İç Anadolu'da deniz var ama bilinmiyor

İç Anadolu'da deniz var ama bilinmiyor
İç Anadolu'da deniz var ama bilinmiyor

Kırşehir?deki Hirfanlı Baraj Gölü 70 metre derinliği, adaları, plajlarıyla denizi aratmıyor. Baraj gölü Ankara?ya yakın. FOTOĞRAF: TEVFİK IŞIK / AA

KAYSERİ - Kırşehir’in Kaman ilçesi yakınlarındaki Hirfanlı Baraj Gölü, su sporlarıyla Anadolu’nun denizi olacak. Hirfanlı  Yelken Kulübü Başkanı Okay Kılıç kararlı:
“Hirfanlı Anadolu’da her türlü su sporlarının yapılabileceği ve deniz kültürünün yaşatılabileceği en büyük yer. Baraj gölü 75 kilometre uzunluğu, 15 kilometre genişliği, 70  metreye varan derinliğine rağmen bugüne kadar iyi değerlendirilemedi. Biz de bu amaçla yelken kulübümüzü faaliyete geçirdik. Hirfanlı, adaları, doğal plajları ve iklimi gibi özellikleriyle  adeta bir denizi andırıyor. Ankara’ya çok yakın olan gölün, şehir hayatının stresinden uzaklaşıp deniz havası solumak isteyenler için vazgeçilmez bir mekân olmasını istiyoruz. Bunun için öncelikle insanların burayı tanıması gerekiyor.”
Kulüp ilk etapta Kaman ilçesinden 10 öğrenciyi yelkenli konusunda eğitmeye başladı. Ardından amatör denizcilik, dalış ve yüzme eğitimlerine başlanacak.  İç Anadolu’nun ortasındaki Hirfanlı’da iki yıldır Denizcilik Bayramı etkinlikleri düzenleniyor. (aa)