladı. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘İmralı’daki görüşmelerin içeriğinin yasa ile desteklenmesi gerektiği yönündeki açıklamalarını’ da değerlendiren Ergin, görüşmelerin içeriğinin mektup olarak BDP’ye ve muhataplara gönderildiğini hatırlattı. Ergin, şunları söyledi : “Birincisi, eylemsizlik ve silahlı örgüt mensuplarının Türkiye’nin dışına çıkartılması; iki, Türkiye demokrasinin tahkimidir. Ama burada hem mevzuattan kaynaklı hem uygulamadan kaynaklı sorunlar vardır. AİHM sözleşmesi, onların kararları, içerik budur. Üç, normalleşme süreci, yasa ile desteklenmesi gereken aşama üçüncü aşamadır. İlk iki aşama sağlıkla geçilirse, üçüncü aşamada normalleşme sürecinde, silahların gömüldüğü, silahlı unsurların kalmadığı, terör ve çatışma ortamının tamamen bittiği ortamda, normalleşmeyle beraber yurtdışına Türkiye’den çıkmış, Mahmur Kampı’nda, başka bölgelerdeki vatandaşlarımızın ülkeye adapte edilmesine yönelik çalışmaları kastetmektedir. Buna ilişkin süreç elbette yasa ile desteklenmek zaruretindedir. Silahlı terör örgütü üyelerinin, yurtdışına çıkışları ile ilgili yasal düzenleme söz konusu değildir.” Bakan Ergin, İmralı’ya gidecek 4. heyet ile ilgili sorulara ise “Şu anda görünen bir şey yok” cevabını verdi.

Paket komisyondan geçti

4. Yargı Paketi olarak bilinen ‘İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. CHP ve BDP’lilerin cezaevindeki milletvekillerinin tahliyesini sağlayacağını belirtilen TMK’nın tamamen kaldırılması önergesi ise AKP ve MHP ’nin oyları ile reddedildi.