Hülya Avşar'ın savcısı şikayet edildi

Hülya Avşar'ın savcısı şikayet edildi
Hülya Avşar'ın savcısı şikayet edildi
Avukat Sidar demiroğlu, Hülya Avşar'a 'Kürt müsün, Türk müsün?' diye soran savcı Ali Çakır'ı ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle şikayet etti.

Ramazan YAVUZ- Canan ALTINTAŞ

DİYARBAKIR Barosu avukatlarından Sidar Demiroğlu, Milliyet Gazetesi'ndeki röportajında ‘Kürt Açılımı’ ile söylediği sözler nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan sanatçı Hülya Avşar'a, ifadesini alırken, “Türk müsün, Kürt müsün?” diye soran Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır'ın ayrımcılık yaparak görevini kötüye kullandığını iddia etti. Avukat Demiroğlu, savcı Çakır hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne şikayette bulundu.
Hükümetin başlattığı ‘Kürt açılımı’ hakkında Milliyet Gazetesi'nde yer alan röportajdaki sözlerinden dolayı, hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa teşvik ettiği gerekçesiyle’ soruşturma başlatılan Hülya Avşar, dün Bakırköy Adlyiyesi'ne gelerek ifade vermişti. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hülya Avşar, Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır'ın “Türk müsün Kürt müsün?” diye sorduğunu, kendisinin de “Hem Türk hem de Kürdüm. Türk tarafımla şaşkın, Kürt tarafımla gurur duyuyorum” dediğini demişti.
Diyarbakır Barosu avukatlarından Sidar Demiroğlu, Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır'ı ‘ayrımcılık’ yaptığı gerekçesiyle Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Savcı Ali Çakır’a disiplin cezası verilmesi isteğiyle şikayet dilekçesini Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na veren Demiroğlu, Hülya Avşar'ın değerlendirmelerinde bir suç unsuru olmadığını söyledi.
Avşar'a açtığı soruşturma ardından emekliliğini isteyen savcı Ali Çakır'ı ağır şekilde eleştiren Sidar Demiroğlu, şunları söyledi:
“Cumhuriyet savcısını, ifade alırken, ifadesini aldığı kişinin etnik kimliği neden ilgilendirmektedir? Hülya Avşar'ın Türk mü, Kürt mü olduğu Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır'ın boynuna vazife midir? Bu durum açık bir ayrımcılıktır ve tehlikeli bir gidişatı işaret etmektedir. Yoksa Cumhuriyet savcıları bundan böyle ifade alırken kişilerin etnik kimliğini sorgulayıp ona göre mi işlem yapacak?” dedi. (dha)