Hükümetten köprüaltı açılımı

Hükümet, köprü altı, otogar, istasyon, bankamatik kabinleri ve hastane girişleri gibi yerlerde yaşayan vatandaşlara yönelik yasal çalışma başlattı. Evsizler 'tercihlerine göre' gece barınağı veya evsizler evinde kalacak.


TARIK IŞIK

Devlet Bakanı Selma Kavaf tarafından hazırlanan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu’na Ek Yapılmasına İlişkin Kanun Taslağı, sokakta yaşayan evsizlere yönelik önemli düzenlemeler getiriyor.
Düzenlemenin gerekçesinde şöyle denildi: ‘Toplumun koşulları değiştikçe evsizler, otogar, istasyon, köprüaltı, bankamatik kabinleri, hastane girişleri gibi yerleri yaşam olanı olarak kullanan insan sayısı arttı. Kış aylarında hava koşulları bozulmaya başladı. Bu nedenle evsizlere yönelik gece barınakları açıldı. Ancak hizmetlerin istenilen düzeyde gerçekleşmesi için temel ilke ve prensipleri ortaya koyan yasal düzenlemeye ihtiyaç duyuldu. Sokakta yaşayan kişilerin bir bölümü ekonomik kriz döneminde sokakta yaşamaya başladı, bir bölümünün ise sokakta yaşamayı bir yaşam biçimi olarak benimsediği tespit edildi. Bu nedenle ‘gece barınağı’ ve ‘evsizler evi’ olarak bir ayrıma gidildi. Bu doğrultuda; sokakta yaşamak zorunda kalan 18 yaş üstü bireyleri yaşamlarını tehdit eden risklerden korumak ve temel gereksinimlerini karşılamalarını sağlamak için hizmet veren, kendi istekleri ile kalıp ayrılabilecekleri yatılı sosyal hizmet birimlerinin kurulması karara bağlandı. Bu merkezler, evsizlere yeniden aile yaşamına dönüş için de destek verecek. Böylelikle, sokakta yaşayan sayısının artmasına engel olunacak, bu kişiler hayati tehlikelerden uzak tutulacak.