Hüseyin Avni Coş'a verilecek ceza belli oldu

Hüseyin Avni Coş'a verilecek ceza belli oldu
Hüseyin Avni Coş'a verilecek ceza belli oldu
Son günlerin en çok konuşulan ismi Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'a, İçişleri Bakanlığı'nın başlattığı inceleme sonrasında uyarı cezası verileceği öğrenildi.

Adana’da düzenlenen 10 kasım törenleri sırasında kendisini protesto eden vatandaşlara ‘gavat’ diyen Vali Hüseyin Avni Coş bir anda Türkiye gündeminin ilk sırasına oturdu.  Coş, olaylı törenin ardından yaptığı açıklamada ‘gavat değil kavas demiş’ olabilir demiş ancak sonrasında ‘gavat’ dediğini kabul etmişti.  Vali Coş’a hakaret ettiği iddiasıyla 10 kişiye ise para cezası kesilmişti.  Coş’un bu sözlerinin basında ve sosyal medyada büyük tepki görmesinin ardından İçişleri Bakanı Güler açıklama yaparak ‘Valinin sözleri şık olmadı. Konuyu incelemesi için arkadaşlara talimat verdim”’ demişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bugün Ak Parti grup toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çok açık net söylüyorum arkadaşımızın tavrını doğru bulmuyorum. Ancak medya arkadaşımıza yapılan tavırları neden eleştirmez. ‘Hükümet istifa’, ‘Allah belanı versin’ diyorlar. O da insan... Kalktı bunu yaptı. Tabi ki doğru bulmuyorum. İçişleri Bakanıma talimat verdim. Usulen gerekli incelemeyi yapacaklar. Ama kusura da bakmasınlar. Valilerimizi de böyle provokatif eylemlere kolay kolay yedirmeyiz” dedi.

Tartışma devam ederken hükümete yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı inceleme neticesinde Vali Hüseyin Avni Coş’un görevden alınmasının düşünülmediği öğrenildi.

Coş’a en küçük disiplin cezası olan 'uyarı' cezasının verileceği öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/116049811604985

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GAVAT DEMEK SERBEST Mİ? - m.rozbilen

  Eğer "gavat" demek normal kabul edilip uyarı hariç bir müeyyidesi de yoksa atış serbest.Kim denk gelirse.Nasıl olsa cezası yok.Öyle mi sayın Başbakanım? Gavat sözünden dolayı para ve hapis cezasına çarptırılanları hatırlatırım. Kendi valisine gelince uyarı cezası ve onu yedirmem koruması.Peki vatandaşı kim koruyacak? Vatandaş kimin vatandaşı? O vatandaş yediği küfrün üstüne soğuk su mu içecek? Hani adaletiniz? Ceza kanunumuzda beddua etmek suç değil, ama gavat demek suç.Zira Gavat küfür ve hakarete girer.GAVAT, karısının zina yapmasına izin veren kişiye denir.Hadi çık işin içinden.

  George Orwell Hayvan çiftliği okunmasi gereken onemli bir eserdir - haydaa

  oyle laf olsun diye, bir uyari cezasi veriyorlar, hicbir agirligi olmayan, ama Imam'a sokakta polis siddetine maruz kalan vatandasa cami kapilarini acti diye en agir cezayi veriyorlar adami suruyorlar, kendi iclerinde disliyorlar.. Vasat olani cahil olani "bizdenmis bu yahu" taviriyla desteklerken asil objektif olup insan gibi davrani harciyorlar. Son olanlar George Orwell'in "Hayvan çiftliği" ini hatirlatiyor, orada konu ozetle suydu: Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktadır. Aralarında en akıllı olanlar domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalini simgelediği açıkça görülecektir. Öbür kişiler bire bir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir.

  kanun manun hak getire... - drozer

  Öyle bir korku ve panik içindeler ki, nasıl birbirlerine yapışacaklarını şaşırdılar. Vatandaşına bu kadar ağır küfür eden bir valiyi bile koruyorlar. Artık, anayasal düzen içinde meşru bir hükümet olmaktan çıkıp, kanun tanımaz bir çeteye dönüşüyorlar.

  Kavas diyeceğine Cevat dese belki - korel dolunay

  Vali Bey baştan yanlış yaptı. Gavat değil kavas dedim diyeceğine Cevat dedim , gavat anlamışlar dese belki yerlerdi . Derdi ki mesela benim bir arkadaşım var Cevat , kendisiyle çok sevişirirz , eski arkadaşımdır kerata , onu sokakta görünce '' alın şu Cevatı dedim , gavat anlamışlar '' dese yerdi belki millet . Yemese bile hani anlaşılabilir bir yalan olurdu en azından . Kavas nereden aklına geldi . Kavas bir kere konsolosluklarda , elçiliklerde olur . Adana da kavas ne arar . Adana da ki kavasa kapıcı denir . Çok alem adam vallahi .:)))

  toplayın bakalım çarığı çürüğü - demlicay2011

  bir gün patlar başınızda umarım. adalet kim hak kim edep kim bunlar kim. milleti koyun gibi yönetmek ağırıma gidiyor. aziz nesinin tahminin doğru çıkması beni üzüyor.