Hüseyin Aygün'den Galatasaraylılara 'Taksim tebriği'

Hüseyin Aygün'den Galatasaraylılara 'Taksim tebriği'
Hüseyin Aygün'den Galatasaraylılara 'Taksim tebriği'
Galatasaray'ın, işçi emekçiye 'çukur', 'inşaat' gibi gerekçelerle kapatılan Taksim Meydanı'ndaki kutlaması siyasetin ana gündem maddesi oldu. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, "Galatasaray taraftarını bütün Türkiye'ye 'çukur' gerçeğini gösterdiği için tebrik ederim" dedi.

CHP 'li Hüseyin Aygün, Başbakan Tayyip Erdoğan'a, "Maç sırasında kutlama yapılacağı hesaba katılarak Taksim'deki çukurlar mı kapatıldı? Yoksa inşaat çalışması mı bitti" diye sordu 
Hülya Karabağlı'nın T24 haber portalında yer alan haberine göre Aygün, Galatasaray taraftarının “Taksim çukurları” ile ilgili de gereken yerlere gereken cevabı verdiğini düşündüğün vurguladı.

Aygün’ün, Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelttiği sorular şöyle:

‘İktidar günlerdir Taksim’de terör estirdi’ “Özellikle emekçiler için büyük öneme sahip Taksim Meydanı, ‘çukurlar’ nedeni ile işçiye yasaklanmış ve girmek için direnen emekçilere ise bedeli çok ağır ödettirilmiştir. Günlerdir iktidara muhalif olan kesimlere Taksim’de terör estirilirken, şampiyonluk kutlamalarında ise hiçbir sorun yaşanmadığı ve müdahale edilmediği görülmüştür.”


‘1 Mayıs, Dilan Alp, Deniz Gezmiş ve arkadaşları anmasında da saldırıldı’ “Gündüz saatlerinde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anmak isteyenlere saldıran polis, gece yapılan kutlamalarda ortada yoktu. Bu nedenle tekrardan Galatasaray taraftarını bütün Türkiye’ye ‘çukur’ gerçeğini gösterdiği için tebrik ederim.”


‘Taksim’de ‘Dersim’ için yürümek isteyenlere niye izin verilmedi?’ -2002-2013 yılları arasında Türkiye’de kaç kişi çukura düşerek hayatını kaybetmiştir? Kaçı çocuktur? Bu nedenle kaç kişi hakkında soruşturma açılmıştır?

-Dersimlilerden özür diliyorsunuz fakat yürümelerine, kaybettiklerini anmalarına izin vermiyorsunuz. Taksim’de Dersim 38’i anmak için yürümek isteyenlere neden izin verilmemiştir? Yasağın sebebi Taksim’deki ‘çukurlar’ mı yoksa Dersim Anması olması mı?

-Hafta sonu yaşanılanlara bakılınca 1 Mayıs’taki saldırıların yetmediği görülmüştür. Taksim’de yürüyüş yapmak isteyen veya dolaşmaya çıkanlara neden hafta sonunu zehir ettiniz?

-Polisin Taksim'de "burası miting alanı değil, dağılın" diye uyarı yaptığını ve müdahale ettiği düşünüldüğünde, hafta sonu hangi grup miting yapmak istemiştir? Anayasal hakları olan yürüyüş yapmak polis tarafından neden miting olarak algılanmıştır?

-Grup Yorum üyelerinin yürümelerine neden izin verilmemiştir?

-Basın açıklaması yapmak isteyen Hey Tekstil işçilerine neden müdahale edilmiştir?

- Galatasaray taraftarına ‘korumak’ adına biber gazı, copla neden müdahale edilmedi? 

-Taksim’de şampiyonluğu kutlayan taraftara onları ‘korumak’ adına biber gazı, gaz bombası veya cop ile neden müdahale edilmemiştir? Emekçilerin çukura düşebileceğini göz önünde bulunduran hükümetiniz, taraftarların çukura düşmeyeceğini nasıl hesap edebilmiştir? Galatasaray taraftarı için çukur olması hayati bir önem teşkil etmiyor mu?


‘Taksim çukurları kapatıldı mı?’
-İşçilerin / emekçilerin resmi bayramı için izin vermediğiniz Taksim'de ne değişti ki maç sonrası on binlerce insan izinsiz olarak gösteri yapabilmiştir? Maç sırasında kutlama yapılacağı hesaba katılarak Taksim'deki çukurlar mı kapatıldı? Yoksa inşaat çalışması mı bitti? Fiziki şartlarda ne gibi değişiklikler oldu?

-İşçilerin bir arada olmasından mı korkuyorsunuz? Emekçilere neden şiddet uygulanmaktadır?

-Dilan Alp ve Meral Dönmez gibi polis şiddeti sonrası yaralananların yakınları ile görüştünüz mü? Geçmiş olsun dileklerinizi ilettiniz mi? Bu konuda bir yaptırımınız olacak mı?

-Orantısız güç kullanmayı alışkanlık haline getiren polis, bu konuda eğitim almamakta mıdır? Polis neden vatandaşa böylesine düşmanca saldırmaktadır?


‘Taksim’i kime pazarladınız?’ -Mayıs ayının ilk haftasında toplam ne kadar gaz bombası ve biber gazı kullanılmıştır?

