İç hatlar yolcuları dikkat!

ANKARA - Dış hatlarda bir süredir yürürlükte olan yolcuların el bagajlarındaki sıvılara ilişkin sınırlama, iç hat uçuşlarda da bugünden itibaren uygulanacak. İç hat yolcuları da el bagajlarında   20x20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya sprey bulundurabilecek.
Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) hava meydanlarına gönderdiği genelgeye göre, 1 Marttan itibaren Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) kuralları gereğince hava yolu ile seyahat edecek yolcuların uçak içinde yanlarında bulunduracakları el veya kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlamaya gidilecek. Genelgeye göre uygulama şöyle olacak:

* Her yolcu bir adet plastik poşet taşıyabilecek. Poşete konulan her bir ürün maksimum 100 mililitre olacak. 

* İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünler güvenlik noktasından geçirilmeyecek.

* Yolcuların el çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek. Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak.

* Bebekli yolcuların seyahat süresince yetecek miktarda mama veya süt bulundurmalarına ve ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yetecek miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurmalarına izin verilecek. (Radikal)