Hüseyin Çelik, 'yayın yasağı'nın gerekçesini açıkladı

Hüseyin Çelik, 'yayın yasağı'nın gerekçesini açıkladı
Hüseyin Çelik, 'yayın yasağı'nın gerekçesini açıkladı
NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Reyhanlı saldırısından sonra neden medyaya yayın yasağı getirildiğini açıkladı.

ANKARA – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, bu sabah NTV canlı yayınında Reyhanlı'da 46 kişinin hayatını kaybettiği patlamalarla ilgili soruları yanıtladı.

Çelik'in yanıtlarından satır başları şöyle:

"Ülkemizdeki bir grup hainden oluşan bir terör örgütünün alçakça bir saldırısıdır. Şu anda 9 kişi içeride, suçlarını itiraf ettiler. Maalesef Türkiye , bir anneler gününü böyle kötü bir günle geçirdi. Anneler, anneler gününde sevinemediler. Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırılarından biri. Terör suçsuz günahsız insanları hedef alıyor.


'NÖBETÇİ TERÖR ÖRGÜTÜ'
Hatay’ın farklı bir özelliği var. Çok dinli, dilli, etnisiteleri olan bir vilayetimiz. Esad’ın zulmünden kaçıp gelenlerin yaşadığı bir yer. Farklı bir mozaik, bir yapı var, bunu provoke etmeye çalıştılar. Halkımızın sağduyusuyla üzerinden geleceğiz. Sayın Başbakan ile bugün Ankara’da tekrar değerlendireceğiz. Malum Türkiye bir nasırdan kurtulmaya çalışırken bakıyorsunuz birileri başka taşeronları devreye sokmaya çalışıyor. Ben bunlara nöbetçi terör örgütü diyorum. PKK frene basınca bunlar gaza basıyorlar. Çözüm sürecine girdik, şehit cenazeleri gelmiyor, bu sukunet, huzur havası birilerine battı, bu hainleri halkımızın tanıması gerekiyor.


'SURİYELİ BAKANIN HOPARLÖRLÜĞÜNÜ YAPIYORLAR'
Suriye Enformasyon Bakanı’nın "Bunun sorumlusu Türkiye'dir" beyanatını manşetine taşıyan gazetelerimiz var. Bakana hoparlörlük, yapan onun düdüğü haline gelen gazeteler var. Türkiye bu işten nasıl sorumlu olabilir ki? Suriye’deki saldırıları Türkiye mi yaptı? Türkiye kardeş kanının akmamasını istiyor.

Suriyeli muhaliflerle ilişkilendirilen iddialar kesinlikle yalan. Yapılan ilk araştırmalardan bunun doğru olmadığını bakanlarımız açıkladılar. Böyle bir bağlantı olsa gizlemeyiz. Kim yaptıysa biz onu söyleriz. Beşşar Esad yönetimi "Biz bunu yaptık, yaptırdık" diyemez. Zaten böyle bir şey söylerse bu aleni olarak savaş sebebidir.


'ZAFİYET VAR MI ARAŞTIRILIR'
Bir yangın meydana gelirken önce o yangın söndürülür. Sonra birinin hatası var mı o ortaya çıkartılır. Güvenlik zafiyeti var mı? İstihbarat zafiyeti var mı? O araştırılır. İçişleri Bakanlığı’mız bunu inceler varsa ortaya koyar. Terör alçakça yöntemler kullandığı için nerede, ne zaman ortaya çıkar kestiremezsiniz. Devlet ve hükümet çok boyutlu inceliyor.


'11 EYLÜL'DE ABD'DE DE UYGULADI'
Bakan orada kesinleşmiş verilere dayanarak halkı bilgilendiren insandır. Meseleyi bizzat yerinde inceleyen insandır. Çok zaman gazeteciler kulis haberlerini, birbirlerinden duyduklarını, sokaktan geçen birinin anlattığını da haber atlatma endişesiyle haber yapabiliyorlar. Bu gibi olaylarda meselenin sukünetle götürülmesi için yayın yasağı gerekliydi. 11 Eylül saldırılarında ABD'de de bu tür önlemler alındı. Ülkemizde böyle hadiseler olduğu zaman kan gölü manzaralarını gösterenler, insan organlarını teşhir etmeye varıncaya kadar şahit olduk. Dolayısıyla insanların acılarını derinleştirmemek için yayın yasağı gerekliydi. Meselenin tamamen ortaya çıkmasıyla birlikte yayın yasakları da ortadan kalkacaktır."


  http://www.radikal.com.tr/1133252113325217

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  millet bu patlamalardan etkilenmesin diye yasaklattığınızı herkes biliyor, milleti bu kadar da saf yerine koymayın

  bay bakan - fısıltı

  sizin düdüğünüz çaldığında da az vicdanen rahatsız olsanız ya.ama nerdeee? kaldı ki adam doğru söylüyor.sorumlusu sizsiniz.katilsiniz bunu kabul edin ya da etmeyin bu bir şeyi değiştirmez ki. haberleri saklayın,kurban bulana kadar.peki ya sonra?kaldı ki saklamaya çalıştığınız bilgi ölen insan saysıyla da alakalı ama ona da ulaşılıyor tam sayı olmasada.sizin düdüğünüzü çalanları yalanlıyor bizim öğrendiğimiz sayılar

  İleri Demokrasi Konseyi 25. nolu bildirisi - Ahmetsezer

  Vatandaşa doğru haber verilecekse onu da biz veririz. Polis devleti anlayışının vardığı zirve bu. İleri demokrasimiz artık otosansürle de yetinmiyor, açıkça yayın yasağı koyuyor. Gerekçe: Türk basını objektiv haber verme yeteneğinde değil. Demokrasi ile yönetildigini söyleyen hangi ülkede görülmüş böyle birşey. ABD de 11 eylül saldırısından sonra bile böyle bir önleme gerek duymadı. İşin esas üzücü yanı basın ve yayın kuruluşlarının gerekli tepkiyi koyamaması.

  yalancılar - bedoözgür

  masum halkı ancak islami örgütler katleder. en yakın örnek 2003 te hsbc ve sinegog eyleminde 25 insanı katledenler islami teröristlerdi. domuz bağıyla diri diri infaz edilenleride islami örgütler yapmışlardı. daha sayılamıyacak kadar vahşiliği tüm dünyada yayanlar kimler acaba.

  Yemin et... - tahoni

  Artık belli oldu ki, yayın yasağı koymanızdan, canhıraş bir şekilde bu olayı birilerinin üzerine yıkmanızdan, bir şeyleri saklamaya çalışıyorsunuz. Diyelim ki bu saldırıyı özgür(totaliter) suriye ordusu yaptı, siz bunu açıklayacak kadar cesur ve dürüst müsünüz. Kendi elinizle besleyip silahlandırdığınız bu örgütün, böyle bir katliamı yaptığını nasıl itiraf edeceksiniz. Elbette ki yapamazsınız, bu nedenle alalacele suçlu bulup, yandaş basın aracılığı ile yayın yaptınız. Ama özellikle sanal medya sayesinde bu gizli kalmayacak...

  yalancılar - bedoözgür

  akp halk düşmanıdır,bu ölümlerin suçlusuda akp ve onun seçmenleridir

  haber vermemek ne zamandan beri demokrasiyle çelişmiyor? - ahanda

  bakan kadar yalancı birisi varsa o da başbakandır, kendilerinin desteklediği adamların yemiş oldukları bu halt ortaya çıkmasın diye yapılmıştır o kadar basit.