İbrenin yönü töreden yana

Çifte cinayet

Burdur'da başlarından vurulmuş olarak çobanlar tarafından bulunan Ayşe ve Ersan Pulant'ın soruşturmasında görgü tanıklarının ifadeleri töre cinayeti ihtimalini güçlendiriyor. Çiftin 1.5 yaşlarındaki oğlu Muhammed'in nerede olduğu ise sır.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi
DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL/BURDUR - Ersan ve Ayşe Pulant çiftinin cesetleri Burdur'un Ağlasun ilçesi yakınlarında bulunduğunda ortada sadece soru işaretleri vardı. Ersan, Karabüklüydü, Ayşe ise Diyarbakır Lice nüfusuna kayıtlıydı. Çiftin birlikte öldürülmesi, 1.5 yaşındaki çocuklarının ortadan kaybolması cinayet nedeninin töre olduğunu düşündürmüştü. Yakınlarının ilk ifadeleri de bu ihtimali güçlendiriyordu. Çift, ailelerinden habersiz kaçarak evlenmişlerdi. Ancak sonraki ifadeler töre ihtimalini azalttı. Ersan ve Ayşe, ailesiyle barışmıştı. Aylarca Ayşe'nin ailesinin yanında kalmışlardı.
Ağlasun Savcılığı ve Jandarma'nın yaptığı araştırmada Ayşe'nin nasıl ortadan kaybolduğu sorusuna yanıt bulundu. Telefon konuşmalarının incelemeleri sonucunda Ayşe'nin çok sık bir şekilde Ispartalı TIR şoförü Mustafa D. ile görüştüğü tespit edildi. Cesetlerin bulunmasından kısa süre sonra gözaltına alınan Mustafa D. ifadesinde Ayşe'yle kaçtıklarını ve yaşadıklarını anlattı. İfadesine göre Ayşe, Ersan'la evliyken mahallede Mustafa D. ile tanışmıştı. Ersan'ın çalıştığı saatlerde gizlice görüşüyorlardı. Birlikte kaçmaya karar verdiler. Nisan ayının başında Ayşe, onun hediye ettiği bileziği bileğine geçirdi, evdeki eşyalarını topladı. Oğlu Muhammed'i kucağına alarak bir daha dönmemek üzere evden çıktı. Yolun başında Mustafa D. bekliyordu. Önce Antalya'ya gittiler, birkaç gün burada kaldıktan sonra Mustafa D.'nin Isparta'daki ailesinin yanına geçtiler. Ancak ailesi onları kabul etmedi. Oradan kovuldular. Gidebilecek hiçbir yerleri yoktu. Bu arada Ayşe, Ersan'ı aramıştı.
TIR şoförü hapiste
Mustafa D. ifadesinde cinayetleri işlemediğine yemin ediyordu. En son Ayşe'yi trene bindirerek İstanbul'a yolladığını söylüyordu. Ayşe ve Ersan, onun trene bindirdiğini söylediği gün öldürülmüştü. Ayşe'nin Ersan'la telefonda anlaştıklarını da söyleyen Mustafa D. cinayet zanlısı olarak cezaevine konuldu.
Ersan eşini ve çocuğunu 15 gün aramış, polise kayıp başvurusu yapmıştı. Ayşe'nin Diyarbakır'daki ailesini aramış, orada olmadıklarını öğrenmişti. Sonunda Ayşe aramıştı. Telefonda ağlayarak "Çok pişmanım" diyordu. Isparta'da olduklarını söyledi. Ersan Isparta'ya doğru yola çıktı. Bu sırada Ayşe'nin Diyarbakır'daki ailesine de haber vermişti. Onlar da Ayşe'yi arıyordu.
Uzun süre güvenlik güçlerinin bildiği bunlardan ibaretti. Teknik inceleme sonucunda Ayşe'nin, ağabeyi V. E. ile de cep telefonuyla görüştüğü tespit edildi. Ersan da V. E. ile telefonla konuşmuştu. Bu bir delil değildi.
Trenden neden indiler?
Mustafa D.'nin bindirdiğini söylediği trendeki kişilerle konuşan jandarma, ifadenin doğru olduğunu öğreniyordu. Trende Ayşe ve 1.5 yaşındaki oğlu Muhammed'i görenler vardı. Ayşe'nin trenden neden indiği sorusuna yanıt tanıklardan geldi. Tren Afyonkarahisar'da durduğunda onları iki kişi bekliyordu. Onlarla birlikte gardan ayrılmışlardı. Tanıkların arasında askerler de vardı. Ayşe'nin buluştuğu kişilerden birini fotoğraftan teşhis ettiler: Ersan'dı. İkinci kişiyi ise tarif ediyorlardı: "Doğu şivesiyle konuşan, esmer..."
Bu gelişme üzerine Mustafa D. serbest bırakıldı. Artık şüpheler Ayşe'nin ailesinde toplanmıştı.
Cesetler ilk bulunduğunda akla gelen ihtimal kaçarak evlenen gençlerin 'töre gereği' öldürüldüğü olmuştu. Aylar sonra soruşturma aynı sonuca ulaştı. Ancak birbirlerini severek kaçtıkları için değil, Ayşe evlendikten sonra bir başkasıyla kaçtığı için öldürülmüş olabilirlerdi. Ayşe'nin abisi V. E.'den şüpheleniliyordu. Ancak araştırıldığında V.E.'nin olay sırasında cezaevinde olduğu tespit edildi. Şüphelenilen Ayşe'nin diğer akrabaları, tanıklarla yüzleştirilecek. 1.5 yaşındaki Muhammed'in nerede olduğu ise halen bilinmiyor.