İbrahim Kaboğlu ve Baskın Oran yargılanmayacak

İbrahim Kaboğlu ve Baskın Oran yargılanmayacak
İbrahim Kaboğlu ve Baskın Oran yargılanmayacak
Adalet Bakanı Şahin, Prof. Baskın Oran ve Prof. İbrahim Kaboğlu'nun 'Azınlık Raporu' nedeniyle TCK 301'den yargılanmasına izin vermedi


ANKARA - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, eski İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Alt Komisyon Başkanı Prof. Dr. Baskın Oran’ın, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinden yargılanmalarına izin vermedi.
"Azınlıklar ve Kültürel Haklar Raporu" davası, Yargıtay 8. Ceza Dairesinin bozma kararının ardından, Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesinde 17 Aralık 2008’de tekrar görülmüş, mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararına uyarak, sanıkların TCK’nın 301. maddesinden yargılanmasına izin verilmesi için dosyayı Adalet Bakanlığına göndermişti.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Adalet Bakanı Şahin, Prof. Dr. Kaboğlu ile Prof. Dr. Oran hakkında yargılama izni vermedi.


-DAVANIN GEÇMİŞİ-

Prof. Dr. Kaboğlu ve Prof. Dr. Oran hakkında, "Azınlıklar ve Kültürel Haklar Raporu" nedeniyle, TCK 216. maddesinde tanımlanan "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" ve 301. maddesinde tanımlanan "devletin yargı organlarını alenen aşağılama" suçları uyarınca dava açılmıştı.
Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi, Kaboğlu ve Oran hakkında açılan davayı, TCK’nın 301. maddesi yönünden düşürmüş, 216. maddede tanımlanan "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan ise beraatlarına karar vermişti.
Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 8. Ceza Dairesi, TCK’nın 216. maddesinden verilen beraat kararını, suçun maddi ve manevi unsurları oluştuğu gerekçesiyle bozmuş, 301. maddede tanımlanan suç yönünden ise Adalet Bakanı’nın izni gerektiğine işaret ederek, izin alınması gerektiğine hükmetmişti.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 8. Ceza Dairesinin 216. madde yönünden verdiği karara itiraz etmişti. İtirazı görüşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu, sanıklara TCK’nın 216. maddesi yönünden verilen beraat kararını onamıştı. (aa)