Huş tavuğuna sıkı takip

Doğa Derneği, huş tavuğunu araştırmak için proje başlattı.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Doğa Derneği, huş tavuğunu araştırmak için proje başlattı. Bir eko-turizm uzmanının katıldığı proje, iki yıl boyunca Aşağı Kafkaslar da denilen Ardahan, Kars, Erzurum, Artvin, Rize ve Trabzon'da, dağların ağaç yetişmeyecek kadar yükseklerindeki bölgelerde yürütülecek.
Sadece Kafkasya'da, insanların nadiren dolaştığı alpin çayırlarında yaşayan huş tavuğu, gözlemlenmesi zor bir tür. Huş tavuğu dağlarda, ağaç sınırının üzerindeki orman gülleri arasında saklanıyor. Ancak bölge halkı tarafından nerede yaşadığı biliniyor.
Bu tür, Dünya Doğayı Koruma Kurumu'nun (IUCN) kuş kriterleri içinde,
'hakkında bilgi bulunmayan tür' kategorisinde bulunuyor. Avrupa'da bu kategoride sadece üç tür var.
Dernek, kuşların olabileceği alanların tahmini için uydu görüntüleri kullanmayı düşünüyor. Bakü-Tiflis-Ceyhan şirketinin Çevresel Yatırım Programı'nca desteklenen projede, Kuzeydoğu Anadolu'daki dağlarda diğer türlerin korunması için, dağılım haritası çıkarılacak. Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne yeni koruma alanlarının önerilmesi düşünülüyor. Projenin diğer ortakları Britanya Kraliyet Kuşları Koruma Derneği ve Dünya Kuşları Koruma Örgütü.
Eko-turizm hedefi
Projenin diğer bir ayağı da eko-turizm. Huş tavuğu sayesinde birçok kuş gözlemcisinin bölgeye gelmesi, bölge halkının ek gelir elde etmesi hedefleniyor. Ayrıca, bir internet sayfası hazırlanacak. Bir de huş tavuğu merkezli yerel festival düzenlenecek.