İBB'den yan yatan bina açıklaması: Sebebini biz de bilmiyoruz

İBB'den yan yatan bina açıklaması: Sebebini biz de bilmiyoruz
İBB'den yan yatan bina açıklaması: Sebebini biz de bilmiyoruz
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gaziosmanpaşa'da yan yatan 5 katlı bina ile ilgili açıklama yaptı. Belediye açıklamasında binanın yan yatma sebebinin bilinmediği dile getirildi.

RADİKAL- İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi'nde bir binanın yan yatmasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro tünel çalışmaları esnasında; Gaziosmanpaşa Karadeniz mahallesi 1175 sokakta bir bina hasar görmüştür.  Tedbir amacıyla söz konusu bina ve çevresindeki 4 binanın sakinleri tahliye edilmiş,  bölgede gerekli emniyet tedbirleri alınmış, vatandaşlar mağdur edilmeden can ve mal güvenliği sağlanmıştır. Proje öncesinde tünel alt kotunu kapsayacak şekilde yapılan sondajlara göre, bölge zemininin kumlu ve siltli yapıya sahip olduğu görülmüş, tespit edilen su kuyuları doldurulmuştur" denildi.

İstanbul Gaziosmanpaşa'da 5 katlı bina yan yattı

Açıklamada şu bilgilere de yer verildi: "Bölge tünel imalatlarında bu tip zemin koşulları için üretilen en güveniler inşa aracı olan ve  tüm dünyaca kabul gören TBM tünel açma makineleri kullanılmaktadır. Ayrıca, inşaat sürecinde etki alanındaki binalarda, olası hareketlerin tespitine yönelik jeoteknik ölçüm ve değerlendirmeler sürekli yapılmaktadır.  Metro etki alanındaki tüm binaların ise, inşaat başlamadan önce uzman kuruluş ve akademisyenler tarafından mevcut durumları tespit edilmiştir. Yapılan tespitlere ve alınan tüm tedbirlere rağmen, bu aşamada, sebebi belirlenemeyen anomaliden kaynaklanan hasar,  teknik olarak incelenmektedir. Çalışmalara teknik araştırmalardan sonra ortaya konacak önlemler çerçevesinde devam edilecektir. Nihai durum akademik teknik rapor neticesinde paylaşılacaktır."