@ismailsaymaz

İbrahim Aras için TBMM'ye başvuru: Bir polis bile dinlenmedi!

İbrahim Aras için TBMM'ye başvuru: Bir polis bile dinlenmedi!
İbrahim Aras için TBMM'ye başvuru: Bir polis bile dinlenmedi!
Adana'da biber gazından öldüğü iddia edilen İbrahim Aras'ın ailesi TBMM'ye başvurdu: 10 ayda tek bir polis bile dinlenmedi
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Adana’da iddiaya göre, kafasına gelen biber gazı kapsülüyle hayatını kaybeden 15 yaşındaki İbrahim Aras’ın ailesi bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) başvuruyor. TBMM’ye sunulacak dilekçede, geçen on ayda savcılığın tek bir polisin dahi ifadesini almadığı belirtildi. 

Adana’da, 15 Haziran 2014’teki Lice protestosuna katılan 15 yaşındaki İbrahim Aras’ın babası Baki, annesi Servet ve ailenin avukatı Tugay Bek bugün TBMM’ye başvuruyor. Hazırladıkları dilekçede; İnsan Hakları Derneği’nin görüştüğü tanıkların anlatımına yer verildi. Ali Alyakut’un Aras’ın kafasına gaz bombası kapsülünün değdiğini söylediği, Behice Bakadur üç polisin 35-40 metrelik mesafeden Aras’ın kafasına ses bombası sıktığını anlattığı, tanık M.N.Z.’nin de aynı yönde ifade verdiği hatırlatıldı. Buna karşın savcılıkça dinlenin Gizli Tanık Alanya’nın göstericilerden birinin elinde tüfek bulunduğunu, Aras’ın da bu ateşle vurulduğunu iddia ettiği kaydedildi.

İbrahim Aras kapsülle değil, silahla öldürülmüş

Dilekçede, Aras’ın gaz bombasıyla ölmüş olabileceğine dikkat çekilerek, “Kimyasal ajanların’ güvenlik kuvvetleri tarafından kontrolsüz ve aşırı bir şekilde, Berkin Elvan ve Mazlum Akay olayları gibi direkt hedef alınarak kullanıldığını görüyoruz. Bu kullanımda ölümlerle sonuçlanan her vakalarda artış görülmektedir” denildi.

Görgü tanığı: İbrahim Aras'ı polisler gaz kapsülüyle vurdu

AİHM’in göz yaşartıcı gaz kullanımından ötürü Türkiye’yi mahkum ettiği ifade edilerek, “Emniyet ve güvenlik güçlerinin toplumsal olaylarda resmi envalerinde kayıtlı olmayan birçok yeni silahı, kimyasal ajanları kullandığı bilinmektedir. Gezi protestolarında TOMA’lardan sıkılan suya insan vücudunda yanıklara neden olabilecek kimyasallar karıştırılmıştır. Bunun gibi şu an için bilmediğimiz bir silahın kullanılması neticesinde Aras’ın kafasının parçalanması ihtimali bulunmaktadır. Görüntüler taranıp ve olayda görev alan polislerin ifadeleri alınarak Emniyet’in ne tür silahlar kullandığının tespiti mümkündür” denildi. Gizli Tanık Alanya’nın Emniyet’in yönlendirmesiyle soruşturmanın seyrini değiştirecek yönde beyanda bulunduğu iddia edilerek, “Gizli tanık dışında hiç kimse olay yerinde av tüfeği kullanıldığı bilgisini doğrulamamaktadır. Adli Tıp Kurumu raporu dom dom kurşunu ile yapılacak bir atışın bitişik veya yakın atış olması gerektiğini ifade etmiştir. Tüfekle bir evin damından veya uzak bir noktadan kimse görmeden yapabilecek bir atış kafada böyle bir hasara sebebiyet vermesi mümkün değildir. Sokak ortasında İbrahim Aras’a bitişik veya yakın atış halinde ateş edilmiş olması halinde bunun başka kişilerce de mutlaka görülmesi gerekirdi” denildi.

Hani İbrahim Aras'ın elinde patlayıcı vardı!

Tek şüphelinin polis olduğu öne sürülerek “Ölümün üzerinden on geçmiş olmasına rağmen soruşturmayı yürüten savcı tek bir polisin dahi ifadesini almamıştır. Aras’ı polis öldürmemiştir peşin hükmü ile yürütülen bir soruşturma anlayışının failleri tespit etmek noktasında yol alması mümkün değildir” denildi. TBMM’nin bu insan hakkı ihlalini kapsamlı şekilde araştırması ve faillerin bulunması amacıyla yargı ve güvenlik bürokrasisi üzerinde müdahalede bulunması istenirken, gaz ve ses bombası kullanımının yasaklanması için de kanuni düzenlemeler yapılması gerektiğine işaret edildi.

İbrahim'in elleri sağlam, yanında gaz kapsülleri var

Lice protestolarında bir çocuk can verdi