İade amacıyla hapse atıldı

Bulgaristan'a girerken yakalanan Egebank'ın eski sahibi Y. Murat Demirel, Ali Balkaner'e verilen 34 yıl hapisten korkmuş. Bulgar yetkililer, Demirel'i iade amacıyla tutukladı.

ANKARA - İşadamı Ali Balkaner'in Yurtbank'ın içini boşalttığı gerekçesiyle 34 yıl hapse mahkûm edilmesi, Egebank'ın içini boşaltmaktan yagılanan Murat Demirel'i korkuttu. Yılbaşı gecesi eşiyle birlikte Bulgaristan'a kaçan Demirel, Bulgar polisi tarafından yakalanarak iade amacıyla tutuklandı.
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeğeni ve el konulan Egebank'ın eski sahibi Murat Demirel, yurtdışına kaçmak istedi. Egebank'ın içini boşalttığı gerekçesiyle 12 yıl hapsi istenen Demirel, ABD vatandaşı olan eşi Ayşenur Esenler Demirel'le birlikte, yılbaşı gecesi Türkiye'yi yasadışı yollardan terk etti. Demirel, Rıza Terzioğlu isimli bir balıkçı teknesiyle Karadeniz'e açıldı. Bulgaristan'ın Burgaz Limanı'nda karaya çıkmak isteyen Demirel'i polis yakaladı. Demirel ve eşinin yanı sıra, teknede bulunan Zafer Arıkan isimli bir Türk gözaltına alındı.
Demirel'in, serbest kalmak için Bulgar polisine önce 40 bin, sonra da 100 bin avro rüşvet önerdiği, ancak polisin reddettiği ileri sürüldü. Demirel ve eşinin üzerinde 25 bin dolar ve 29 bin avro ile çok sayıda evrak bulunduğu belirtildi. Teknede ise çuvallar dolusu antidepresan ve ağrı kesici hap çıktı.
Bulgaristan İnterpolü, Türk İnterpolü'yle bağlantı kurarak Murat Demirel hakkında bilgi istedi. Türk İnterpolü, Demirel'in banka hortumlamaktan yargılandığını, kendisi hakkında 10, eşi hakkında da iki ayrı yurtdışına çıkış yasağı bulunduğunu iletti. Türk İnterpolü ayrıca Demirel ve eşi için iade süreci başlatılacağını söyledi.
Bunun üzerine Murat Demirel, eşi ve beraberlerindeki Arıkan, Türkiye'ye iade için tutuklandı.
Bir dava daha
Murat Demirel hakkında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tebligat görevlisi Ahmet Ocak'ın hürriyetini tahdit ettiği gerekçesiyle bir dava daha açıldı. İstanbul Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre, Ocak, TMSF'ye ait belgeyi tebliğ etmek için 8 Aralık 2004'te Demirel'in evi ve ofisinin bulunduğu binaya gitti. Demirel, zorla Ocak'ın ruhsatlı silahını ve kimliklerini aldı. Ocak'ın bir süre alıkonulduğu kaydedilen iddianamede, Demirel için, hürriyeti tahditten beş yıl hapis cezası istendi.


    http://www.radikal.com.tr/7336877336870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.