Hurdacıda 23 ton TNT

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde Irak'tan ayrıştırılmak üzere getirilen hurdalar arasında bulunan patlamamış füze, havan ve top mermilerinden çıkan 23 ton TNT ele geçirildi.

HATAY - Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde Irak'tan ayrıştırılmak üzere getirilen hurdalar arasında bulunan patlamamış füze, havan ve top mermilerinden çıkan 23 ton TNT ele geçirildi.
Bir ihbar üzerine polis ekipleri Hatay'ın Kırıkhan ilçesindeki Karma Küçük Sanayi Sitesi'nde bir işyerine baskın düzenledi. İşyerinde, ayrıştırılmayı bekleyen 300 ton hurdanın yanı sıra, açık alanda çuvallar içinde istiflenmiş 23 ton 660 kilogram TNT maddesi bulundu. Toz halindeki TNT'lerin alev almaması için ıslatıldığı gözlendi.
İşyerinin sahibi Madeni İşler ve Sanatkârlar Odası Başkanı İhsan Abalı, ilk sorgulamasında, "Ben İskenderun'daki firmalar adına ayrıştırma işlemini yapıyorum. Patlama meydana gelmemesi için, füzelerdeki barutu boşaltıyor, sonra hurdaların şirket sahiplerine teslimatını sağlıyorum" dedi.
TNT'leri hiçbir yere satmadığını bildiren Abalı, "Bunları ne yapıyorsunuz?"
sorusuna ise, "Ne yapacağımı bilmiyorum ki" cevabını verdi. Abalı, çıkarıldığı mahkemede, patlayıcı madde bulundurma suçunu düzenleyen TCK'nın 264'üncü maddesine göre 8 yıla kadar hapis istemiyle tutuklandı.
Bomba uzmanları, ele geçen TNT'nin 80 bin nüfusluk bir kenti haritadan silebilecek miktarda olmasına rağmen, toz halde ve açık alanda bulunması nedeniyle birkaç binaya zarar verebileceğini söyledi.
Abalı'nın 28 yaşındaki oğlu Levent Abalı ise, tutuklama kararına şöyle tepki gösterdi: "Biz ticaret yapıyoruz, bu işin ithalatını yapmıyoruz. Hurda işleyen Ekinciler Holding'den hurdaları alıyoruz ve titiz bir şekilde patlayıcılardan ayıklayarak, iade ediyoruz. Babam suçluysa, bu patlayıcıların, füzelerin ülkeye sokulması da suç."