İBDA/C liderinin idam cezası 'usule' takıldı

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, İBDA/C) lideri Salih İzzet Erdiş hakkındaki idam cezasını 'usul hataları' nedeniyle bozdu.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri olan ve Salih Mirzabeyoğlu olarak bilinen Salih İzzet Erdiş'in idama, iki sanığın ise İBDA/C üyeliğinden 18'er yıl ağır hapis cezasına çarptırmasına ilişkin İstanbul 6 No'lu DGM'nin kararını 'usul hataları' nedeniyle bozdu. Eksiklikler DGM'de giderildikten sonra konu bu kez 9.Ceza Dairesinde esastan karara bağlanacak.
9. Ceza Dairesi İBDA/C ile ilgili ana dava niteliğindeki İstanbul 6 No'lu DGM'nin kararının temyiz ¶incelemesini tamamladı. Savunmaların kasım ayında yapıldığı davanın bugünkü karar oturumuna sanık ve avukatları katılmadı. 9.Ceza Dairesi Başkanı Demirel Tavil, usul eksiklikleri gerekçesiyle kararın oybirliğiyle bozulduğunu bildirdi.
Edinilen bilgiye göre Daire, bozma gerekçesini, 'Sanık Salih İzzet Erdiş hakkındaki cezanın niteliği, süreklilik gösteren Yargıtay kararları uyarınca kimlik bilgilerinin kısa ve gerekçeli kararın hüküm
fıkrasına dercedilmemesi ve hüküm fıkrasının yer aldığı duruşma tutanağının mühürlenmemesine' dayandırdı.
Daire, TCY'nin 'yasadışı örgüte yardım ve yataklık etmek' suçunu düzenleyen 169. maddesi uyarınca yargılanırken davası Af Yasası uyarınca 5 yıllığına ertelenen sanık Hüsnü Göktaş'ın temyiz başvurusunu ise reddetti. Mahkeme, İBDA/C üyeliğinden 18'er yıl ağır hapis cezasına çarptırılan sanıklar Sadettin Ustaosmanoğlu ile Mehmet Fazıl Aslantürk hakkında ise şimdilik bir karar vermedi. Daire'nin, 'sanıklar arasındaki hukuki irtibat' nedeniyle eksikliklerin giderilmesinin ardından her üç sanık hakkında esastan inceleme yaparak nihai kararı vereceği öğrenildi.

KARAR NEYDİ?

Susurluk davasını da karara bağlayan İstanbul 6 No'lu DGM nisan ayı başında yapılan karar duruşmasında, Erdiş'i Türk Ceza Yasası'nın 'Laik anayasal düzeni yıkmaya eylemli kalkışmak' suçunu düzenleyen 146/1.maddesi uyarınca idam cezasına çarptırdı. Erdiş'in cezasında indirim yapmayan DGM, diğer tutuklu sanıklar Ustaosmanoğlu ile Aslantürk'ü de TCY'nin, yasadışı silahlı örgüt üyeliği suçunu düzenleyen 168/2. ve Terörle Mücadele Yasasının cezada artırım öngören 5.maddesi uyarınca 18'er yıl ağır hapis cezasına çarptırmıştı. Mahkeme heyeti, DGM savcısı Cengiz acıosmanoğlu'nun esas hakkındaki görüşünde 'kanıt yetersizliği' gerekçesiyle beraatini istediği tutuksuz sanık Hüsnü Göktaş hakkındaki davayı ise Af Yasası uyarınca 5 yıllığına erteledi.