Hükümetten ODTÜ açıklaması: Zorunluluk

Hükümetten ODTÜ açıklaması: Zorunluluk
Hükümetten ODTÜ açıklaması: Zorunluluk
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ'den geçirilecek yolun Ankara için elzem olduğunu söyledi. İçişleri Bakanı Güler ise ODTÜ'deki olayları 'kanunsuz' olarak değerlendirdi


ANKARA - İçişleri Bakanı Muammer Güler, ODTÜ'de yol yapımına ilişkin olaylarla ilgili açıklama yaptı. Güler, "Yapılan işi şiddet yoluyla engellemek kanunsuz eylemdir. Polis durup dururken müdahale etmez" ifadelerini kullandı. Güler, yol çalışmasının İmar Kanunu'na göre uygun olduğunu belirtti ve "Büyükşehir yetkileri dahilindedir" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise günlerdir tartışma konusu olan ODTÜ Yolunun Ankaralılar için bir zorunluluk olduğunu söyledi. ODTÜ’den plana gelecek itirazları değerlendireceklerini belirten Bayraktar, “Her planda yüzde 40’a kadar düzenleme ortaklık payı kesilir. Biz bunu ODTÜ’nün sahip olduğu sosyal donatıların, ormanların kamusal kullanımı olduğunu düşünerek düzenleme ortaklık payını çok kısıtlı tuttuk” dedi.

TÜNEL Mİ OLACAK?

ODTÜ’den geçmesi planlanan iki ayrı yol projesi bulunuyor. Bunlardan biri Bakan Bayraktar’ın “ODTÜ’nün istediği gibi tünel olacak, başka alternatifi yok” dediği, ODTÜ kampüsünü Doğu-Batı yönünde kesecek olan ve ODTÜ ile Belediyenin daha önceden zaten anlaşmış olduğu tünel yolu. Ancak son günlerde yaşanan asıl tartışma ODTÜ’ye Eskişehir Yolundan giren ve gece baskınıyla 3 bin ağacın söküldüğü diğer bağlantı yolu üzerinde yaşanıyor.

İTİRAZI DEĞERLENDİRECEĞİZ

Büyükşehir Belediyesinin söktüğü ağaçların büyük bölümünü naklederek başka yere dikeceğini belirten Bayraktar, ODTÜ’nün imar planına itirazıyla ilgili olarak da, “İmar Planı şu anda itiraz aşamasında, hem ODTÜ’den hem de kurum ve kuruluşlardan plana gelecek itirazlar değerlendirilecek. Yapılan plan onay aşamasında teknik gereklilik nedeniyle birtakım revizyonlar gördü ancak değişiklikler planın genel özelliğini bozmadı” dedi. Bayraktar düzenleme ortaklık payı içinse şunları söyledi:
“ODTÜ ormanlarının bütünlüğünün bozulmaması için tam olarak uygulanmadı. Her planda yüzde 40’a kadar düzenleme ortaklık payı kesilir. Biz bunu ODTÜ’nün sahip olduğu sosyal donatıların, ormanların kamusal kullanımı olduğunu düşünerek düzenleme ortaklık payını çok kısıtlı tuttuk. Yolların hukuki statüsü bellidir, hiçbiri mülkiyete konu edilemez.” (RADİKAL)