Hüseyin Üzmez hâkimden tahliye istedi, 13 yıl ceza aldı

Hüseyin Üzmez hâkimden tahliye istedi, 13 yıl ceza aldı
Hüseyin Üzmez hâkimden tahliye istedi, 13 yıl ceza aldı

Hüseyin Üzmez kelepçeli olarak getirildiği duruşmaya girerken tahliyeden umutluydu. FOTOĞRAF: ERDOĞAN PAÇİN / DHA

‘Eski’ raporla üç yıl alacaktı
BURSA - 14 yaşındaki kıza cinsel taciz iddiasıyla tutuklu yargılanan Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez 13 yıl bir ay 15 gün cezaya çarptırıldı.  Üzmez, TCK’daki son değişikliklerden sonra cezaevinde sekiz yıl dokuz ay yatacak.  
Bursa’da geçen nisan ayında 14 yaşındaki B.Ç. adındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan 77 yaşındaki Hüseyin Üzmez’in dün Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşuması vardı. Duruşmaya Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi’nden elleri kelepçeli olarak getirilen Üzmez, gazetecilerin sorularına “Konuşacak çok şey var. Çok konuşacağız” yanıtını verdi.
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Servisi’nde üç aydır yatarak tedavi gören B.Ç.’nin katılmadığı yargılamada avukatları Üzmez’e ‘ilaçlı kola içirildiği’ iddiasını tekrarlarken, Üzmez kendini şöyle savundu:
“Bu dava Fransa’daki Dreyfus davası gibi komploya dönüştü. Ben yargılanırken birileri yanıma gelmişti. Ahmet Emin Yalman ile husumeti kastederek benden intikamlarını alacaklarını ve beni şok edeceklerini söylemişlerdi. Bu kız namuslu bir ailenin kızıdır. Kız ‘yapmadı’ diyor. Hatta bir gün regl olduğu için elini sıkmadım diye günlerce ağlamış. Sizin yerinizde olsam derim ki, ‘Mevkufiyet (tutukluluk) halini kaldırın. Davayı şu tarihe attım deyin. Herkes sizi alkışlayacak. Şeref kazanacaksınız. Dünya sizi alkışlayacak. Mesela Başbakan sesini, kılık kıyafetini değiştirip 15 gün bir kenarda kalsa kimse tanımaz. Ama biz ‘Alaca Dana gibi’ olmuşuz. Beni sesimden, kaşımdan, gözümden, tenimden, alnımdaki yaradan tutun her şeyden  tanırlar. Ama yine söylüyorum. Benimle ilgili ‘Mevkufiyet kaldırma şerefi ile karşı karşıyasınız.”
Mahkeme heyeti, İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’nun verdiği yaşanan olaydan dolayı B.Ç.’nin ruhsal sağlığının bozulduğunu içeren raporu dikkate aldı. Mahkeme cinsel istismardan üç yıl olarak verdiği cezayı mağdurun olay nedeniyle ruh sağlığının bozulması yüzünden 15 yıla, eylemin birden fazla olması nedeniyle de bu cezayı 15 yıl 9 aya çıkardı. Üzmez’in cezası daha sonra duruşmadaki iyi hali dikkate alınarak 13 yıl bir ay 15 güne indirildi.

Adli Tıp raporu kurtarmıştı
Üzmez, kendisini ilk tutuklandığı tahliye ettiren, İstanbul Adli Tıp Kurulu 6. İhtisas Dairesi’nce verilen, ‘B.Ç.’nin ruhsal sağlığı bozulmamıştır’ raporunun yenilememesi halinde üç yıl hapis cezasına çarptırılacaktı. Tepkiler üzerine B.Ç. yeniden muayene edilmiş, rapor yenilenmişti. (dha)