Hürriyet'te yas

Hürriyet gazetesi yazıişleri müdürlerinden Orhan Olcay, dün sabah gazetede geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

İSTANBUL - Hürriyet gazetesi yazıişleri müdürlerinden Orhan Olcay, dün sabah gazetede geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.
Hürriyet gazetesi yazıişleri müdürlerinden 51 yaşındaki Orhan Olcay, Güneşli'deki Hürriyet Medya Towers'ta saat 10.00'da yapılacak sabah toplantısından önce fenalaştı. Olcay gazetedeki mesai arkadaşlarının tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Cenazesi İnternational Hospital'a kaldırılan Olcay, 27 yıldır Hürriyet gazetesinde çalışıyordu.
Hürriyet Gazetesi yazıişleri müdürlerinden Doğan Satmış, Hürriyet Medya Towers'ta, 10 Mayıs 2001 günü gerçekleşen geleneksel yıldönümü kutlamasında, Olcay'ın '25. Yıl Plaketi' aldığını hatırlatarak, "Kendisi fevkalade bir gazeteciydi, 12 yıldır birlikte çalışıyorduk. Hepimiz şok vaziyetteyiz. Fevkalade üzgünüz. Hürriyet ailesi yasta" diye konuştu.
Olcay'ın Hürriyet gazetesi yazarlarından ve çocukluk arkada-şı Yener Süsoy da, "Gece-gündüz çalışan, şan, şöhretle alakası olmayan, kendini gizleyen kahraman bir gazeteciydi" dedi. Olcay'ın, "Magazin dünyasında usta bir yönetici" olduğunu dile getiren Süsoy, "Çetin Emeç ekolünden bir gazeteciydi. Bu sabah da tenis oynadıktan sonra gazeteye geldi. Toplantı öncesi ellerini yıkamak için lavaboya gitmiş, toplantıya gelmeyince meraklanmışlar. Orada yığılmış kalmış, kendisi tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Bugün benim doğum günümdü ve öğlene doğru beraber kutlayacaktık. Artık benim için doğum günleri bambaşka bir anlam taşıyacak.."
Olcay için bugün 10.30'da Hürriyet gazetesi önünde tören düzenlenecek. Cenaze, Levent Camii'nde öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
27 yıllık Hürriyet'çi
1950 yılında doğan Orhan Olcay, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu'nu bitirdikten sonra 1974'te Hürriyet gazetesinde mesleğe ilk adımını attı. 27 yıllık meslek yaşamını Hürriyet grubunda geçiren Olcay, Elele dergisinde yazıişleri müdürlüğü, Haftasonu ve Gazete gazetelerinde de yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu. Evli ve bir çocuk babası olan Olcay, son olarak Tufan Türenç, Erol Türegün ve Doğan Satmış ile birlikte
Hürriyet Yazıişleri Müdürlüğü görevini üstlendi.
Başbakan Bülen Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Orhan Olcay'ın vefatı nedeniyle Hürriyet'e başsağlığı mesajı gönderdi.