Hüsniye nine aslında yok!

SSK emeklisi Hüsniye Karaca, sağlık karnesini değiştirmeye gidince 'acı gerçeği' öğrendi: Aslında o 27 yıl önce ölmüştü!
Haber: TURAÇ TOP / Arşivi

İZMİR - SSK emeklisi Hüsniye Karaca, sağlık karnesini değiştirmek isteyince, nüfus kaydında 27 yıl önce ölmüş olarak gözüktüğünü öğrendi. Karaca, Kağızman İlçe Nüfus İdaresi hakkında dava açtı.
1992'de çalıştığı fabrikadan emekli olan 76 yaşındaki Hüsniye Karaca, bir süre önce sağlık karnesini değiştirmek istedi. Karaca'nın bilgilerinde eksiklik olduğunu belirleyen yetkililer, yaşlı kadının nüfus kayıt örneğini istedi. Ancak Bornova İlçe Nüfus İdaresi'ne başvuran Karaca'ya verilen nüfus kayıt örneğinde, 07 Nisan 1977'de öldüğü yazıyordu. Karaca'nın soy kütüğünün bulunduğu Kars'ta yapılan araştırmada hakkında defin tutanağı bile hazırlanan Karaca'nın, sahte belgeler ve kişilerin yardımıyla nüfustan düşürüldüğü tespit edildi. Yaklaşık 2 trilyon lira değerindeki 19 dönüm arazisine bazı kişilerce el konulmak için böyle bir yola başvurulduğunu öne süren Karaca, Kağızman İlçe Nüfus İdaresi'ne dava açtı.
Maaşı da gitti
Sosyal Sigortalar Kurumu'na giden bir şikâyet mektubuyla kâğıt üzerinde ölen Karaca'nın dört ay önce emekli maaşı da kesildi. Karaca, "Beni yaşarken ölmüş göstermişler. 1977'de ölüyorum, 1986 yılında kaybettiğim nüfus cüzdanımı çıkarıyorum ve 1992'de emekli oluyorum. Madem ölüyüm, nüfus cüzdanım nasıl verildi?" dedi.