Huzurevinde huzur kalmadı

Kapatılması kararlaştırılan 13 yıllık PTT Huzurevi'ndeki 20 'direnişçi' yaşlı, hüzün içinde bugün olacakları bekliyor. Yaşlılara evi boşaltmak için verilen süre bugün doluyor. Kimse gitmek istemiyor; dört-beş kişi de "Kesinlikle çıkmayız" diyor.

Fotoğraf: Vahap Şatır
Haber: VAHAP ŞATIR / Arşivi

İSTANBUL - PTT Hastanesi'nin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi kararının ardından faaliyeti sonlandırılan PTT Huzurevi'nin boşaltılması için verilen süre bugün doluyor. Huzurevinin 80 sakininden 60'ı ailelerinin yanına yollandı veya başka sosyal kurumlara gönderildi. Geriye kalan 20 sakin ise eşyalarını bile toplamadan umutla bekliyor. Çoğunun gelecek için bir planı yok. 13 yıldır 'huzur'un egemen olduğu huzurevinde, hüzün ve belirsizlik hüküm sürüyor...
Bostancı yolu üzerindeki PTT Huzurevi'nde büyük bir huzursuzluk var. Huzurevi yetkilileri de üzüntülü. Yetkililer, bugün 'yaşlıların zorla dışarı atılacağını' düşünmüyor. Kapatılma kararı alındıktan sonra tüm yaşlıların ailelerine haber verilmiş ve diğer sosyal kurumlarla iletişime geçilmiş:
"Burası 13 yıllık huzurevi. Bugüne kadar sorunsuz olarak yaşıyorduk. Toplam 80 kişiydik. Kapatma kararından sonra 60'ı gitti. Bazılarını başka kurumlara yerleştirdik. Kimilerini de aileleri gelip aldı. Şu anda 20 kişi var. Onlar için de aynı durum söz konusu. Süre yarın (bugün) bitecek. Dört beş tanesi kesinlikle gitmeyeceğini söylüyor. Zorla çıkarma olmaz.. Ama ne olacağı belli değil.." diyorlar.
Huzurevini terk etmemeye kararlı olan 82 yaşındaki Muhlise Şahin, "Ankara'dan müdürler gelecekmiş. Huzurevi kapanmayacakmış. Böyle bir şey olursa kanatlanır göğe uçarım" diyerek hala umudu olduğunu söylüyor. Eşyalarını toplamayan Şahin, gelini kendisini istemediği için huzurevinde kaldığını söylüyor:
"Kocamdan kalan 375 milyon emekli maaşım vardı. Beni o parayla buraya yerleştirdiler. 300 milyonunu buraya veriyorum, 75 milyon da cep harçlığı oluyor. Burası çok huzurlu bir yer, arkadaşlarım var. Burası bizim için cennetti, yarın ne yapacağımı bilmiyorum. Her gün ağlıyorum. Eşyalarımı toplamayacağım..."
Şahin'in oda komşusu 83 yaşındaki Metin Şenel uyku saati olduğu için bahçeye inemiyor. Şahin, komşusu ile huzurevinden ayrılmayacaklarını söylüyor.
'Eşyalarımı sattım'
Huzurevi sakinlerinden Hamit Sururi Eyüpoğlu da ayrılmayı düşünmüyor: "Yalnız yaşıyordum. Böyle bir huzurevi olduğunu duyunca kirada oturduğum evden ayrıldım. Eşyalarımın bir kısmını sattım, bir kısmını dağıttım. Kapanacağını düşünmemiştik. Burada hepimiz kardeş gibiyiz. Başka bir huzurevine geçmeyi düşünmüyorum. Bir planım yok. Gidenlere 'Direnelim' dedik. Ama gittiler. Biz burada 20 kişi kaldık..."
Dayanamayıp öldü
Huzurevinin kapanışına en çok üzülenlerden biri de emekli bankacı İsmail Hakkı Öney'di. İki yıl önce eşi öldükten sonra huzurevine yerleşmişti. Öney, "Huzurevini boşaltın" tebligatını alınca kalp krizi geçirdi ve yaşamını yitirdi. Öney'in ölümü huzurevindekiler için büyük bir yıkımdı...


    http://www.radikal.com.tr/7556397556390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.