Hükümetten ODTÜ açıklaması: Zorunluluk

Hükümetten ODTÜ açıklaması: Zorunluluk
Hükümetten ODTÜ açıklaması: Zorunluluk
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ'den geçirilecek yolun Ankara için elzem olduğunu söyledi. İçişleri Bakanı Güler ise ODTÜ'deki olayları 'kanunsuz' olarak değerlendirdi


ANKARA - İçişleri Bakanı Muammer Güler, ODTÜ'de yol yapımına ilişkin olaylarla ilgili açıklama yaptı. Güler, "Yapılan işi şiddet yoluyla engellemek kanunsuz eylemdir. Polis durup dururken müdahale etmez" ifadelerini kullandı. Güler, yol çalışmasının İmar Kanunu'na göre uygun olduğunu belirtti ve "Büyükşehir yetkileri dahilindedir" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise günlerdir tartışma konusu olan ODTÜ Yolunun Ankaralılar için bir zorunluluk olduğunu söyledi. ODTÜ’den plana gelecek itirazları değerlendireceklerini belirten Bayraktar, “Her planda yüzde 40’a kadar düzenleme ortaklık payı kesilir. Biz bunu ODTÜ’nün sahip olduğu sosyal donatıların, ormanların kamusal kullanımı olduğunu düşünerek düzenleme ortaklık payını çok kısıtlı tuttuk” dedi.

TÜNEL Mİ OLACAK?

ODTÜ’den geçmesi planlanan iki ayrı yol projesi bulunuyor. Bunlardan biri Bakan Bayraktar’ın “ODTÜ’nün istediği gibi tünel olacak, başka alternatifi yok” dediği, ODTÜ kampüsünü Doğu-Batı yönünde kesecek olan ve ODTÜ ile Belediyenin daha önceden zaten anlaşmış olduğu tünel yolu. Ancak son günlerde yaşanan asıl tartışma ODTÜ’ye Eskişehir Yolundan giren ve gece baskınıyla 3 bin ağacın söküldüğü diğer bağlantı yolu üzerinde yaşanıyor.

İTİRAZI DEĞERLENDİRECEĞİZ

Büyükşehir Belediyesinin söktüğü ağaçların büyük bölümünü naklederek başka yere dikeceğini belirten Bayraktar, ODTÜ’nün imar planına itirazıyla ilgili olarak da, “İmar Planı şu anda itiraz aşamasında, hem ODTÜ’den hem de kurum ve kuruluşlardan plana gelecek itirazlar değerlendirilecek. Yapılan plan onay aşamasında teknik gereklilik nedeniyle birtakım revizyonlar gördü ancak değişiklikler planın genel özelliğini bozmadı” dedi. Bayraktar düzenleme ortaklık payı içinse şunları söyledi:
“ODTÜ ormanlarının bütünlüğünün bozulmaması için tam olarak uygulanmadı. Her planda yüzde 40’a kadar düzenleme ortaklık payı kesilir. Biz bunu ODTÜ’nün sahip olduğu sosyal donatıların, ormanların kamusal kullanımı olduğunu düşünerek düzenleme ortaklık payını çok kısıtlı tuttuk. Yolların hukuki statüsü bellidir, hiçbiri mülkiyete konu edilemez.” (RADİKAL)


  http://www.radikal.com.tr/115665911566592

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gökçek hep böyleydi. - brandywine06

  Hükümet de Gökçek'i düzelteceğine onun yoluna girdi. Anlaşma sağlanan tünel yolu yapsınlar. Şimdi olaylara neden olan yol kurallara uygunsa, neden daha en başta, proje onayı bile yokken, baskınla oraya girildi? Gökçek yıllardır ODTÜ'yle uğraşıyor. Hükümet buna alet olmamalıydı. Ama Gezi'de yaptıkları ortada olan hükümetten de başka türlü bir yaklaşım ve anlayış beklemek saçmaydı tabii.Yol yapmak trafiğe çare değil, bu yolu yapsalar o da çare olmayacak. Çünkü büyük kentlerde ulaşım sorunu toplu taşımayla çözülür. Yeni yol yapmakla çözen olmadı şimdiye kadar. Avrupa'da en üst düzey yetkililer, firma sahipleri vb. bile banliyödeki evinden işine trenle gider. Kuzey Avrupa'da bakanlar trenle gidiyor. Çünkü daha hızlı ve ekonomiktir. Ama bizde küçücük dükkanda iş yapanlar bile illa arabayla gitmek istiyor. Bu kafayı değiştirmek gerek.

  Tamam işte, biz de onu diyoruz. - savassarioglu

  Kanunsuz!.. Evet. Hem de kanunsuzun "daniskası." Gece yapılan baskın, "kaldırılan" ağaçlar, sıkılan gazlar, atılan dayaklar hepsi kanunsuz. Her şeyin bir yolu yordamı var ayrıca. Haydut gibi... ne o öyle? Önemli olan o değil. Kanunsuz olduğunu herkes biliyor. Önemli olan şu: ne yapacaksınız?