'Huzur' insanların üzerine yıkılsın diye inşa edilmiş!

Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi'nde 21 Şubat'ta gece vakti içinde yaşayanların başına yıkılan 'Huzur Apartmanı'yla ilgili bilirkişi raporu hazırlandı.

İSTANBUL - Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi'nde 21 Şubat'ta gece vakti içinde yaşayanların başına yıkılan 'Huzur Apartmanı'yla ilgili bilirkişi raporu hazırlandı. Rapora göre, iki kişinin ölüdüğü ve 28 kişinin yaralandığı binada, projeden itibaren hiçbir yönetmelik göz önüne alınmadı. Binanın alt katının on yıl fırın olarak kullanılması ve Marmara depremi de binanın direncini zayıflattı. 'Kentsel dönüşüm projesi' kapsamındaki bölgede yer alan binada incelemeye ilişkin bir belgeyse bilirkişi heyetine iletilmedi.
İçi midye dolu beton
Binanın yıkılmasıyla ilgili Zeytinburnu Savcılığı'nca oluşturulan ve üç inşaat mühendisinden oluşan bilirkişi heyeti raporunu hazırlayarak, dün savcılığa sundu. Raporda yedi başlıkta toplanan çökme nedenlerinin ilk sırasında beton kalitesi yer aldı. Raporu hazırlayanlardan inşaat mühendisi Cemil Tüysüz betonun her santimetrekaresinin 160 kilogramdan daha fazla yükü kaldırmasının gerektiğini, ancak bu değerin 48 ile 132 kilogram arasında değiştiğini söyledi. Kalitesizliğin en büyük nedeninin deniz kumu kullanılması olduğunu belirten Cemil Tüysüz "Betonun içi midye kabuğu doluydu" dedi.
Cemil Tüysüz'e göre binanın giriş katındaki işyerinde 10 yıl boyunca bir fırının çalışması da yıkımı çabuklaştırdı. Tüysüz şunları söyledi: "Fırında 1000 derecenin üzerinde sıcaklık oluyor. Bu sıcaklıktan dolayı betonarme zarar görmüş, betonun kimyası bozulmuş ve taşıyıcılık vasfını büyük oranda kaybetmiş. Tüm bu eksikler binayı yıllar içinde yordu ve bina kendini taşıyamayarak çöktü."
'Denetimde gözden kaçmış'
1980'den önce projelerin önce İnşaat Mühendisleri Odası'na, ardından belediyeye gönderildiğini anımsatan Tüysüz, 1980'den sonra bu şart kaldırıldı. Yani bu binadaki hatalar denetim aşamasında da gözden kaçmış" dedi.