Hurşit Tolon'a Özal sorgusu

Hurşit Tolon'a Özal sorgusu
Hurşit Tolon'a Özal sorgusu
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili olarak 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında "Ergenekon" ve "Zirve Yayınevi" davalarının tutuklu sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon şüpheli sıfatıyla ifade verdi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'in talimatıyla uçakla bu sabah İstanbul 'dan Ankara 'ya getirilen Tolon'un ifadesi yaklaşık 4 saat sürdü.

Hurşit Tolon ifadesinin ardından soruşturma kapsamında serbest bırakıldı. Diğer davalardan halen tutuklu olarak yargılanan Tolon, ifadesini ardından tekrar İstanbul'daki Silivri cezaevine götrüldü.

Malatya Zirve Yayınevi’nde Alman uyruklu 3 kişinin boğazları kesilerek katledilmesine ilişkin dava dosyasından 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüne ilişkin önemli iddialar ortaya atılmıştı. Davada emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile birlikte sanık olarak yargılanan, aynı zamanda davanın gizli tanığı da olan eski Uzman Çavuş İ. Ç., 5 Şubat’ta Cumhuriyet Savcısı İsmail Aksoy’a ifade vererek Özal’ın zehirlendiğini iddia etmişti.