'Hurafe' turizmi

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda gerekli eğitim ve izin belgesi olmadan rehberlik yapan bazı kişilerin bölge tarihini çarpıtarak, hurafelerle anlatması sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekti.
Haber: BURAK GEZEN / Arşivi
HAKAN UÇAR / Arşivi

ÇANAKKALE - Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda gerekli eğitim ve izin belgesi olmadan rehberlik yapan bazı kişilerin bölge tarihini çarpıtarak, hurafelerle anlatması sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekti.
'Anıtkabir'e alternatif'
Bölgedeki Atatürkçü Düşünce Derneği, Emekli Subay ve Astsubaylar dernekleri, Turizm ve Tanıtma Derneği, Çanakkale Şehitlerini Tanıtma-Araştırma Derneği dün yaptıkları ortak bir açıklamayla, yasadışı rehberlerin çalışmasının önlenmesi istendi. Çanakkale'nin, Anıtkabir'e alternatif bir mekân gösterilmeye çalışıldığı iddia edilen açıklamada, "Sözde rehberler, savaşın şehitlerimizle değil evliyalarla kazanıldığını söylüyor. Gerçeklerin üstü örtülmeye çalışılıyor" diye tepkilerini dile getirdi.
İdeolojik anlatım
Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Kaşıçı, "Kendilerine rehber payesi veren kim olduğu belirsiz kişiler Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Atatürk'ün adını bile anmadan tur düzenliyor. Safsatalarla gerçekler örtülmeye çalışılıyor" dedi. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü'nde görevli arkeolog Murat Ufuk Kara da, bazı rehberlerin çeşitli ideolojik gruplara yönelik anlatımlar yaptığını, olayların çarpıtıldığını söyledi.
Bu tepki üzerine harekete geçen Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne denetimlerin sıklaştırılması ve yetki belgesiz rehberlerin bölgede çalıştırılmaması için talimat verdi. Rehber sayısının azlığı nedeniyle sıkıntı yaşandığını belirten Kamçı, "Ancak kısa süre sonra alan kılavuzluğu kursu açılacak ve rehber sıkıntısı ortadan kalkacak" diye konuştu.Neler diyorlar?
  • Çanakkale zaferi, evliyaların yardımıyla kazanıldı.
  • Bir bulut gelip İngiliz Kraliyet Birliği askerlerini içine alıp götürdü.
  • Sarıklı ve yeşil cübbeliler Türk askerlerinin arkasında görünüp düşmanı korkuttu.
  • Sarıklı ve yeşil cübbeliler, düşmanın attığı top mermilerini elleriyle tutup geriye, düşman gemilerine doğru attı.
  • Nusret mayın gemisinin Çanakkale Boğazı'na döşediği mayınlar kutsal. Çanakkale Boğaz Komutanı Cevat Paşa, mayınları rüyasında gördükten sonra Boğaz'a döşetti.
  • Aniden ortaya çıkan bir yaralı köpek cephede Türk askerlerine yol gösterdi ve askerlerimizi düşmandan kurtardı.
  • Türk askerleri bir gecede hem Rus cephesinde, hem Çanakkale cephesinde savaştı.