Hüseyin Üzmez mağdur B.Ç'nin istediği kadar ceza aldı

Hüseyin Üzmez mağdur B.Ç'nin istediği kadar ceza aldı
Hüseyin Üzmez mağdur B.Ç'nin istediği kadar ceza aldı
Cinsel istismarda bulunduğu için 13 yıl ceza alan ve 8 yıl 9 ay hapiste yatacak Vakit gazetesi yazarı Üzmez için mağdur B.Ç. daha önce şunları söylemişti: Ben olsam ona 6 ya da 7 yıl veririm. 8 yıl verirdim. Hem her iki aileden uzak tutarım

HÜSEYİN ÜZMEZ'E 13 YIL CEZA HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

Faruk KAHRAMAN


BURSA - 14 yaşındaki B.Ç.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Üzmez, mağdur kızın dediği süre kadar cezaevinde yatacak. Üzmez, infaz uygulaması gereği 8 yıl 9 ay cezaevinde kalacak. B.Ç., İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’nda doktor kontrolünden geçerken kendisine yöneltilen “Sen hakim olsan nasıl karar verirsin?” sorusuna, “Adama cezasını veririm, hapis cezasını. Kendi ailesinden ve kızın ailesinden uzak tutarım” dedi. B.Ç. doktorların ‘Ne kadar süreyle’ sorusunu ise “6 ya da 7 yıl veririm. 8 yıl verirdim. Hem her iki aileden uzak tutarım” diye yanıtladı.
Bursa’da geçen yıl Nisan ayında B.Ç. adındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Üzmez cezaevinde, geceyi aldığı cezanın şokuyla geçirdi. İstanbul Adli Tıp Kurumu 6'ncı İhtisas Dairesi’nin, yaşanan olaylardan B.Ç.’nin ruh sağlığının bozulmadığını içeren raporunun avukatların itirazı sonucu ‘yok’ olarak kabul edilmesinden sonra, bu kez İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’nda doktor kontrolünden geçen B.Ç.’nin bir soru üzerine Hüseyin Üzmez’e 8 yıla kadar hapis cezası verdi.
İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’nda 4 Haziran 2009 günü görevliler tarafından getirilen B.Ç. burada doktorlar tarafından kontrolden geçirildi. Ailesine olan bağlılığı ile bilinen B.Ç, “Sen hakim olsan nasıl ceza verirdin?” sorusuna, “Kızı çıkartırım yurttan. Sıkılıyor orada rahat değil çıkartırım. Anneyi de çıkartırım, suçlu, suçsuz. Suçluysa hiç bir kızın annesinden ayrılmaması gerektiğini düşünüyorum. Başka türlü ceza veririm” dedi. B.Ç., doktorların ‘Mesela’ demesi üzerine ise, “Aklıma gelmiyor: onu hakim düşünsün. Annem sigara ve kola tiryakisi. Onlardan uzak dursun. Adamın cezasını veririm. Hapis cezasını. Kendi ailesinden ya da kızın ailesinden uzak tutarım” dedi. B.Ç. ‘Ne kadar ?’ sorusunu ise, “6ı ya da 7 yıl. 8 yıl verirdim. Hem her iki aileden uzak tutması, hem de bir de kendi cezası” diye cevaplandırdı.
Bu arada, yurtta kalmaktan sıkılan ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri Servisi’nde üç aydır yatarak ‘Panik atak’ tedavisi gören B.Ç.’nin sağlık durumunda iyileşme olduğu belirtildi. B.Ç’nin önümüzdeki hafta başlayacak yeni eğitim yılı nedeniyle taburcu edilip edilmeyeceğine doktorların karar vereceği belirtildi. (dha)