Hüzün ve dostluk şarkıları sürüyor

Hrant Dink'in öldürülmesine yönelik tepki ve eylemler dün de sürdü. Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu Sözcüsü Necati Abay, 'Dink'i iyi çocuklar katletti' başlıklı basın açıklaması nedeniyle ölüm tehditleri aldığını duyurarak savcılığa başvurdu.

DİYARBAKIR - Hrant Dink'in öldürülmesine yönelik tepki ve eylemler dün de sürdü. Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu Sözcüsü Necati Abay, 'Dink'i iyi çocuklar katletti' başlıklı basın açıklaması nedeniyle ölüm tehditleri aldığını duyurarak savcılığa başvurdu. Gazeteci Meslek Örgütleri (G-9) de dün Kızılay'da Dink'in öldürülmesini protesto etti. Yurt genelinde dün düzenlenen diğer bazı eylemlerse şöyle:
Diyarbakır: Sur Belediyesi Çocuk Meclisi ve Korosu, cinayeti kınamak için Çocuk Hakları Anıtı önünde gösteri yaptı. Çocuklar, Ermenicede "Barış istiyoruz" anlamına gelen 'Gançum Em' şarkısını Türkçe ve Ermenicede söyledikten sonra dağıldı.
Kars: DTP Kars İl Başkanı Mahmut Alınak ve DTP Ardahan İl Başkanı Ömer Yılmaz, Dağpınar Belde Başkanlığı önünde eksi 12 derece hava sıcaklığına karşın çıplak ayakla basın açıklaması yaptı.
Hatay: Türkiye'nin tek Ermeni köyü olan Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı Köyü'nde dün Dink için yürüyüş düzenlendi. İlçe merkezine gelen Ermeni asıllı 200 Türk vatandaşına Samandağlılar da destek verdi. Grubun sözcüsü Cem Çapar, Dink'i Vakıflı Köyü'nde ağırlayamamanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, "Hayalini kurduğu barış, kardeşlik ve hoşgörü ortamını nasıl yaşadığımızı ona artık hiç gösteremeyeceğiz" dedi.
Mersin: Türk-Arap İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Hadra, cinayeti kınayarak "Farklılıkları zenginlik olarak görmeliyiz" dedi. (dha, aa)