Hüseyin Çelik: Gezi için oylama İstanbul çapında olacak

Hüseyin Çelik: Gezi için oylama İstanbul çapında olacak
Hüseyin Çelik: Gezi için oylama İstanbul çapında olacak
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Gezi Parkı için yapılacak olası bir 'halkoylaması'na ilişkin bilgi verdi: "Yargı kararı beklenecek. Karar idarenin lehinde çıkarsa bir halk oylamasına gideceğiz. Oylama büyükşehir sınırları içerisinde yapılacak."

Radikal.com.tr – Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Gezi Parkı için daha önce hükümet tarafından gündeme getirilen 'halkoylaması' önerisinin kapsamına ilişkin bilgi verdi. Çelik, "Yargı kararı beklenecek demiştik. Karar idarenin lehinde çıkarsa bir halk oylamasına gideceğiz. Halk oylaması büyükşehir sınırları içerisinde yapılacak" dedi.

AK Parti MKYK toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ‘Duran adam’ eylemine ilişkin bir soruya, "İster duran, ister yürüyen, ister alkışlayan, ister oturan ne tür bir eylem yapan insanımız varsa; tekrar ifade edeyim, yeter ki barışçı olsun, genel hayatı olumsuz etkilemesin; bunların hepsinin demokraside yeri var. Yeter ki ‘adam gibi’ eylem yapalım" yanıtını verdi.

101. Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısından sonra basın açıklaması yaparak gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Çelik'in sözlerinden satır başları şöyle:

ZARAR 140 TRİLYON TL: Makul olan her meselede biz vatandaşımızla beraberiz. vatandaşın bize desteği, bize karşı olması da demokratik bir tavırdır. Takdiri de tenkidi de demokratik bir tavırdır. Ama demokratik, barışçı usullerle olduğu zaman öyledir. Sempati uyandıran bir çıkış ile başlayan olaylar maalesef Türkiye'de hepimizi üzen bir hal aldı. Son tablo, 291 iş yeri tahrip edilmiştir. 271 özel araç, ya yakılmıştır ya da parçalanmıştır. 116 polis otosu tahrip edilmiştir. 41 ambulans tahrip edilmiştir. Bunun 9'u pert olmuştur. Kesinlikle kullanılamaz vaziyete getirilmiştir. 14 parti binası ya yakılmış ya tahrip edilmiştir. Bunların 13'ü Ak Parti'ye bir tanesi Cumhuriyet Halk Partisi 'ne aittir. Yaklaşık olarak maddi zarar, turizme, ekonomiye olan etkisinden bahsetmiyorum. Doğrudan fiziki ve fiili olarak 140 trilyona varmıştır. Bu son derece üzücü bir durumdur. Tekrar şu çağrıda bulunuyorum. Türkiye demokratik bir ülkedir. Öyle olmasaydı bu gösteriler zaten yapılmazdı. Bunu sürdürmeye çalışanlar var.

AKP MİTİNGLERİ: Gövde gösterisi yaptı' denildi. Bizim gövde gösterisine ihtiyacımız yok. Zaten yapılan kamuoyu araştırmaları partilerin güçlerini ortaya koyuyor. Biz coşkumuzu halkımızla paylaşmak, varsa bir sıkıntı dert paylaşmak üzere yola koyulmuş bir siyasi partiyiz. Bundan sonra da böyle yapacağız.

CHP BİNASINA SALDIRI: İstanbul'da mitingden sonraki günlerde ve saatlerde, bazı eli sopalıların Şişhane'de CHP İl Başkanlığı'na saldırdığını biliyorsunuz. İl Başkanlığımız bir açıklama yaparak olayı şiddetle kınadığını söyledi. Bunların uzaktan yakından Ak Parti ile ilgisinin olmadığını söyledi. Hangi partiye böyle bir saldırı yapılırsa yapılsın biz bunu kesinlikle tasvip etmeyiz. Varsayın ki bizim bir partilimiz durumdan vazife çıkardı. Biz onu derhal üyeyse üyelikten bile ihraç ederiz.

