Hürriyet'ten mektup: "Sayın Cumhurbaşkanı'na sesleniyoruz"

Hürriyet'ten mektup: "Sayın Cumhurbaşkanı'na sesleniyoruz"
Hürriyet'ten mektup: "Sayın Cumhurbaşkanı'na sesleniyoruz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Mısır'da devrik cumhurbaşkanı Mursi'ye idam cezası verilmesine ilişkin haber nedeniyle bir süredir sert sözlerle eleştirdiği Hürriyet gazetesi, bugün birinci sayfasından yayınladığı bir yazıyla hakkındaki ithamlara yanıt verdi.

RADİKAL – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , son mitinglerinde, Mısır’ın askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan cumhurbaşkanı Mursi‘ye idam cezası verilmesine ilişkin habere attığı başlık nedeniyle Hürriyet gazetesini ve Doğan Medya Grubu’nu hedef alan sert ifadeler kullanıyordu. İşte Erdoğan’ın o ifadelerine Hürriyet gazetesi bugün birinci sayfasından yayınladığı bir yazıyla yanıt verdi.

Posta gazetesinin de birinci sayfasında yayınlanan, "Sayın Cumhurbaşkanı'na sesleniyoruz" başlıklı yazıda, Erdoğan’ın tepki gösterdiği “ Dünya şokta! Yüzde 52 oy alan Cumhurbaşkanı’na idam” başlığına ilişkin olarak, “Bizim bu başlığı atmamızdan iki saat sonra siz İstanbul’da kürsüye çıktınız ve bizim attığımız başlığın birebir aynısını söylediniz, ‘Mısır’da halkının yüzde 52 oyuyla seçilen Mursi ile ilgili idam kararı verildi’ dediniz” ifadelerine yer verildi. Metinde ayrıca, “Yüzde 52 ya da yüzde bilmem kaç; hiç fark etmez... Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı’nın idam edileceğini ima etmek bir şerefsizliktir. Bu çerçevede bize yönelik sözleriniz çok haksız ve mesnetsiz bir ithamdır” denildi.

Hürriyet'in "Sayın Cumhurbaşkanı'na sesleniyoruz" başlıklı cevap metni şöyle:

SAYIN CUMHURBAŞKANI’NA SESLENİYORUZ

“Dünya şokta! Yüzde 52 oy alan Cumhurbaşkanı’na idam” diyerek Mısır’ın bir önceki seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için verilen idam kararını, dünyayı şoke edecek bir karar olarak ifade ettik.

Bizim bu başlığı atmamızdan iki saat sonra siz İstanbul’da kürsüye çıktınız ve bizim attığımız başlığın birebir aynısını söylediniz, “Mısır’da halkının yüzde 52 oyuyla seçilen Mursi ile ilgili idam kararı verildi” dediniz.

Ancak ertesi gün Kayseri Meydanı’nda şöyle dediniz: “ Türkiye ’de bu haberi Doğan Medya Grubu nasıl verdi? Yüzde 52 ile idam”.

* * *

Sayın Cumhurbaşkanı...

“Yüzde 52 ile idam” diyerek, sizi kastettiğimizi ima ediyorsunuz. Yüzde 52 ya da yüzde bilmem kaç; hiç fark etmez... Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı’nın idam edileceğini ima etmek bir şerefsizliktir.

Bu çerçevede bize yönelik sözleriniz çok haksız ve mesnetsiz bir ithamdır.

Kanıtınız nedir Sayın Cumhurbaşkanı? Kendi ifadeniz olan bir cümleyi, bizim başlık yapmamız mıdır kanıtınız? Böyle bir kanıt olabilir mi? Bu kadar da çarpıtma olabilir mi?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bize “Neyi kastettiniz, ne demek istiyorsunuz” dedi. Hiçbir şeyi kastetmediğimizi mertçe açıkladık. Buna rağmen neden ancak şerefsizlik olarak nitelendirebileceğimiz bir ima ile bizi suçluyorsunuz? Amacınız nedir?

* * *

Sayın Cumhurbaşkanı...

Bizi “Paralel’le işbirliği yapmakla” da suçluyorsunuz.

“Paralel” dediğiniz yapı, sizinle işbirliği içinde olduğu dönemde, dünyanın en haksız, en hukuksuz, en zalim vergi kumpasının üzerimize salınmasında büyük rol oynamış bir yapıdır. Bizim Paralel’le ne işimiz olur?

* * *

Sayın Cumhurbaşkanı...

Bizden ne istiyorsunuz? Apaçık haksızlıklarla, apaçık çarpıtmalarla, apaçık zorlamalarla, niyet okumalarla neden bize saldırıyorsunuz? Bizi neden hedef gösteriyorsunuz?

Ne istiyorsunuz bizden?

Sürgün mü edeceksiniz bizi? Zorunlu ikamete mi mecbur edeceksiniz? Ne yapacaksınız? Üstat Necip Fazıl’ın dediği gibi bizi “Öz yurdumuzda garip, öz vatanımızda parya” mı yapmak istiyorsunuz?

* * *

Sayın Cumhurbaşkanı...

Bize “Hayatınızı korku ile geçiriyorsunuz” diyorsunuz.

Neden korkmalıyız ki? Demokratik bir ülkenin Cumhurbaşkanı, vatandaşlarına neden korku ile yaşamalarından söz etsin ki?

Korku ve demokrasi yan yana gelebilecek kavramlar mıdır?

* * *

Sayın Cumhurbaşkanı...

Eğer kastınız, Anayasa’nın güvencesi altında olan basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, eleştiri özgürlüğü gibi haklarımızı kullanmaktan korkmak ise...

Bu özgürlükleri hiç korkmadan savunacağımızı bilmelisiniz.

 


  http://www.radikal.com.tr/136099213609922

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HÜRRİYET, HÜRRİYETİ SAVUNMAYA BAŞLAMIŞ! - Ali Karatay

  Hürriyet'ten beklenmeyecek kadar net ve iyi bir duruş bu, devamını dileriz.

  DEMOKRASİYİ ÖZÜMSEMEYEN DEMOKRAT OLAMAZ. - m.rozbilen

  Sayın C.Başkanı gerçekten çekilmez oldu. TV'ye her çıktığında kanal değiştiriyotuz. Çünkü o konuşup halkı kışkırttıkça midemize kramp giriyor da ondan. Kılıçtan keskin bir dil ve üslup içinde. Halkı sükunete davet ve barış dili kullanmak yerine hırçın, agresif, bağırıp çağıran, memleket elden gidiyor havasını yaratan, kendisine muhalif olanları düşman belleyen ve imkan olsa katli vaciptir diyeceğinden korktuğumuz bir C.Başkanı profili var. Ne oluyor C.Başkanım? Siz mi seçime giriyorsunuz? Bu meydanlarda ne işiniz var? Ona buna sataşmak, terörist göstermeye ya da uzantısı göstermek yakışıyor mu? Unutmayınız, siz agresifleştikçe desteklediğiniz parti eritiyorsunuz. Bu halk mazlumun ve mağdurun hakkını teslim etmeyi bilir. Zatialinize de bu teveccüh gösterildi ama bu gün siz zulmeder duruma geldiniz. Oysa mağduru oynayarak bizleri suistimal ettiniz. Hürriyet gazetesine yapılanı en sert şekliyle kınıyorum. Demokrasiden söz etmek için demokrat olmak gerekir önce. Merak etmeyin AKP'ye verdiğimiz oyları geri almasını biliriz. O talihsizlerden biri de benim. Herkesten özür diliyorum.