İ noktalı tartışma YouTube'a düştü

Gazeteci Emin Çölaşan'ın cebinden çıkan paralarla bütün Ankara'ya döner ısmarlayan, futbol topu dağıtan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ezeli ve ebedi polemikçisiyle önceki gece TV'de bir kez daha kozlarını paylaştı.

ANKARA - Gazeteci Emin Çölaşan'ın cebinden çıkan paralarla bütün Ankara'ya döner ısmarlayan, futbol topu dağıtan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ezeli ve ebedi polemikçisiyle önceki gece TV'de bir kez daha kozlarını paylaştı. "Yalancı, yalan söylüyorsun" gibi hakaretlerin karşılıklı olarak havalarda uçuştuğu, 'i.'li, 's...g..'li gazeteci-büyükşehir belediye başkanı 'kapışması' internet paylaşım sitesi 'YouTube'a da düştü.
Hürriyet gazetesi yazarı Çölaşan ve Melih Gökçek, önceki akşam TGRT Haber kanalında, yıllar sonra yeniden bir araya geldiler ve üç saat kavga ettiler.
Programın başında Gökçek'in kendisine gönderdiği e-postaları okuyan Çölaşan, "Gökçek dedikodu üretiyor" dedi. Gökçek'in gönderdiği elektronik postalarda kendisine sataştığını söyleyen Çölaşan, Gökçek'e, "Sen benden kazandığın tazminatları Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne veriyor musun?" diye sordu.
Gökçek'ten yanıt geldi: "Vermedim. Senden kazandığım paralarla döner dağıttım, çocuklara top dağıttım." (Çölaşan'a açtığı 57 tazminat davasından 200 bin dolar kazandığını söyleyen Gökçek, bu davalardan birinin ardından Hürriyet Ankara bürosunun önünde tezgâh açıp yoldan geçenlere döner vermiş, bir başkasında da Ankaralı çocuklara top dağıtmıştı.)
Çölaşan'sa bir yazısında 'Oyunuzu hırsıza uğursuza vermeyin' diye yazdığını, 13 bin belediye başkanı içinden bir tek Gökçek'in buna alınıp kendisine dava açtığını, onu da kaybettiğini vurguladı.
Programda, yargıya taşınan ve eski bir tartışma kanusu 'İ nokta Melih' tartışması yeniden yaşandı. Çölaşan, daha önce Melih Gökçek'in adını, Gökçek'in de kullandığı biçimde 'İ nokta Melih Gökçek' olarak kaleme aldığını, Gökçek'inse bundan alındığını söyledi. Bunun üzerine gerginleşen tartışmada Gökçek, "Benim için ne ima ediyorsan, ben de aynısını senin için söylüyorum, 100 katını söylüyorum" diye karşılık verdi. Bunu üzerine Çölaşan, belediyenin dergisini örnek göstererek, köşesinde Gökçek'in kendi adını 'İ. Melih' olarak yazdığını hatırlattı. Çölaşan kendi yazılarında İ'den sonra noktayı nokta işareti olarak değil, harfle yazmaması gerektiği konusunda hukukçular tarafından uyarılmadığını ve bunun çok dava kaybetmesine neden olduğunu söyledi.
'Malları değişelim'
Çölaşan kendisine yurtdışından üç defa havaleyle para geldiğini iddia eden Gökçek'e "Bana yurt dışından para gelmedi. Sadece bir bankadan bir bankaya para transferi yaptım" diye yanıt verdi. Dekontu da Gökçek'e gösterdi. Gökçek programda Çölaşan'a mal varlıklarını değiş tokuş etmeleri önerisinde de bulundu.
Emin Çölaşan, program çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken Gökçek'in kalıbının adamı olmadığını savundu: "Gökçek, beni gazeteden istifa ettireceğini söylüyordu. Öyle belgeler açıklayacaktı ki bu gece ben gazeteciliğimi sona erdirmek zorunda kalacaktım. Fakat belge yok. Söylenti, dedikodu, rivayet, ona demişsin ki, o bana demiş ki... İsim ver. Yok. Dolayısıyla üzüldüm. Çünkü gazetecilikten istifa etmek için gelmiştim, edemedim. Sözünün eri çıkmadı. Kalıbının adamı çıkmadı. Hadise budur benim açımdan."
Tartışmadan Gökçek de memnun ayrıldı: "Hayatımın en mutlu gecelerinden birisiydi. Bugüne kadar rahmetli (Turgut) Özal, rahmetli (Alpaslan) Türkeş başta olmak üzere, son dönemde de kendi partim AK Parti olmak üzere, hepsinin öcünü aldım. Kendi öcümü aldım."