Hülya Avşar, Ayşe Paşalı gibi 'öldü'

Hülya Avşar, Ayşe Paşalı gibi 'öldü'
Hülya Avşar, Ayşe Paşalı gibi 'öldü'

İSTANBUL - Ayşe Paşalı… Melek Karaaslan… Şefika Etik… Meral Tahta… Ceylan Soysal… Mehtap Civelek… Kimi kurşunla, kimi bıçakla, kimi de çocuklarının gözleri önünde boğazı kesilerek katledildi. Gördükleri şiddet sonucu hayatını kaybeden bu kadınlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde Zeytinburnu Belediyesi’ne ait AKDEM (Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi) çatısı altında hayata geçirdiği ‘8 Mart 8 Kadın’ projesiyle ünlü isimlerde yeniden can buldu. Sekiz ünlü kadın, özel makyaj ve kostümlerle öldürülen sekiz kadının yerine geçti.
Projede Hülya Avşar (Ayşe Paşalı), Bergüzer Korel (Melek Karaaslan), Nur Fettehaoğlu (Gülşah Sarcan), Burcu Esmersoy (Şefika Etik), Dolunay Soysert (Meral Tahta), Meltem Cumbul (Ceylan Soysal), Ezgi Mola (Selma Civek) ve Songül Öden (Mehtap Civelek) yer aldı.

Son kareyi canlandırdılar
Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut ve Yönetmen Emrah Gültekin’in prodüksiyonu ile ünlüler, şiddet mağduru kadınlarla empati kurarak onların hayatlarının son anlarındaki medyaya yansımış fotoğraf karelerindeki halleri gibi görünmeye çalıştı. Her sanatçı, yerine geçtiği kadın sanki hayattaymış gibi onun duygularını anlatan bir de mektup yazdı.
Yazılan bu mektuplar video çekimi sırasında da kayda alınarak kamu spotu oluşturuldu. “Uyanmak için ölümü bekleme, sevginin yerini şiddet almasın’ sloganıyla oluşturulan kamu spotları önümüzdeki hafta içinde tüm kanallarda yayımlanmaya başlayacak. Mektuplarsa 7 Mart ‘ta Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilecek olan ‘8 Mart 8 Kadın’ gecesinde paylaşılacak. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın ev sahipliğinde yapılacak olan toplantıya Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve projede yer alan sanatçılar katılacak.

Yapısal ve kalıcı çözüm
Amaçlarının kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve duyarlılığın arttırılması olduğunu ifade eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın bu alanda yapısal ve kalıcı çözüm yolları barındıran önemli projeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Aydın, “Bunlardan biri, belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren AKDEM’dir. Bu merkez eğitim , psikolojik danışmanlık, koruma ve rehabilitasyon süreçlerini de içeren hizmetleri tamamını ücretsiz olarak veriyor” diye konuştu.  (RADİKAL)


  http://www.radikal.com.tr/112367911236792

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Trajedinin Rantı - gamsizdansoz

  Ben diyecek bir şey bulamıyorum. Ölen kadınlar artık konuşamıyor ya, silahla şiddetle susturuldular ya, ortada bir cins kıyımı var ya, trajedi var ya, "projeye" çevirin hemen ölümlerini. Şiddeti aslında yeniden canlandırıyor, satılabilir ve reklama çevrilebilir bir şeye çeviriyorsunuz. "Kadın akıllı olsa dayak yemez" de, sonra çık "Ayşe Paşalı makyajı" yaptır. Ayşe Paşalı makyajı nedir? Ayşe Paşalı gibi ölmek nedir? Neyse Hülya Avşar'a da çatmamak lazım, bu genel algıya kızmak lazım. Bu "role playing" yapılamayacak kadar ciddi bir konu ve bu projeyi düzenleyen kişileri akla, mantığa, vicdana davet ediyorum. Önce şiddete karşı sözünüz olsun, sonra yer alın erkeklerin ve erkek zihniyetin reklama dönüştürdüğü projelerde.

  rezillik - ayca.gamze

  "dayak konusunda bazı kadınlar hafif kaşınıyorlar, adamı tahrik ediyorlar. akıllı kadın dayak yemez." diyen kadına iki makyaj yapılınca, ayşe paşalı'nın göz göre göre öldürülmesini unutacağız değil mi? diğer yüzlerce kadının? erkeklere hiçbir cezai yaptırımda bulunulmamasını unutacağız mesela? eşinin ölüm tehditleri yüzünden defalarca koruma kararı çıkarttıran, buna rağmen, evine gelen eşi tarafından "intihara" zorlanarak balkondan atlayan fatma şen'in yedi kemiğinin kırılmasını? o hastanede, tutuklanan eşinden hala ölüm tehditleri alırken, o adamı serbest bırakan yüce adaletiniz sorgulamayacağız? 1 ay önce ayrıldığı sevgilisi tarafından öldürülen gülşah öğretmeni de? gazetelerinizin tirajını arttırmak için, utanmazlıkta sınır tanımayarak, şefika etik'in sırtından bıçaklanmış fotoğrafını sürmanşetten vermenizi örneğin? bunların hepsi hiç olacak değil mi? eşinden ölesiye şiddet görmüş kadınları, "kocandır, yuvanı dağıtma, ailene sahip çık" diyerek, o evlere itekleyen politikalarınız da kıymete mi binecek? korkunçsunuz. "of nasıl da harika iş çıkardık" diye böbürleniyor musunuz bir de insan içinde, cidden merak ediyorum.