Hükümetten operasyona karşı hamle

Hükümetten operasyona karşı hamle
Hükümetten operasyona karşı hamle
Hükümet, üç bakan oğlu dahil 52 gözaltılı 'yolsuzluk operasyonu'na, İstanbul Emniyeti'ni sallayarak yanıt verdi. 11 polis müdürü görevlerinden alındı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’yi sarsan yolsuzluk operasyonunun ardından hükümetin yanıtı gecikmedi. Gözaltıları gerçekleştiren İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü vuran iki dalgada beş şube müdürü ve altı müdür yardımcısı görevden alındı.
İlk etapta görevden alınan isimlerden biri, bu yıl yeni kurulan Kaçakçılık Şube Müdürlüğü’nün başına getirilen ve henüz odası bile olmayan Tuğrul Turhal’dı. Görevden alınanlar arasındaki İstanbul Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı’nın yolsuzluk operasyonuyla ilgisi yoktu. Görevden alınan bir diğer isim İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse oldu. 7 Şubat’ta yaşanan MİT krizinden sonra Yurt Atayün’ün yerine terör müdürü olarak göreve getirilen Köse’nin de son operasyonla ilgisi yok.
Büyük yolsuzluk operasyonunu yapan iki isim ise Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç’tı. İkisi de görevden alındı.
Saygılı, Mali Şube’nin başına 7 Şubat’taki MİT krizinden sonra gelmişti. Ardınç ise Ergenekon, şike gibi büyük operasyonlara imza atmıştı.
Nazmi Ardıç, Yakup Saygılı ve Ömer Köse müdüriyet emrinde görevlendirildi. Tuğrul Turhal Hassas Yerleri Koruma Şube Müdürlüğü’ne, Ertan Erçıktı ise Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.
Görevden alınanların yerine yeni atamalar da yapıldı. Mali Şube Müdürü Hakan Sıralı, Organize Şube Müdürü Ömer Burak Aktaş, Asayiş Şube Müdürü Yusuf Bengü, Kaçakçılık Şube Müdürü Aydın Yılmaz, Terör Şube Müdürü Serdar Ali Seçkin oldu.
İstanbul Emniyeti’nden akşam altı ‘görevden alma’ haberi daha geldi: Hüseyin Çapkın’ın müdür yardımcılarından Kaçakçılık, Interpol, Europol, Sierra, Narkotik Şube, Organize Şube Sorumlusu Mahir Çakallı ile Siber Suçlarla ve Mali Şube’den Sorumlu Hamza Tosun, Organize Şube müdür yardımcıları Şenol Demir ve Ahmet Kalender, Mali Şube müdür yardımcıları Yasin Topçu ve Kazım Aksoy.
Tosun Silivri’den sorumlu il emniyet müdür yardımcılığına; Mahir Çakallı Sancaktepe’den sorumlu il emniyet müdür yardımcılığına, Yasin Topçu Çekmeköy Müdür Yardımcılığı’na, Kazım Aksoy Gaziosmanpaşa Müdür Yardımcılığı’na, Şenol Demir Özel Güvenlik Şube Müdür Yardımcılığı’na, Ahmet Kalender ise Eğitim Şube Müdür Yardımcılığı’na getirildi. 

Başka illerde de var 

Öte yandan Kayseri, Bursa, Trabzon ve Kocaeli gibi bazı illerin emniyet müdürlüklerinde, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube müdürlerinin de görev yerinin değiştiği öğrenildi.
Görevden almalarla ilgili açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü “Bazı illerde personelimizin görev yerleri, haklarındaki görevi kötüye kullanma iddiaları, bazı illerde idari gereklilik nedeniyle değiştirildi” denildi. ANKARA RADİKAL

Ve çapkın emniyette

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, önceki günkü operasyonun ardından ilk defa dün makamına gitti. Hüseyin Çapkın, kendisini bekleyen basın mensuplarının “Açıklama yapacak mısınız” şeklindeki soruları üzerine el sallayarak “İyi günler” dedi. Çapkın açıklama yapmadan Emniyet’e girdi.