MİTİNGLERDE MHP BAYRAKLARI: Sayın Bahçeli'ye aklım ermiyor. Biz birbirimizin kongresine gideriz. Kapalı salonları hınca hınç dolduran bir ortamda bir etkinlik yapıyorsunuz, bir başka partinin üst düzey yöneticisi size geliyor. Siz onu misafir kabul ediyor, alkışlıyorsunuz. Nezaket bunu gerektirir. Bu garipsenmiyor da açık hava toplantısı olduğu için mi şekli değişiyor? Bizim kalabalık toplayamamak, MHP'lilerin getireceği kalabalığa muhtaç olmak gibi bir durumumuz olmadığını, önce Sayın Bahçeli sonra yanındaki arkadaşları iyi bilir. Orada bir nezaket var. Siyasi nezaket. Hayretler içerisindeyim. Mahkemeye müracaat edecekmiş. Olmazsa bizi Divan-ı Harbe filan versin. Mesela yarın diyelim MHP kongresinde Ak parti bayrağı açanlar oldu. Sayın Bahçeli onları kovacak mı? Çok üzerinde durmaya değer bir konu değil.

SOSYAL MEDYAYA 'YASAK': Sosyal medya ile ilgili kimse Ak Parti'den bir yasak beklemesin. Biz yoksullukları, yolsuzlukları ve yasakları ortadan kaldırmak üzere iktidara gelmiş olan siyasi iktidarız. Ancak sosyal medyanın da bir etiği olmak zorundadır. Avrupa Birliği standartlarındaki gibi kanunlarımızda olmayan bazı düzenlemeler yapmak… İnsanları provoke etmek için sahte hesaplar var. Bununla ilgili 262 twitter hesabı tespit edilmiştir.

PİYASALARDAKİ HAREKET: Son günlerde döviz borsa ve faizde bazı hareketler görüyorsunuz. Bunlar sadece Gezi protestolarıyla ilgili değildir. Bu gösterilerin elbette olumsuz bir etkisi vardır ama sınırlı miktardadır. Esas hareketler uluslar arası piyasa koşullarından kaynaklanmaktadır. 1923'ten 2002'ye kadar, doğrudan Türkiye'ye gelen yabancı yatırım sermayesi 19 milyar dolardır. 2002'den 2012'ye kadar geçen 10 yıl içinde, yani Ak Parti iktidarı döneminde gelen yabancı yatırım sermayesi 120 milyar dolardır.

AB İLE İLİŞKİLER: Son zamanlarda Türkiye’yle ilgili bazı açıklamalar oluyor. Örneğin Sayın Merkel’in açıklaması. Merkel, Türkiye’nin AB üyeliği karşısında tutum alacakmış. Ne zaman bunun aksi yönde bir tutumu oldu ki Merkel’in? Fransa ve Almanya bu konuya oldum olası sıkıntılı bakmışlardır. Türkiye AB üyeliği durumunda Birliğin en büyük ülkesi olacak, AP’de 100 vekil ile temsil edilecek. Bu durum rahatsızlık yaratıyor.

Bu açıklamalar hiçbir vatandaşımızın moralini bozmamalıdır. AB üyeliği sürecini sonuna kadar götüreceğiz. Masayı deviren taraf olmayacağız. AB’ye hiçbir zaman “cennet-cinnet” boyutunda bakmadık. Ne girersek cennet ne de giremezsek cinnet olur. Biz AB’ye tam üye olmak istiyoruz. Bunu sonuna kadar götüreceğiz

DURAN ADAM EYLEMLERİ: İster duran ister yürüyen ister oturan ister alkışlayan. Ne tür eylemler olursa olsun yeter ki barışçıl olsun, insanları etkilemesin, trafiği tıkamasın. Hangi türden olursa olsun yeter ki adam gibi eylem olsun. Ve dünyaya da bizimle ilgili pozitif bir mesaj verelim.

RICCIARDONE'NİN ZİYARETİ: Sayın büyükelçi ilk defa AK Partiye gelmiyor. Biz ABD’yle müttefik olan bir ülkeyiz. Sayın Başbakan’ın son ABD ziyareti çok olumlu meyveleri olan bir seyahatti. Sayın Büyükelçinin açıklamalarını gördüm. Türk demokrasisine güvendiklerini söylüyor. Bu konuda büyükelçiyle bir görüş ayrılığımız yoktur.