-Vali ve İçişleri Bakanı’nı görevden almayı düşünmüyor musunuz?

-Vali’nin Dilan’ı hedef göstermesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Vali neden İstanbul’daki emekçilere böylesine öfkelidir?

-Taksim ve Kadıköy ile ilgili bir karar alınmış mıdır? Bundan böyle yasak mıdır?

-Taksim üzerindeki planlarınız nelerdir? Taksimi kime pazarladınız?

-Taksim’de yapılacak olan inşaatların ihalelerini alan şirketler hangileridir? İhale bedeli nedir?


Hülya Karabağlı / T24  http://www.radikal.com.tr/1132382113238213

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Düzeltme. - Clear

  Sn.Ercan karakaş'ı kastederek "zamanında koskoca TRT kurumunu yönetmiş bir kişi" sözümle,TRT yöneticiliğini değil, Kültür Bakanı olduğu dönemde TRT üzerindeki olumlu yönlendiriciliğini kastediyorum.Yanıltıcı ifademden dolayı bu açıklamayı yapmaya kendimi mecbur hissettim.İlgilenenlere...

  BEYİNLERDEKİ ÇUKUR.. - Düzgün Baba

  Anlaşıldı ki , AKP liler, Taksim'i sadece muhalefete kapatıyor. Taksim meydanı bu milletin toplumsal belleğidir. 77 den bu yana silinmedi, bunlar da başaramayacaklar..

  Oportunist - mataman

  Tas catlasa bin Cim Bomlunun kutlamasini en 100 bin kis ile nasil karsilastirmis anlamadim. laf ola beri gele

  taksim - dersim kartalı

  Taksim'de gösteri yapmak isteyenlerin yüzünden değil en demokratik haklarını kullanan göstericilerin üzerine tayzikli su biber gazı sıkan polisin ve polise bu emri veren mülki amirlerin yanlışlarından dolayı bu kadar arbede yaşanmıştır.GS taraftarına saldırı olsaydı o can havliyle bakın bakalım taş ı atarlardı yoksa gül mü?Bunları bir düşününü de sonra komünistlere mi lafa atarsınız yoksa sosyalistlere mi bilmem.

  SORUN TAKSİMDEKİ ÇUKRLAR DEĞİL AKP'NİN KENDİ ÇUKURUDUR - metinarslan

  taraftarı olduğum takım olan galatasarayı tebrik ediyorum hem şanpiyonluğundan hemde AKP nin ve polisin olmadığı yerde taksimde insan hayatına başkada kastedecek unsur bulunmadığını tükkiye kamuoynuna gösterdikleri için. eğlence ,bayram ,yürüyüş, miting gibi organizasyonlarda tek sorunun şiddet meraklıları olduğunu bir kez daha gördük.

  Çukurlu Kutlama Yapılamaz mı? - Clear

  Elbette yapılır.Eğer topluluk kutlama sevinciyle gelmişse,birbirlerine hasım değilse,birileri birilerinin canına okumayı planlamıyorsa,provakasyon olasılığı söz konusu değilse,yani emniyet güçlerinin çıkabilmesi olası olayları bastırabilme zorluğu,herhangi bir olay çıkmama nedeniyle problem arz etmiyorsa,tarihinde de bilmem kaç ölü ve bilmem kaç yaralı katliamı bulunmuyorsa,elbette kutlama yapılmasında bir sakınca yoktur.Bu yüzden şampiyonluk kutlaması yapmak,sakıncasızdır.Ama amaç kutlama değilde savaşmaksa,kutlama bahanesiyle olay çıkartmaksa,önceden hır çıkartmak için taşlar bile hazırlanmışsa,katılımda farklı grupların ve sendikaların ya da provakasyon gruplarının tarihi tekerrür ettirebilecek sonra da başkalarını suçlayacak durumları ihtimal dahilindeyse,fırsat bu fırsat deyip dükkanlar ve bankaların yağmalanması planlanmışsa,tüm bunların kontrol altına alınmasına da çukurlar engel oluyorsa veya gizlilik zemini hazırlıyorsa,elbette büyük sakınca arzeder.Şimdi orantısız güçten bahsedenler,o zaman da olayları önlemek için yeterince gayret sarfedilmediğinden bahseder.Yani iki ucu b..klu değnek...Neden böylesine ağır bir risk göze alınsın? Aslında ben,aklı başında sayılması gereken iki ana muhalefet partisi siyasetçisinin başı çekmesine hayret ediyorum.Hadi bir tanesini bırak bir kenara,ama bir diğeri zamanında koskoca TRT kurumunu yönetmiş beyefendi bir kişi...Sırf "oy" için bu kadar aymazlık yapılmaz,yakışık da almaz.Ayıp,ayıp!

  ONURLU VE ASIL GALATASARAY - Equalizer001

  Hüseyin Aygün, "Galatasaray taraftarını bütün Türkiye'ye 'çukur' gerçeğini gösterdiği için tebrik ederim" Sn. Aygun, Tebriginiz icin tesekkurler. Unutmayin, sadece siz degil, millionlarca insan Galatasaray taraftarlarini Taksim cukurlardan tas alip Polislere firlatmadiklari, insanlari yaralmadiklari icin tebrik etmistir. ?Koministlerin en buyuk hatalari, kedinlerini Demokratlar ile kiyaslamalarindan dogar.? __Equalizer