'İçip içip eşine şiddet uygulayan' kadına ceza

'İçip içip eşine şiddet uygulayan' kadına ceza
'İçip içip eşine şiddet uygulayan' kadına ceza

C.D., geçen yaz evlendiği eşini şikâyet etti. Hâkim, kadına eve yaklaşmama cezası verdi.

Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Bu kez alkolik olup eşini dövmek suçundan eve yaklaşmama cezası alan, bir kadın oldu. İzmir’de mahkemeye başvuran C.D., içki içen eşi N.D.’nin  kendisine şiddet uyguladığını belirterek şikâyetçi olunca N.D.’ye altı ay süreyle eşinin oturduğu eve yaklaşmama cezası verildi. 
Dört çocuk babası, 44 yaşındaki C.D., geçen yıl 22 Ağustos’ta ikinci evliliğini 39 yaşındaki N.D. ile yaptı. Ancak C.D., eşi N.D.’nin sürekli alkol alıp, kendisine ve çocuklarına karşı şiddet uyguladığını, evdeki eşyalara zarar verdiğini öne sürerek, ‘Ailenin Korunması Kanunu’ndan yararlanmak için İzmir Başsavcılığı’na başvurdu.
İzmir 10. Aile Mahkemesi’nde açılan dava sonuçlandı. Hâkim, alkol alıp eşine ve çocuklarına şiddet uyguladığı, evdeki eşyaları kırıp döktüğü raporlarla da tespit edilen ev hanımı N.D.’ye ‘aynı çatı altında yaşayan, diğer aile bireylerine şiddet ve korkuya yönelik eylemde bulunmaması’ için eve ve eşinin işyerine altı ay süreyle yaklaşmama cezası verdi. Hâkim Mustafa Çokkeçeci, N.D.’nin bir daha aile konutuna ve eşyalara zarar vermemesine, alkollü veya uyuşturcu herhangi bir madde kullanılmış olarak eve ve işyerine gelmemesine, bu maddeleri buralarda kullanmamasına hükmetti.
Ayrıca alkolik olup olmadığının tespiti amacıyla muayene olmasını, alkolik ise tedavi için, bir sağlık kuruluşuna başvurmasını kararlaştırdı. Hâkim, N.D.’nin karara uymaması halinde hapisle cezalandırılacağını da vurguladı.
 Boşanmak için de dava açan C.D., “Evlendiğimizde ilk günler çok iyi geçti.  Ancak evliliğimizin ikinci ayında alkol almaya başladı.  Hepimize hakaret etti. Asabi ve saldırgan tavırları var” dedi.