Hülya Avşar, Ayşe Paşalı gibi 'öldü'

Hülya Avşar, Ayşe Paşalı gibi 'öldü'
Hülya Avşar, Ayşe Paşalı gibi 'öldü'

İSTANBUL - Ayşe Paşalı… Melek Karaaslan… Şefika Etik… Meral Tahta… Ceylan Soysal… Mehtap Civelek… Kimi kurşunla, kimi bıçakla, kimi de çocuklarının gözleri önünde boğazı kesilerek katledildi. Gördükleri şiddet sonucu hayatını kaybeden bu kadınlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde Zeytinburnu Belediyesi’ne ait AKDEM (Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi) çatısı altında hayata geçirdiği ‘8 Mart 8 Kadın’ projesiyle ünlü isimlerde yeniden can buldu. Sekiz ünlü kadın, özel makyaj ve kostümlerle öldürülen sekiz kadının yerine geçti.
Projede Hülya Avşar (Ayşe Paşalı), Bergüzer Korel (Melek Karaaslan), Nur Fettehaoğlu (Gülşah Sarcan), Burcu Esmersoy (Şefika Etik), Dolunay Soysert (Meral Tahta), Meltem Cumbul (Ceylan Soysal), Ezgi Mola (Selma Civek) ve Songül Öden (Mehtap Civelek) yer aldı.

Son kareyi canlandırdılar
Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut ve Yönetmen Emrah Gültekin’in prodüksiyonu ile ünlüler, şiddet mağduru kadınlarla empati kurarak onların hayatlarının son anlarındaki medyaya yansımış fotoğraf karelerindeki halleri gibi görünmeye çalıştı. Her sanatçı, yerine geçtiği kadın sanki hayattaymış gibi onun duygularını anlatan bir de mektup yazdı.
Yazılan bu mektuplar video çekimi sırasında da kayda alınarak kamu spotu oluşturuldu. “Uyanmak için ölümü bekleme, sevginin yerini şiddet almasın’ sloganıyla oluşturulan kamu spotları önümüzdeki hafta içinde tüm kanallarda yayımlanmaya başlayacak. Mektuplarsa 7 Mart ‘ta Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilecek olan ‘8 Mart 8 Kadın’ gecesinde paylaşılacak. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın ev sahipliğinde yapılacak olan toplantıya Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve projede yer alan sanatçılar katılacak.

Yapısal ve kalıcı çözüm
Amaçlarının kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve duyarlılığın arttırılması olduğunu ifade eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın bu alanda yapısal ve kalıcı çözüm yolları barındıran önemli projeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Aydın, “Bunlardan biri, belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren AKDEM’dir. Bu merkez eğitim , psikolojik danışmanlık, koruma ve rehabilitasyon süreçlerini de içeren hizmetleri tamamını ücretsiz olarak veriyor” diye konuştu.  (RADİKAL)