12 askeri şehit eden PKK'lıların 32'si öldürüldü
Irak'ta sıcak takip

Gece 00.20
Türkiye dün Hakkâri'den gelen acı haberle bir daha sarsıldı: PKK'lılar, Yüksekova'nın Irak sınırına 5 kilometre uzaklıktaki Dağlıca Köyü yakınlarında konuşlanan taburu koruyan bir bölüğe saldırdı. 100-150 kişilik grubun iki noktadan saat 00.20'deki saldırısında, Genelkurmay açıklamasına göre 12 asker şehit düştü, 16 asker de yaralandı.
Köprü uçuruldu
PKK'lılar bölüğe saldırıyla aynı sırada, Yeşiltaş Köyü'yle Dağlıca arasında ulaşımı sağlayan köprüyü de havaya uçurdu. Amaç, taburdan bölüğe yardım gelmesini engellemekti. Saldırıdan sonra Irak tarafına kaçan teröristler, haber alınır alınmaz helikopter desteğiyle takibe alındı; kaçabilecekleri yerler sürekli ateş altında tutuldu.
63 ayrı hedef
Genelkurmay, saat 16.30 itibarıyla takibe alınan ve 'görerek ya da görmeyerek' ateş altında tutulan PKK'lıların 32'sinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Birliklerin, 63 ayrı noktadaki PKK hedeflerini ağır silahlarla sürekli ateş altında tuttuğu ve grubun kaçış yönlerinde, yani açıkça telaffuz edilmese bile Irak'ta izlendiği de kaydedildi.

HAKKÂRİ / ANKARA - Türkiye dün sabah Hakkâri'den gelen acı haberle uyandı. PKK, Yüksekova'nın Irak sınırına 5 km. uzaklıktaki Dağlıca Köyü'nde konuşlu piyade taburunun emniyetini sağlamakla görevli bölüklerden birine saldırdı. Genelkurmay'ın açıklamasına göre 12 asker şehit olurken 16 asker yaralandı. Saldırı sonrasında çıkan çatışmalarda 32 PKK'lı öldürüldü. Sıcak takip başlatan TSK, dağlık bölgeyi çembere aldı.
PKK saldırısı dün 00.20'de gerçekleşti. Güvenlik bölüğünün Irak sınırındaki kamp alanı, gece yarısından hemen sonra Kuzey Irak istikametinden iki ayrı noktadan 100-150 kişilik PKK'lı grubun ateşine maruz kaldı. Ağır silahlar da kullanan PKK'lıların, uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla açtığı ateşe askerler de karşılık verdi.
Köprüyü havaya uçurdular
Aynı saatlerde üçüncü gruptaki PKK'lı teröristler, yine Yüksekova'ya bağlı Yeşiltaş ile Dağlıca köyleri arasında ulaşımı sağlayan karayolunda, Avaşin Çayı üzerindeki Şehri Köprüsü'nü havaya uçurdu. Böylece taburdan güvenlik bölüğüne karayolundan yardım gelmesinin önlenmesi hedeflendi.
PKK'lı teröristler sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Irak topraklarına kaçarken, helikopterlerin desteğiyle takibe alındı. Teröristlerin kaçtığı sınır kesimindeki bölgeler sürekli ateş altında tutulurken, Mehmetçik sınırda karadan ve havadan terörist takibine başladı.
Sınır ötesine topçu ateşi
Çatışma bölgesinin batısındaki Şırnak'ın Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinden PKK'nın Kuzey Irak'taki lojistik kamplarına yönelik topçu atışı yoğunlaştırıldı. Hakkâri'deki dağ komando tugayı da Dağlıca'daki tabura saldıran PKK'lıları kıskaca aldı. Çembere alınan PKK'lıların Kuzey Irak'a doğru kaçmasını engellemek için Şırnak'tan da bölgeye birlik sevkıyatı yapıldı.
Karadan 63 ayrı noktaya topçu ağırlıklı operasyon yapan birliklere, saldırı helikopterlerinin yanı sıra uçakların da destek verdiği bildirildi. Dağlıca'da yoğunlaşan operasyonun, saldırıyı gerçekleştiren PKK'lılar etkisiz hale getirilene dek sürdürüleceği ifade edildi.
Yaralanan 16 asker, helikopterlerle Hakkâri Dağ ve Komando Taburu'ndaki Asker Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralı askerlerden bazılarının durumu ağır. Şehitlerin isimleri ise şöyle: Piyade Astsubay Mehmet Bozkurt, Astsubay Çavuş Soner Özübek, Uzman Çavuş Mustafa Uysal, Piyade Uzman Çavuş Selçuk Gürdal, er Lokman Eker, er Yavuz Öztürk, er Zekeriya Yatı, er Abdurrahman Doğan, er İrfan Beyaz, er Vedat Kutluca, er Samet Saraç, er Mehmet Cücük.
Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün iki kez açıklama yapıldı. İlk açıklamada şöyle denildi: "21 Ekim 2007 günü saat 00.20 sıralarında, Irak'ın kuzeyinden topraklarımıza sızan PKK terör örgütü mensupları tarafından, Dağlıca'da konuşlu piyade taburunun emniyet unsuru olan bir bölüğümüze kalabalık bir grupla üç ayrı bölgeden silahlı saldırıda bulunulmuştur. Çıkan çatışmada 12 şehit, 16 yaralı verilmiştir. Saldırıya anında misliyle karşılık verilmiş; teröristler, silahlı helikopterler tarafından görerek, mevcut ateş destek vasıtaları ile görmeyerek ateş altına alınmıştır. Şu ana kadar 23 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca, olay bölgesinin güneyinde teröristlerle yeniden temas sağlanmış olup, çatışmalar devam etmektedir. Teröristlerin kaçış istikametleri manevra birlikleriyle takip edilmektedir. Birliklerin harekâtı ile koordineli olarak, 63
adet muhtemel hedef ağır silahlarla ateş altına alınmıştır. "
İkinci açıklamada 16.30 itibariyle etkisiz hale getirilen PKK'lı sayısının 32'ye yükseldiği belirtildi.
'PKK asker kaçırdı' iddiası
PKK saldırısı sırasında teröristlerin sekiz ile 10 askeri de kaçırdıkları iddiası ortaya atıldı. Daha çok yabancı ajansların PKK'ya dayanarak dile getirdiği bu iddia, Genelkurmay ve hükümet yetkililerince doğrulanmadı. (Radikal, dha)