Hükümet'ten yeni proje: Öğrenci evi yerine vakıf yurdu

Hükümet'ten yeni proje: Öğrenci evi yerine vakıf yurdu
Hükümet'ten yeni proje: Öğrenci evi yerine vakıf yurdu
Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtların, "talebi karşılamada yetersi kaldığı ve öğrencilerin ev tutarak ya da özel yurda yerleşerek" çözüm aradığını belirten Hükümet'in yeni bir proje üzerinde çalıştığı bildirildi.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarıyla ilgili yeni bir proje üzerinde çalışılıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı öğrenci yurtlarının talebi karşılamada yetersiz kaldığını gören Hükümet, üniversite kampüslerini özel sektöre açmayı düşünüyor. Çalışması devam eden projeye göre “kamu yararına çalışan” Vakıf ve Derneklere kampüslerde yurt açma izni verilecek. 

Başbakan Erdoğan: Kız ve erkek öğrenci aynı evde olmaz, denetleyeceğiz

Başbakanlık'tan 'kızlı erkekli ev' açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yurt genelinde 350’ye yakın öğrenci yurdu bulunuyor. 187 yurdun yapımı da devam ediyor. Yüzde yüz doluluk oranına ulaşan yurt kapasitesi yeterli olmadığı için öğrencilerin bir çoğu evlerde ve ya özel sektör yurtlarında kalıyor. Hükümet, yurtlardaki kapasite sorununun çözümü için vakıf ve dernekleri devreye sokmayı düşünüyor. Proje hayata geçerse Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamuya yararına çalıştığı” belirlenen Vakıf ve Dernekler üniversite yönetimlerinin izniyle kampüslerde yurt inşa edebilecekler. Türkiye ’de “kamu yararına çalışan” dernek sayısı 450 civarında. Bu dernekler arasında Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türk Kardiyoloji Derneği, Türkiye Jokey Klübü, Türkiye Yeşilay Derneği’de bulunuyor. TEMA, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Mehmetçik Vakfı, LÖSEV, Türkiye Diyanet Vakfı “Kamu Yararına Çalışan” Vakıflar arasında yer alıyor.

Koray Çalışkan yazdı. "Denizli ahlak polisi denetime başlayacak"