İBB'den gazetecilere kötü haber

İBB'den gazetecilere kötü haber
İBB'den gazetecilere kötü haber
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) gazetecilerin ücretsiz seyahat kartlarına geçiş sınırlaması getirdi. Basın meslek örgütleri uygulamaya tepki gösterdi.

RADİKAL - Elektronik seyahat kartı 'İstanbulkart'larını belediyeye bağlı toplu taşıma araçlarında kullanan basın kartı sahibi gazeteciler ile 1 Ocak itibariyle kaç geçiş hakkı kaldığı bilgisi paylaşılmaya başlandı. Daha önce sayı sınırlaması olmadan seyahat edilebilen kartlara günlük 10, aylık ise 220 geçiş sınırlaması getirildiği öğrenildi.

Uygulamaya tepki gösteren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası ortak açıklamayla gazetecilerin seyahat kartlarına yönelik sınırlandırmanın kaldırılmasını istedi.
Açıklamada, “ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin, toplu taşımada kullanılan ücretsiz seyahat kartlarıyla ilgili getirdiği kısıtlamalar gazetecileri mağdur etmiştir. Aynı kararı 31 Ocak 2013 tarihinde de yürürlüğe koyan İBB’ye bunun açık bir hak ihlali olduğunu duyurmuştuk. Karar yürürlükten kaldırılmıştı. 2015 yılında aynı konu bir kez daha gündeme gelmiştir. Bugüne kadar toplu taşıma araçlarında sayı kısıtlaması olmaksızın ücretsiz seyahat edilebilen kartlarla artık sadece günlük 10, aylık ise en fazla 220 kez yolculuk yapılabilecektir. Bu karar, basın mensuplarını kapsarken, örneğin polisler, jandarma ve zabıtalar başta olmak üzere, pek çok ücretsiz kart sahibini kapsam dışında tutmuştur. İstanbul’da trafik yoğunluğu nedeniyle gazeteciler göreve giderken toplu taşıma araçlarını çok sık kullanmaktadır. Üyelerimizin ve tüm gazeteci meslektaşlarımızın gündelik hayatlarına doğrudan etki eden bu sorun ortadan kaldırılmalıdır. Açık bir hak ihlali olan bu uygulamanın çifte bir standart yarattığını tekrar hatırlatarak gazetecilerin ücretsiz seyahat kartlarına getirilen sınırlandırmanın acil olarak kaldırılmasını istiyoruz” ifadelerine yer verildi.