İbrahim 7 lira için gümrüğe gitmişti

İbrahim 7 lira için gümrüğe gitmişti
İbrahim 7 lira için gümrüğe gitmişti

İbrahim Yalçınkaya 14 yaşındaydı, okuyordu.

Hatay’daki patlamada ölen Türk vatandaşları 17 yaşındaki Hasan Dağ, 26 yaşındaki Ali Sille, 35 yaşındaki Ahmet Taş ve 14 yaşındaki İbrahim Yalçınkaya dün Reyhanlı’da toprağa verilirken, ölen 10 Suriyelinin kimlik tespiti yapılıyor. Patlamada ölenlerin sayısı, dün sabah araçların enkazı altından bir ceset daha çıkınca 14’e yükseldi. Ölen 14’üncü kişinin de Suriye uyruklu olduğu belirlendi.
Patlamada hayatını kaybeden 14 yaşındaki İbrahim Yalçınkaya, Eşref Mursaloğlu Orta Okulu 3’üncü sınıf öğrencisiydi. Cilvegözü Sınır Kapısı’nda hamallık yapan amcası Yusuf Yalçınkaya ile birlikte patlamanın meydana geldiği olay yerine giden İbrahim Yalçınkaya okul harçlığı için yarı yıl tatili boyunca dürümcüde çalışmıştı. İbrahim Yalçınkaya pazartesi günü de okulun ilk günü diye okul yerine çalışmaya gitmişti. Reyhanlı ilçe merkezindeki dükkanda çalışan İbrahim, ilçeye yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki siparişleri bisikletiyle müşterilerine ulaştırıyordu.

Babasından ‘Okula git’ tokadı
Oğullarının cenazesini Reyhanlı Asri Mezarlığı’nda defnettikten sonra, Değirmenkaşı Mahallesindeki evlerinde kurulan çadırda taziyeleri kabul eden seyyar satıcı baba Hüseyin Yalçınkaya, yaşadığı acıyı “anlatamıyorum” diye nitelendirdi. Baba, “Dün sabah okula gitme konusundan tartıştık. Bana bugün okuldaki derslerinin boş olacağını söylemişti. Dün sabah oğlumu çalışırken gördüm. Hatta okula gitmesi için tokat bile attım. Ama bana ‘bugün son baba’ dedi” diye konuştu.
Patlamada hafif yaralanan amca 24 yaşındaki Yusuf Yalçınkaya, yeğeni ile birlikte olay günü sabah Cilvegözü Sınır Kapısı’na gittiğini belirterek şunları anlattı:
“Patlama bizim olduğumuz bölgede meydana geldi. Çok şiddetli bir patlama ne olduğunu anlamadım, çevrede çok sayıda yaralı vardı. Kendime gelip yeğenimi aradım, yaralıların arasında buldum. Durumu çok kötü görünmüyordu ilk gelen ambulanslardan birine bindirip hastaneye götürdüm. Ama kurtaramadık.”

Bir hafta önce çocuğu oldu

Ölenlerden Ahmet Taş üç çocuk babasıydı. Reyhanlı’da bakkallık ve sınır ticaretiyle uğraşıyordu.
Hasan Dağ, tampon bölgedeki insani yardımların sevki sırasında hamallık yapıyordu. Bir hafta önce baba olan fırın işçisi Ali Sille, olay saatinde sınırda çalışan arkadaşlarını ziyarete gitmişti.

15 yaralının durumu ciddi

 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Meclis’te sorular üzerine sınır kapısında meydana gelen bombalı saldırıda yaralananların durumu hakkında bilgi verdi. Yaralıların büyük bölümünün durumunun ağır olduğunu ve Hatay’daki hastanelerde tedavilerinin sürdüğünü kaydeden Müezzinoğlu, “Taburcu olacak pozisyonda yaralımız yok. Daha güçlü bir sağlık merkezi gerekiyorsa, tüm acil hizmetler ve uçak ambulansımızla transfere de hazırız. Şu anda 15 hastamız var. Onların hemen hemen tamamının durumu ciddi” diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Suriye

  ,

  HATAY

  ,

  Reyhanlı

  ,

  patlama

  ,

  Sabah

  ,

  Bugün

  ,

  Çocuk

  ,

  Okul

  ,

  ilçe