Hüseyin Üzmez'den hapishane mektubu: Nur yüzlü savcım...

Hüseyin Üzmez'den hapishane mektubu: Nur yüzlü savcım...
Hüseyin Üzmez'den hapishane mektubu: Nur yüzlü savcım...

Üzmez hâkim ve savcılara, ?Laiklik düşmanı yobaz değilim? diye yazmış. fotoğraf: dha

İSTANBUL - Küçük yaştaki B.Ç.’ye ‘cinsel tacizde bulunduğu’ gerekçesiyle yargılanan Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’in, tutuklu bulunduğu sırada hâkim ve savcılara övgü dolu mektup yazdığı ortaya çıktı.
Habertürk gazetesinin haberine göre, ‘Tutuklu ve hasta Hüseyin Üzmez’ imzasını taşıyan yazılarda, kendisini yargılayan mahkeme heyetine “Lütfen beni, laiklik düşmanı bir ham yobaz, kaba softa zannetmeyin” diye seslenen Üzmez, ‘yakışıklı’ dediği savcının “Yargıtay’da layık oldukları yerleri almaları için dua edeceğini” söylüyor. Halen tutuksuz yargılanan Üzmez’in Bursa E Tipi Cezaevi’nde yatarken gönderdiği yazıların ilki Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 1 Eylül 2008 tarihli duruşma öncesi, iddianameye itiraz için gönderilmiş.
Üzmez, ikinci yazıyı da çıktığı ilk duruşmadan sonra kaleme almış. Mektuptan bazı bölümler şöyle:
“Daha önce de yazmıştım. Bugüne kadar herhangi bir hukukçumuzun adına en ufak bir şaibe gölgesinin düştüğünü ne duydum, ne gördüm. Gönül isterdi ki, Türkiye’deki tüm kurumlar böyle olsun. Bir vesile ile öğrendim ki yakışıklı başsavcılarımızdan biri devlet güvenlik mahkemesinde, yani mesleğinde en üst ve şerefli görevlerde bulunmuş. Yüce mahkemenin sağ tarafında oturan nur yüzlü yakışıklı savcımız belki de odur. Ya da en üst seviyede demokratik laik, sosyal bir devlet olan çağdaş ve demokratik Türkiye cumhuriyetimize hizmet eden o şerefli savcılarımızdan biridir. Bu ülke ve millet onlar gibi Atatürkçü savcılarımızın tertemiz ve inançlı omuzlarında yükselecektir.
Sayın savcım. Peygamberimizin ‘sevenin sevdiği üzerinde hakkı vardır’ buyuruyorlar. Lütfen beni, saltanat ya da laiklik düşmanı  ham yobaz, kaba softa zannetmeyin.” (Radikal)