Huriye Kara cinayeti için emsal karar: Katili ağırlaştırılmış müebbete mahkum edildi

Huriye Kara cinayeti için emsal karar: Katili ağırlaştırılmış müebbete mahkum edildi
Huriye Kara cinayeti için emsal karar: Katili ağırlaştırılmış müebbete mahkum edildi
Geçtiğimiz sene Ekim ayında eşi tarafından, çalıştığı iş merkezinde pompalı tüfekle öldüren Huriye Kara'nın karar duruşması bugün Eskişehir Adliyesi'nde görüldü. Huriye Kara'yı öldüren kocası Halil Kara, müebbet hapse mahkum edildi.

RADİKAL - Huriye Kara, 18 Ekim 2014 tarihinde, temizlik görevlisi olarak çalıştığı merkezinde, görgü tanıklarının ifadesine göre, kocası Halil Kara'nın pompalı tüfekle açtığı 4-5 el ateş sonucu öldü. Kara’nın 27 Ekim tarihine ertelenen davası bugün karara bağlandı. Halil Kara, Eskişehir’de görülen karar davasında ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.

Davanın sonucunu, Türkiye ’deki kadın cinayetleri davalarını aktif olarak takip eden ve kadınların yaşam hakkı için çalışmalar yürüten Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, resmi Twitter hesaplarından duyurdu.

 

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Eskişehir Barosu Kadın Komisyonu’nun izlediği davadan sonra gerçekleştirilen eylemde, platform temsilcilerinden Fatma Kurt kararın emsal nitelikte olduğunu söyledi. Kadın cinayetlerini durdurmak için diğer davalardan da böyle sonuçlar çıkması gerektiğini belirten Kurt, bu tür önlemler daha önce alınsaydı Huriye Kara’nın hayatta olabileceği ihtimalinin altını çizdi. ‘Bizler müdahil olduğumuz bu davada bir senedir katilin çelişkili ifadelerini dinliyoruz, 'telefon görüşmelerinin dökümünü bekliyoruz. Katilin indirim alması için geciktirilen adalet bu davada yerini buldu. Kadın katillerine verilen indirimler ve uzatılan davalar, katilleri teşvik ediyor’ diyen Kurt, bugün verilen müebbet hapis kararı gibi, Özgecan Yasası’nın çıkacağını da söyledi.

GEÇ GELEN ADALET

Avukat Tuğçe Ayas, dava sonrası yaptığı değerlendirmede, ‘Geç gelmiş bir adalet. Neyse ki sanığın en ağır cezayı almış olması bizim için teselli oldu. Temennimiz bir daha aynı şeylerin yaşanmaması, kadına karşı şiddetin önüne geçilmesi kadınların, annelerin yaşam hakkına dokunulmamasıdır. Adil bir dünya dileğiyle…’ ifadelerine yer verdi.

Davadan sonra Huriye Kara’nın abisi Cengiz Deringöz, ‘Aadalet sonunda yerini buldu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na yanımızda oldukları için teşekkür ederiz.’ dedi.

KATİL, TAHRİK İNDİRİMİ ALAMADI

Kadın cinayetleri davalarında sıkça görülen tahrik indirimi, Huriye Kara'nın katili Halil Kara için uygulanmadı. Avukat Pınar Çelik, 'Gerçeğin ortaya çıktığı davalarda verilen ağır cezalar kadın cinayetlerini bir nebze engelleyecektir. Yine aldatma senaryosuyla karşılaştık. Öldürülen Huriye Kara'nın kendisini aldattığını iddia ettiancak 1 yıl süren dava boyunca bu iddia doğrulanmadı. Kadın cinayetlerinin bu sebebe dayandırılmasını doğru bulmuyoruz. Mahkeme sanığı bu tahrik indiriminden faydalandırmadı. Böyle kararların kadın cinayetlerini durduracağına inanıyoruz. Bizim açımızdan da örnek bir karardır’ diyerek dava sonucunu değerlendirdi.