@ismailsaymaz

Hurda minibüs bir candan kıymetliymiş!

Hurda minibüs bir candan kıymetliymiş!
Hurda minibüs bir candan kıymetliymiş!
Mahkeme, 3 yıl önce minibüs geçerken patlayan mayın nedeniyle ölen şoför Aydın Erol'a 27 bin, hurda minibüse ise 30 bin liralık tazminata hükmetti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hakkâri’nin Geçitli Köyü’nde 16 Eylül 2010’da minibüs geçerken yolda mayının patlaması sonucunda yaşamını yitiren sürücü Aydın Erol için ailesinin açtığı tazminat davasında mahkeme tuhaf bir karara imza attı. Van 3. İdare Mahkemesi aileye hurda minibüs için 30 bin 500, oğulları için ise 27 bin lira tazminata hükmetti. 13 bin lira ise avukatlık ücreti olarak geri alındı.
7’si aynı aileden 9 kişinin yaşamını yitirdiği kazada 28 yaşındaki oğlu için dava açan baba Cahit Erol, mahkemede kendisine ailenin tek çalışan üyesi olan oğlundan çok minibüsün hurdasıyla ilgili soru sorulması üzerine kazanın ikinci yıldönümünde “Demek ki oğlumun canından daha değerli” diyerek hurdayı ve dava dosyasını protesto için mezara gömdü. Mahkeme 25 Nisan 2013’te sonlandı. Tazminat talebi, “Terör ve Terörden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun” kapsamında değerlendirildi. Böylece yasada belirtilen üst sınır üzerinden tazminata hükmedildi. Sonuç olarak anne ve babaya oğulları için 2013 limiti olan 27 bin 242 TL 95 kuruş ödenmesine hükmetti. Buna karşılık, reddedilen tazminat miktarı üzerinden de 13 bin 545 TL 42 kuruşluk vekâlet ücreti kesildi. Minibüse karşılık ise “kullanılamaz hale geldiği” gerekçesiyle kazanın olduğu 2010’dan değerleme alınarak 30 bin 500 TL tazminat verildi ve geçen zaman içerisindeki faizin de bunun üzerine konulması kararlaştırıldı.

‘Koyun bile daha değerli’

Erol ailesinin avukatı Rojbin Tuğhan Kalkan, Güneydoğu’da bu tarz davalarda bazen bir koyunun bile insandan daha önemli sayıldığını belirterek, şunları söyledi: “O kararı aileye söyleyemedim. Babası kararın böyle çıkacağını tahmin ettiği için aracın hurdasını gömdü. ‘Oğlumdan daha değerlidir muhtemelen‘ diyerek.. Çünkü mahkeme, oğluyla ilgili işlem yapmadı araç için yaptığı kadar. ‘Aracı ne yaptınız, hurdasını sattınız mı?’ diye defalarca sordu. Biz de bildirdik tabii. ‘Hurda satılacak durumda değil, aile de bunu düşünecek durumda değil’ dedik. Oğullarının ölümünden sonra aile tarumar oldu. Çocukları okulları bıraktılar, psikolojik tedavi gördüler. Ben sadece, bu kararı, o hâkimlerin vicdanına bırakıyorum.” Kalkan, Roboski’de hayatını kaybeden köylüler için doğrudan 120 bin TL yatırıldığını hatırlatarak, “Roboski’de hayatını kaybedenler de bu yasadan yararlandırıldı. Başvurmadıkları halde bu ailelere 120 bin TL’ye tekabül eden bir para yatırıldı. Açıkça keyfi bir uygulama yapılıyor” dedi.

Aynı mahkeme borçlu çıkarmıştı

Van 3. İdare Mahkamesi aynı patlamada ölen Cani Dayan için ailesine 23 bin 165 TL 45 kuruş ödenmesi gerektiğine karar vermişti. Buna karşılık Dayan’a reddedilen tazminat üzerinden 29 bin 623 TL’lik avukat masrafı çıkarılmıştı. Dayan Ailesi’nin avukatı Rojbin Tuğhan Kalkan, bu karara itiraz etmişti.


  http://www.radikal.com.tr/114014211401421

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SİSTEM ASLA DEĞİŞMİYOR BUNUN ADIAN DEMOKRASİ HUKUK VAR DESENİZ BİLE - pispor

  yıl 1937 dersim halkının silahları toplanılıyor Nazmiye de bir yüzbaşı yanında kızı askeri müfreze ile gidiyor Nazmiye'nin aşiret ağaları toplanıp aralarında bir beşi bir yerde altın Yüzbaşının kızına takıyorlarağalar Türkçe bilmiyorlar araştırma sonunda Türkçe okuma yazma bilen biri aranırken Bertal ağa çağrılıyor Bertal ağa okumuş Türkçesi düzgün ileri görüşlü biri geliyor yüzbaşı ona söyle diyor bu aşiret ağalarına bakın devlet okul yapıyor siz yakıyorsunuz köprü yapıyor karakol yapıyor siz istemiyorsunuz Bertal ağa bunu aşiret ağalarına tercüme ediyor mu bilemem ama oradan geçen bir keçi yavrusunu(çepiç)-"gîsk" boynundan tutup yüzbaşım devlet bunun için bizden vergi alıyor ama devlet bize bunun kadar kıymet vermiyor bugünde aynı köyleri yakılıp yıkılmış göç etmeyen koruculuğu kabul etmeyenler bizzat devletin güvenlik görevlileri tarafından katledildi adam başına 30 bin ev başına da ortalaması 15 bin lira terör zarar ziyan olarak ödediler ama bu işin sonu bitmedi gün gelecek devlet bu tazminatların altında kalacaktır