İbrahim Şahin, 'el yazısı suikast planları' ile karşılaştırılması için yazı örneği vermemiş

İbrahim Şahin, 'el yazısı suikast planları' ile karşılaştırılması için yazı örneği vermemiş
İbrahim Şahin, 'el yazısı suikast planları' ile karşılaştırılması için yazı örneği vermemiş

Susurluk hükümlüsü de olan Şahin Silivri Cezaevinde tutuklu.

Şahin'de el yazımı suikast planları bulunduğu ve saldırıyı yapacakların bile isimlerinin yazılı olduğu öne sürüldü

İSTANBUL - İki Alevi önderine ve Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan’a suikastte bulunmak üzere polisler ve askerlerden kurulu, Ergenekon’a bağlı S-1 adlı bir yapılanmaya gittiği öne  sürülen eski Emniyet Özel Harekât Başkanvekili İbrahim Şahin’in, el yazısı suikast ve eylem planlarını reddetse de, karşılaştırma için gerekli el yazısı örneğini vermediği ortaya çıktı. Telefon görüşmelerinde, “Genelkurmay Basın ve İletişim Daire Başkanı Metin Gürak’la görüştüm” ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u kastederk “Bir numaranın haberi var” şeklindeki ifadeleri karşısında savcılık, Genelkurmay’ın bu konuyla ilgili 12 Şubat 2009’daki sert açıklamasından yola çıkarak, “Böyle bir bağlantı olamaz” diyerek soruşturmaya gerek görmedi.
İbrahim Şahin, Ergenekon Operasyonu kapsamında 7 Ocak 2009’da gözaltına alınmıştı. O günden beri Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Şahini, dün mahkemeye teslim edilen 3. Ergenekon İddianamesi’nde, Ergenekon’un ara yöneticisi sayılıyor.
İddianameye göre, Şahin’in Ankara Yenimahalle’deki evinde yapılan aramada, ‘S-1’ başlıklı dört sayfalık döküman ele geçirildi. Söz konusu dökümanda yedi polis ve sekiz askerin isminin ve kişisel bilgileri yer alıyordu.
Dokümanda adı geçen şüpheliler, sorgularında, “Şahin, kendi başkanlığında TSK bünyesinde terörle mücadale için yeni birim oluşturulacağını söyledi. Biz de yeni birimde görev almak için isimlerimizi bildirdik” dedi.
Şahin’in İstanbul Kadıköy’deki evinde yapılan aramada ise; Alevi liderleri Ali Balkız ve Kazım Genç ile Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan’a yönelik suikast planı olduğu öne sürülen ‘tedhiş planı’ başlıklı belgeler bulunduğu iddia ediliyor. Bunlarda iddia edilen suikast girişimlerine katılacak isimler sıralanıyor.
İbrahim Şahin sorgusunda, iddiaya konu olan, el yazısıyla hazırlanmış suikast planlarının kendisine ait olmadığını söyledi. Savcılık, karşılaştırma için el yazısı örneği istendi. Ancak Şahin, el yazısı örneği vermeyince karşılaştırma yapılamadı. Şahin de savunmasında, devletin yasal talimatıyla göreve getirileceğini anlattı. Savcılık, yaptığı soruşturmada, ‘askeri hiyerari uyarınca böyle bir emrin verilmediği’ sonucuna vararak, şunları kaydetti: “Şahin kontrolünde kamu görevlilerinden yasadışı amaçlara yönelik oluşturulan bir ekip olduğu anlaşılmıştır.” (Radikal)