İbrahim Şahin'e üç koldan yalanlama

ANKARA - Ergenekon soruşturmasının son dalgasında tutuklanan Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Dairesi’nin eski Başkanvekili İbrahim Şahin’in adliyedeki sorgusunda ortaya attığı “Terörle mücadelede yeni oluşumun müsteşarlığı bana önerildi” ifadesi hem hükümet, hem Genelkurmay Başkanlığı tarafından yalanlandı. MİT kaynakları da Şahin’in sorgusunda iddia ettiği kuruma Aktütün karakoluna saldırı olacağına dair önceden bir istihbarat vermediğini söyledi.
Şahine ilk yalanlama Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’ten geldi. Eski bakanlardan Necati Çelik için Meclis’te düzenlenen cenaze töreninde, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik İbrahim Şahin’in ‘terörle mücadelede yeni oluşumun müsteşarlığının kendisine önerildiği’ni iddia ettiği hatırlatılınca  “Bunların hepsi kendi ifadesi, doğruysa...Onları bilemeyiz ki” yanıtını verdi. Çiçek, “Böyle bir bilgi geldi mi size” sorusu üzerine de, “Hayır gelmedi bana” dedi.
Genelkurmay Başkanlığı’ndan resmi internet sitesi aracılığıyla yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Çeşitli basın yayın organlarında, tutuklu İbrahim Şahin’in ifadesine atfen Türk Silahlı Kuvvetlerinin bazı personeline ilişkin haberler yapılmaktadır. Yapılan bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”
İbrahim Şahin’in ‘Aktütün’ü önceden MİT’e haber verdim iddiaları üzerine MİT resmi bir açıklama yapmadı. Ancak MİT kaynakları, bu yöndeki iddiaları yalanladılar. Buna göre ‘Şahin’in MİT ile kurumsal ilişkisi yok. Aktütün karakolu ile ilgili böyle bir bilgi alınmadı. Şahin’in geçmişte terörle mücadeleyle ilgili olarak MİT’teki sosyal bir ilişkisi üzerinden aktardığı bilgiler oldu. Ama mevcut durumda böyle bir ilişki de bulunmuyor.’ MİT kaynakları, Şahin’in geçmişte MİT’teki ‘sosyal ilişkisinin’ yani arkadaşlık bağıyla tanıdığı kişinin kim olduğu sorularını yanıtsız bıraktı. (Radikal)