İBB: Eylülde İki yeni metro hattı geliyor

İBB: Eylülde İki yeni metro hattı geliyor
İBB: Eylülde İki yeni metro hattı geliyor
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Ataköy-İkitelli ve Dudullu-Bostancı Metroları için Eylül ayında ihale yapılacağını açıkladı. Topbaş: ''İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul'un Anadolu ve Avrupa yakalarında iki önemli hat için ihale aşamasına geldik. Ataköy-İkitelli ve Dudullu-Bostancı metroları için Eylül ayında ihaleler yapılacak'' dedi.

Ataköy-İkitelli hattı ile Basın Ekspres yolu güzergahının Marmaray ve Olimpiyatköy-Bağcılar metrosu ile entegre raylı sisteme kavuşmuş olacağını söyleyen Topbaş:  ‘’Böylelikle Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerimiz bu hattan istifade edecek’’ dedi.

Topbaş, Anadolu Yakası’ndaki Dudullu-Bostancı metrosunun ise Maltepe, Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye’den geçeceğini ve bu hattın Marmaray, Karıtöy-Kartal Metrosu ve Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy metrosu ile entegre olacağını belirtti.

Ataköy-İkitelli hattının uzunluğu 13.3 km olacak. Tek yönde saatte 45 bin yolcu taşıyabilecek olan metronun ihale tarihi ise 14 Eylül. Metro istasyonları ise şöyle: Ataköy, Yenibosna, Çobançeşme, Kuyumcukent, Doğu Sanayi, Mimar Sinan, Evren Mahallesi, İkitelli Kavşak, Mehmet Akif, Bahariye, Masko, İkitelli Sanayi

Yolculuk süreleri:

Ataköy-İkitelli:                 19,5 Dakika

Yenikapı-Çobançeşme:    20 Dakika

Kirazlı-Ataköy:                 15 Dakika

İkitelli-Bahçelievler:        20 Dakika

Dudullu-Bostancı Hattının ise uzunluğu 14.2 km olacak. Tek yönde saatte 45 bin yolcu taşıyabilecek olan metronun ihale tarihi ise 10 Eylül. Metro istasyonları: Bostancı, Suadiye, Üst Bostancı, Kozyatağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, Türk-iş Blokları, İmes, Modoko, Dudullu, Yukarı Dudullu

Yolculuk süreleri:

Dudullu-Bostancı:              21 Dakika

İçerenköy-Taksim:             38 Dakika

İMES-Kadıköy:                    23 Dakika

Modoko-Eminönü:             26 Dakika

Kayışdağı-Kadıköy:             18 Dakika