Hükümetten yabancı doktorda geri adım

AKP, sürpriz bir kararla Türkiye'de yabancı doktor çalıştırılmasına olanak sağlayan yasada geri adım attı.

ANKARA - AKP, sürpriz bir kararla Türkiye'de yabancı doktor çalıştırılmasına olanak sağlayan yasada geri adım attı.
TBMM Sağlık Komisyonu dün 'kamu yararı bulunmadığı' gerekçesiyle veto edilen yasayı görüştü. Komisyon Başkanı AKP'li Cevdet Erdöl'ün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto gerekçeleriyle ilgili görüşünü sorduğu Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, "Veto gerekçelerine saygı duyuyoruz, katılıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'nı haklı buluyoruz. Maddelerin çıkarılmasını istiyoruz" dedi.
AKP'li Erdöl de, "Sayın Cumhurbaşkanı öyle güzel gerekçeler göstermiş ki, kendimi katılmak zorunda hissettim" diye konuştu. Ünüvar ile Erdöl'ün alaycı ifadelerle konuşmaları dikkat çekti. AKP hükümeti, vetolu maddelerde ısrar etmedi ve yasa metninden çıkardı. Bu durum AKP'nin 14 Mart Tıp Bayramı için eylemlere hazırlanan doktorlarla cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde karşı karşıya gelmekten kaçındığı yorumlarına neden olurken, kulislerde düzenlemenin seçimden sonra yeniden getirileceği konuşuldu.
Sağlık Bakanlığı da dün konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Bakanlığımızın Türkiye'de tıp fakültelerindeki öğrenci sayısının, dolayısıyla hekim sayısının artırılması ve yabancı uyruklu doktor çalıştırılmasıyla ilgili konularda bir fikir değişikliği yoktur. Ancak, vatandaşlarımıza verilen sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması için onaylanan maddelerin bir an önce yürürlüğe girmesini arzu ediyoruz. Bunun için, Meclis'e yeniden görüşülmek üzere iade edilen maddelerin, bilahare değerlendirilmek üzere Sağlık Komisyonu'nca kanun metninden çıkarılması, tarafımızca da uygun bulunmuştur." Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, "Kanunda, Sağlıkta Dönüşüm Programı'mızla ilgili pratik olarak çok önemli maddeler vardı. Bunların gecikmesini istemiyoruz" diye konuştu.